Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Naprawdę myślisz, że twoje hasła są bezpieczne?

W Twojej nowej firmie wymagane są hasła zawierające 16 znaków, w tym wielką literę, cyfrę, symbol i przypominający hieroglif znak gąsienicy. Witryny społecznościowe wymagają haseł o różnej długości i wiesz już, że używane od czasów liceum hasło „bartek123” nie jest zbyt bezpieczne.

– Do 2018 roku hasła prawdopodobnie przejdą do historii – twierdzi Ben Wood, główny analityk w firmie CSS Insight. Jego zdaniem przez konieczność odzyskiwania haseł firmy tracą rocznie średnio dwa dni. – Jesteśmy pewni, że hasła w obecnej postaci wkrótce znikną.

truekey-img6-16x9

 

Co chwilę słyszy się informacje o naruszeniach zabezpieczeń, w obliczu których możemy tylko mieć nadzieję, że informatycy z naszego banku mają wszystko pod kontrolą. Spójrzmy prawdzie w oczy: nie tylko Beyoncé jest narażona na włamanie na konto na Twitterze. Okazuje się również, że wielu sprzedawców nie zapewnia wystarczających zabezpieczeń.

Z raportu Inc. Magazine wynika, że od 2011 do 2012 roku liczba kradzieży haseł wzrosła o 300%. Firma Deloitte przewidziała, że do końca 2013 roku 90% haseł utworzonych przez użytkowników będzie łatwa do złamania.

– Obecnie przeciętny użytkownik ma ponad dwadzieścia kont online, a każde z nich jest chronione hasłem – mówi Dr Richard Reiner, wiceprezes działu technologii w oddziale firmy Intel ds. rozwiązań do ochrony tożsamości.

– Prawie nikt nie jest jednak w stanie zapamiętać takiej liczby złożonych haseł.

passwords-are-changing-lets-face-it_3

Do tego dochodzi konieczność cyklicznego zmieniania haseł oraz sytuacje, w których trzeba pisać do działu pomocy technicznej z prośbą o odzyskanie hasła, co skutkuje uzyskaniem hasła tymczasowego, które i tak zapominasz zmienić. Hasła potrafią być prawdziwą zmorą dla pamięci.

– To dylemat wielu osób: czy lepiej używać prostych haseł, korzystać z jednego hasła w wielu miejscach, czy zapisać gdzieś wszystkie hasła. W zasadzie żadne z tych rozwiązań nie jest bezpieczne – mówi Reiner.

Z najnowszych wiadomości uzyskanych od Intel Security wynika, że wkrótce pojawi się rozwiązanie tego problemu.

Aplikacja True Key™ udostępniona przez Intel Security zdecydowanie zmieni sposób uwierzytelniania tożsamości online.

Aplikację True Key instaluje się w telefonie, na tablecie lub komputerze. Pomaga ona użytkownikom korzystającym z różnych aplikacji, stron internetowych oraz urządzeń w wybieraniu silniejszych haseł i bezproblemowym ich używaniu dzięki generatorowi haseł, wojskowym mechanizmom szyfrowania oraz wielu zaawansowanym technologiom zabezpieczającym.

Korzysta także z aspektów biometrycznych – na przykład z funkcji rozpoznawania twarzy i odcisków palców w przypadku obsługiwanych urządzeń, takich jak telefony Samsung i urządzenia z systemem iOS – umożliwiając bezpieczne logowanie się na urządzeniach oraz łatwe przechodzenie między stronami internetowymi bez konieczności wprowadzania hasła (aplikacja robi to automatycznie).

Funkcja Face Unlock dostępna w aplikacji True Key tworzy szablon twarzy i przygotowuje matematyczne odwzorowanie jej najważniejszych cech (takich jak odległość między oczami i innymi punktami twarzy). Te obliczenia (a nie zdjęcie) są przechowywane lokalnie w zaszyfrowanej postaci na urządzeniu.

passwords-are-changing-lets-face-it_4

Kiedy jest wymagane dopasowanie na serwerze, zostaje tam dopasowany matematyczny szablon twarzy. Wkrótce później obraz twarzy zostaje usunięty. Wszystkie przechowywane przez nas informacje są zabezpieczone za pomocą silnego szyfrowania i nie zostaną użyte do odtworzenia obrazu twarzy.

To wielki krok w kierunku realizacji wizji przyszłości bez haseł, do której dąży firma Intel.

– Aplikacja True Key stanowi połączenie opracowanego przez nas wydajnego mechanizmu uwierzytelniania wieloaspektowego oraz wielokrotnie nagradzanego menedżera haseł, PasswordBox (uznanego za najlepszą aplikację mobilną na targach CES 2014) – wyjaśnia Reiner. – To wyjątkowa kombinacja, dzięki której aplikacja True Key jest prostsza oraz bezpieczniejsza.

Aplikacja True Key została wprowadzona na rynek w ograniczonym zakresie 5 stycznia 2015 r. Można poprosić o zaproszenie i wpisać się na listę oczekujących. Produkt zostanie powszechnie udostępniony jeszcze w tym roku. True Key będzie działać w ramach modelu freemium (tak jak aplikacja Dropbox) – użytkownicy będą mogli przechowywać do 15 nazw logowania bezpłatnie. Wykonując działania w aplikacji, będzie można zdobyć więcej bezpłatnego miejsca na przechowywanie haseł.

Subskrypcja najwyższej kategorii z dodatkowym miejscem kosztuje 19,99 USD rocznie lub 1,99 USD miesięcznie. Aplikacja True Key jest obsługiwana na komputerach Windows, Mac, urządzeniach z systemem Android, iOS oraz za pośrednictwem przeglądarek Chrome i Internet Explorer. Z czasem będzie obsługiwać coraz więcej urządzeń, platform i typów sprzętu.

Jeszcze nie czas na całkowite pożegnanie się z hasłami, ale do lamusa można odesłać już hasło „bartek123”. Reiner jest zachwycony szerokimi możliwościami rozwoju aplikacji True Key, który nastąpi wraz z opracowywaniem nowych technologii.

passwords-are-changing-lets-face-it_5

– Funkcja Face Unlock już teraz korzysta z wyjątkowych opcji wykrywania pozwalających udaremnić próby oszustwa. Wykorzystanie rozpoznawania trójwymiarowego z użyciem technologii Intel RealSense udostępni nam nowe możliwości – uważa Reiner. Dodaje jeszcze, że aplikacja będzie skuteczniej zabezpieczać przed zaawansowanymi zagrożeniami, korzystając z rozszerzeń SGX (Software Guard Extensions) firmy Intel.

Reiner wspomina także o możliwości wykorzystania aplikacji True Key na rynku urządzeń do noszenia. Smartwatch lub monitor pracy serca mógłby wówczas być czynnikiem uwierzytelniającym. Biometria wprowadza zupełnie nowe możliwości uwierzytelniania, w których hasłem jest… użytkownik.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story