Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Najwybitniejsi polscy innowatorzy według MIT Technology Review (2)

Magazyn MIT Technology Review wydawany jest przez najsłynniejszą i najwyżej cenioną uczelnię techniczną na świecie: The Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Od 1999 roku przyznaje wyróżnienia dla najbardziej błyskotliwych naukowców i wynalazców w wieku do 35 lat. Niedawno pierwszy raz międzynarodowe jury oceniało najbardziej utalentowanych innowatorów w naszym kraju. Ze 120 zgłoszonych przez naukowe autorytety kandydatów wybrano 10 zwycięzców.

Dołączyli oni w ten sposób do elitarnego grona wcześniej wyróżnionych przez MIT Technology Review laureatów konkursu Innovators Under 35. Są wśród nich takie sławy, jak m.in. Larry Page, Siergiej Brin (Google), Mark Zuckerberg, (Facebook), Max Levchin (PayPal) i Daniel Ek (Spotify).

Prezentowaliśmy już sylwetki pierwszych pięciorga laureatów: Olgi Malinkiewicz (zdobywczyni głównego wyróżnienia Innovator of The Year 2015), Aleksandry Orchowskiej, Kamili Starygi, Katarzyny Nawrotek i Macieja Machulaka. Dziś przybliżamy pozostałych naukowców i wynalazców uhonorowanych przez MIT Technology Review.

Marcin Piątkowski

Korzystanie z rowerów jako regularnego środka transportu miejskiego staje się coraz bardziej powszechne. Marcin Piątkowski stworzył JIVR Bike – elektryczny, składany i inteligentny rower robiący wrażenie nie tylko innowacyjnym wzornictwem, ale także możliwościami. JIVR Bike wykorzystuje nową technologię o nazwie iBeacon: system, który pozwala użytkownikowi, za pośrednictwem aplikacji podłączonej do roweru poprzez łącza Bluetooth, zaprogramować trasę, uzyskać dostęp do statystyk dotyczących użytkowania i wydajności oraz otrzymywać punkty lojalnościowe i specjalne zniżki od lokalnych firm.

Marcin Treder

Koordynacja jest kluczem do pracy zespołowej w każdej firmie. Marcin Treder opracował UXPin, platformę internetową, która pozwala pracownikom firmy z różnych dziedzin angażować się i wnosić nowe pomysły w trakcie całego procesu projektowania.

Marcin Treder
Marcin Treder

Tomasz Wołkowicz

Wirus Ebola jest śmiertelnie groźny, zwłaszcza dla dzieci. Kluczowe jest zatem wczesne rozpoznanie choroby, by jak najszybciej zacząć leczenie, a także by odizolować chorego od zdrowych, by zapobiec dalszym zarażeniom. Tomasz Wołkowicz opracował nowe badanie, za pomocą którego skutecznie można rozpoznać chorobę. Jest przy tym mniej kosztowne i bardziej poręczne niż istniejące metody i może być wykonywane w terenie. Za pomocą badania Wołkowicza można zidentyfikować konkretny szczep wirusa Ebola, którym zaraził się pacjent. To bezcenne źródło informacji o stopniu choroby i zdolności wirusa do rozprzestrzeniania się.

Tomasz Wołkowicz
Tomasz Wołkowicz

Michał Mikulski – Innowator Społeczny 2015

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a to zwyrodnieniowa choroba dziedziczna, niszcząca komórki mięśniowe i tym samym ograniczająca zdolność pacjenta do poruszania się. Aby pomóc osobom cierpiącym na atrofię mięśniową, Michał Mikulski stworzył robota Luna EMG wyspecjalizowanego w rehabilitacji mięśni. Luna dostosowuje się do każdego pacjenta i typu mięśni. Wykrywa impulsy neurologiczne pacjenta i pomaga mu na ruchy, których nie byłby w stanie wykonać samodzielnie.

Michał Mikulski został dodatkowo wyróżniony przez jury tytułem Innowatora Społecznego 2015.

Michał Mikulski
Michał Mikulski

Przemysław Kornatowski

Dron, który jest w stanie penetrować miejsca zniszczone trzęsieniami ziemi, niedostępne dla ekip poszukiwawczych, to szansa na uratowanie wielu ludzkich istnień. Gimball, unowocześnione wersja konwencjonalnego drona stworzona przez Przemysława Kornatowskiego, właśnie to potrafi. Gimball wyposażony jest w precyzyjne czujniki oraz zewnętrzną osłonę sferyczną umożliwiające dronowi ochronę przez zderzeniami z powietrzu oraz możliwość nie tylko latania, ale także toczenia się. Dzięki temu jest on wyjątkowo użytecznym narzędziem w misjach wysokiego ryzyka.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story