Zdrowie

Nanochipy leczą w kilka sekund

Sabine Berger Autorin, Hemd & Hoodie

Naukowcy opracowali nanochip, który potrafi przeprogramować komórki w ciele i tym samym zregenerować uszkodzone tkanki i organy.

Leczenie ran jednym dotknięciem: większość ludzi myśli, że to zabobon, jednak już niebawem stanie się to możliwe za sprawą medycyny regeneracyjnej. Naukowcy z Ohio State University Wexner Medical Center opracowali nanochip, który przekształca komórki skóry w dowolny materiał komórkowy. Uszkodzone tkanki mogą dzięki temu zostać zregenerowane w bardzo krótkim czasie, umożliwiając szybsze leczenie urazów.

Chipy o wielkości paznokcia są w stanie przeprogramować komórki za jednym dotknięciem — jest to wyjątkowa funkcja technologii nanotransfekcji tkanek (TNT). „Zajmuje to zaledwie ułamek sekundy. Wystarczy na chwilę umieścić chip w miejscu rany” – tłumaczy główny naukowiec, dr Chandan Sen. Nanochip przesyła wymagany kod genetyczny do komórek skóry za pośrednictwem krótkiego impulsu elektrycznego.

Nanochip regeneruje całe organy

W ten sposób leczone komórki są automatycznie przekształcane w materiał komórkowy wymagany do wyleczenia danego urazu, np. w naczynia krwionośne lub tkankę nerwową bądź danego narządu. Jeśli tkanka nie jest wymagana bezpośrednio w leczonym miejscu, można ją usunąć i wprowadzić w odpowiednim obszarze ciała. Badania wykazały, że regeneracja rozpoczyna się już po kilku dniach.

Nanochip leczy urazy bardzo szybko.
Nanochip leczy urazy bardzo szybko. Obraz: OSU Wexner Medical Center – (Zrzut ekranu/Układ)

Naukowcom udało się nie tylko zregenerować uszkodzone naczynia krwionośne w laboratorium za pomocą nanochipa:

„Nowatorska technologia umożliwia całkowite odbudowanie uszkodzonych lub obumierających organów” – wyjaśnia Sen. Możliwa jest nawet regeneracja komórek mózgowych, co pozwoli naukowcom stosować nowe sposoby leczenia udarów czy chorób, np. choroby Parkinsona.

Podczas dotychczasowych testów laboratoryjnych metoda okazała się być niezwykle skuteczna (wskaźnik skuteczności na poziomie 98%). „Sami byliśmy zaskoczeni tak wysokim poziomem skuteczności” – tłumaczy L. James Lee, współautor badania. Celem na najbliższy rok jest przetestowanie nanochipa na ludziach w warunkach klinicznych. Jeśli naukowcy dowiodą, że w przypadku ludzkiego ciała jest on równie skuteczny co podczas testów laboratoryjnych, technologia ta może okazać się prawdziwym kamieniem milowym w dziedzinie medycyny regeneracyjnej.

Cover-Foto: OSU Wexner Medical Center – Układ

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story