STEM

Naucz się konstruować niezwykłe urządzenia z komputerem Intel Edison!

Writer

Intel Edison ma rozmiary karty SD, a mimo to – czy może raczej: właśnie dlatego? – zapewnia pomysłowym konstruktorom niesamowite możliwości. Aż trudno w to uwierzyć, ale inżynierom firmy Intel udało się zmieścić w tym mikrokomputerze: dwurdzeniowy procesor Intel Atom, 1 GB pamięci RAM, moduł WiFi oraz Bluetooth! Na łamach Intel iQ wielokrotnie opisywaliśmy przykłady urządzeń i rozwiązań, których podstawą jest właśnie Intel Edison. Oryginalne instrumenty muzyczne, system monitoringu zachowania pszczół, kamera pokazująca akcję na boisku z perspektywy sportowca, futurystyczna sukienka reagująca autonomicznie na otoczenie – to tylko niektóre z fascynujących zastosowań tego malutkiego rozmiarami, ale imponującego ogromem możliwości mikrokomputera.

Dziś coraz więcej osób postanawia hobbystycznie budować ciekawe urządzenia elektroniczne, jak centralka alarmowa lub stacja pogodowa. Jest to możliwe za sprawą ogólnodostępnych platform takich jak Arduino. Kto nie miał jeszcze doświadczenia z programowaniem mikrokontrolerów i chce dołączyć do grona makerów, ten ma ku temu bardzo dobrą okazję.

Logo-Forbot-1

Serwis Forbot, który do tej pory publikował już między innymi kurs podstaw elektroniki oraz programowania Arduino, przygotował coś specjalnie dla fanów technologii Intela: darmowy kurs programowania platformy Intel Edison.

***

Kurs Intel Edison

 1. 1. Zapowiedź
 2. 2. Niezbędne informacje o sprzęcie
 3. 3. Konfiguracja systemu Yocto
 4. 4. Podstawy Linuksa, praca w konsoli
 5. 5. Programowanie w Arduino, wejścia i wyjścia
 6. 6. Programowanie w Arduino, LCD, czujniki
 7. 7. Interakcja przez przeglądarkę
 8. 8. IoT kit, komunikacja z chmurą
 9. 9. Własne czujniki IoT
 10. 10. Zdalne sterowanie przez chmurę
 11. 11. Bluetooth Low Energy

***

Kurs podzielony został na 10 artykułów. Czytelnik prowadzony jest przez wszystkie etapy: od wyjęcia modułu z pudełka, przez podłączenie i aktualizację systemu, do budowy własnych przykładowych urządzeń. Kurs niedawno wystartował, kolejne odcinki będą publikowane średnio co 10 dni, więc każdy może jeszcze dołączyć do grona kursantów.

Edsion_LED_1

Podczas szkolenia omówione będą podstawy programowania w języku Arduino. Natomiast do Edisona podłączone zostaną liczne czujniki (temperatury, wilgotności, ruchu, otwarcia okien, natężenia światła) oraz inne elementy, takie jak wyświetlacz czy diody święcące.

Powyższe elementy posłużą do budowy przykładowych urządzeń, takich jak chociażby prosty alarm czy stacja pogodowa, które będzie można później podłączyć do darmowej chmury Intel IoT Analytics.

Przykładowe dane w chmurze IoT.
Przykładowe dane w chmurze IoT.

Z myślą o osobach, które nie mają doświadczenia z elektroniką przygotowano również gotowe zestawy elementów. W jednym kuferku znaleźć można to, co jest potrzebne do wykonania wszystkich ćwiczeń opisanych w kursie. Szczegóły na temat zestawów znaleźć można w pierwszej części kursu programowania.

 

Sprawdź ofertę platform opartych na układach Intela:

Botland3

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story