Granice nowoczesnych możliwości

Niezwykłe projekty technologiczne: Grammy 2016

Kristin Houser Writer & Editor, LA Music Blog

Nie ogłoszono jeszcze tegorocznych statystyk, ale zapewne są nie mniej imponujące jak ubiegłoroczne. A ceremonia wręczenia nagród Grammy 2015 odbiła się w Internecie naprawdę szerokim echem. Jej efekt to 20,9 miliona tweetów, 45 milionów interakcji w serwisie Facebook oraz 1,7 miliona wyszukań w aplikacji Shazam. Co jednak ciekawe, nie tylko widzowie ceremonii są tak blisko związani z technologią.

Muzycy, którzy walczyli o statuetki Grammy w tym roku, również czerpią garściami ze zdobyczy technologii, prezentując futurystyczne stroje, wykorzystując nowoczesne rozwiązania podczas występów oraz nawiązując partnerstwa, dzięki którym technologia zbliża ich i ich fanów w zupełnie nowy sposób.

– Technologia otworzyła przed nami nowe pokłady kreatywności, dające początek nieograniczonym możliwościom – mówi John King (znany również jako Timeboy). To artysta współodpowiedzialny za stronę audiowizualną zaawansowanej instalacji technicznej stworzonej dla nominowanego do nagrody Grammy Flying Lotusa.

Nie tylko FlyLo wykorzystuje w swojej pracy zdobycze technologii. Skrillex, Lady Gaga i wielu innych tegorocznych nominowanych łączy ze sobą technologię i muzykę – zarówno na scenie, jak i poza nią.

Poznajcie pięcioro nominowanych – w tym dwoje laureatów – dzięki którym technologia w coraz większym stopniu gości w świecie muzyki.

 

Flying Lotus
Nominowany w kategorii Best Dance Recording

Flying Lotus, eksperymentalny artysta hip-hopowy, otrzymał nominację za utwór „Never Catch Me” pochodzący z jego albumu You’re Dead wydanego w 2014 roku. Na potrzeby trasy promującej płytę King oraz David Wexler (alias Strangeloop) przygotowali niezwykłe, zaawansowane technologicznie efekty audiowizualne.

Hypercube-Render

Centralny element pokazu stanowiła konstrukcja Layer³, znana również pod nazwą Hypercube. Do stworzenia tej złożonej, trójwymiarowej struktury projekcyjnej King i Wexler użyli odpowiedniej kombinacji typów powierzchni i materiałów.

Podczas koncertu FlyLo znajdował się za konstrukcją Hypercube. Na jej powierzchni wyświetlane były animowane zbiory kształtów i świateł, stanowiące futurystyczne tło dla równie futurystycznej strony dźwiękowej występu.

Hypercube-stage-plot

Projekt Layer³ okazał się wielkim hitem wśród odbiorców.

– Już wyświetlenie pierwszej serii efektów wizualnych na powierzchni Hypercube spotkało się z niezwykle głośnym odzewem publiczności – mówi King. – Od tego momentu wiedziałem, że udało nam się stworzyć coś wyjątkowego.

 

Lady Gaga
Nominowana w kategorii Best Song Written For Visual Media

Na długo przed napisaniem i nagraniem nominowanego do Oscara i Grammy utworu „Til It Happens To You” powstałego na potrzeby dokumentu The Hunting Ground Lady Gaga eksperymentowała z technologią.

W 2012 r. w ramach jej własnego zespołu kreatywnego Haus of Gaga powstał dział badań technologicznych TechHaus, odpowiedzialny za stworzenie serii luksusowych rozwiązań przeznaczonych dla artystki – w tym pierwszej na świecie „latającej sukni.”

Zasilany akumulatorami heksakopter Volantis zadebiutował w czasie niepublicznego wydarzenia w Nowym Jorku, w jeszcze większym stopniu podkreślając technologiczne zacięcie Lady Gagi.

W tym roku zespół Haus of Gaga połączył siły z firmą Intel.

– Intel podjął współpracę z Haus of Gaga, aby wspólnie stworzyć projekt demonstrujący możliwości technologii na najwyższym poziomie kreatywności – komentowała Gaga jeszcze przed ceremonią wręczenia nagród Grammy 2016. – Punktem kulminacyjnym tej przełomowej współpracy będzie występ, który przypomni całemu świat korzenie innowacji.

Występ ten już możecie obejrzeć:

 

Skrillex
Nominowany w kategoriach Best Dance Recording i Best Dance/Electronic Album (Grammy)

Skrillex chętnie współpracuje z innymi twórcami – obie nominacje do nagród Grammy zdobył jako członek duetu Jack Ü, założonego wraz z producentem Diplo. W ubiegłym roku Skrillex – z zawodu DJ i producent – podjął też współpracę z Google, której celem było stworzenie zaawansowanych technologicznie etui na telefony.

Etui z limitowanej edycji łączą się bezpośrednio z telefonami z systemem Android, które otrzymają dodatkowo animowaną tapetę wyświetlającą obrazy Ziemi – aktualizowane w ciągu dnia przy użyciu danych pochodzących z satelity umieszczonego pod balonem. Nocą tapeta wyświetla gwiazdozbiory w oparciu o lokalizację użytkownika.

– Uwielbiam kosmos. Uwielbiam oglądać zdjęcia kosmosu i filmy dokumentalne – zdradził Skrillex w wywiadzie udzielonym serwisowi Vice.

Każde etui zapewnia także użytkownikom dostęp VIP do zawartości przygotowanej przez Skrilleksa – w tym do albumu z muzyką artystów należących do jego wytwórni OWSLA. Dodatkowy przycisk umieszczony na tylnej powierzchni etui można powiązać z wybraną funkcją, otrzymując szybki dostęp do aparatu, ulubionej aplikacji lub najczęściej odwiedzanej strony internetowej. Może Skrillex.com?

 

Taylor Swift
Nominowana w kategoriach: Record of the Year, Album of the Year (Grammy), Song of The Year, Best Pop Solo Performance, Best Pop Duo/Group Performance, Best Pop Vocal Album (Grammy), Best Music Video (Grammy)

W tym roku piosenkarka i autorka tekstów Taylor Swift otrzymała aż siedem nominacji do nagród Grammy, w dwóch kategoriach zwyciężyła – możemy śmiało stwierdzić, że branża muzyczna zdążyła pokochać tę młodą artystkę. Podobnie rzecz ma się w przypadku świata mody, w którym często naśladuje się jej charakterystyczny styl.

Gdy artystka nie jest zajęta tworzeniem nowej muzyki lub projektowaniem własnej linii odzieży, na szeroką skalę wykorzystuje technologię, aby rozwijać jej i tak już szeroką rzeszę fanów.

Swift aktywnie korzysta z serwisów społecznościowych, wykorzystuje interaktywne technologie w czasie koncertów – takie jak świecące opaski zmieniające kolor w odpowiedzi na wydarzenia na scenie – oraz dzieli się na swoim blogu opiniami na aktualne tematy, takie jak strumieniowe pobieranie muzyki. Serwis Entrepreneur.com określił ją również mianem „najbardziej wpływowej osoby w branży technologicznej”.

Manus-X-Machina-poster

Tak wyraźne połączenie zamiłowania do technologii i niezwykłego gustu modowego pozwoliło piosenkarce otrzymać rolę współprowadzącej tegoroczną edycję imprezy Met Gala sponsorowanej przez Apple. W czasie wydarzenia będziemy między innymi świadkami premiery inspirowanej technologią wystawy manus x machina: fashion in an age of technology zorganizowanej przez The Costume Institute.

Tematem wystawy będzie wpływ technologii na branże modową, co oznacza, że będzie nam dane obejrzeć eksponaty wykonane metodami druku 3D, cięcia laserowego, termoformowania, modelowania komputerowego, dziewiarstwa okrągłego, zgrzewania ultradźwiękowego oraz zgrzewania i laminowania.

– Moda i technologia są dziś ze sobą nierozerwalnie związane – podkreślał Thomas P. Campbell, dyrektor i CEO Met w notatce prasowej informującej o tematyce wydarzenia. – Nadszedł czas, aby przyjrzeć się roli twórczości ręcznej i maszynowej w procesie twórczym.

Taylor Swift zaprezentuje swoją kreację podczas Met Gala 2 maja.

 

The Chemical Brothers
Nominowani w kategoriach Best Dance Recording i Best Dance/Electronic Album

W czasie swojej ponad 20-letniej kariery duet DJ-ów i producentów The Chemical Brothers zdobył cztery nagrody Grammy. W tym roku otrzymali dwie nominacje za album Born In The Echoes z 2015 roku – w kategorii Best Dance/Electronic Album oraz Best Dance Recording za utwór „Go”.

Na potrzeby trasy promującej album brytyjskiej grupy reżyser Adam Smith oraz reżyser i projektant Marcus Lyall przygotowali wiele zaawansowanych techniczne instalacji łączących efekty świetlne i obrazy wyświetlane za plecami muzyków w czasie koncertów.

Jednym z najbardziej godnych uwagi rozwiązań zaprezentowanych w czasie trasy Born In The Echoes w 2015 r. była wizualizacja wykorzystująca technologię motion capture, towarzysząca utworowi „Galvanize”, za który duet zdobył statuetkę Grammy w 2006 roku.

Smith i Lyall stworzyli symulację występu tancerza uwięzionego za promieniami światła. W tym celu sfilmowali postać Akrama Khana ubranego w strój motion capture w studiu Imaginarium Studios należącym do Andy’ego Serkisa.

– Moment pojawienia się postaci na ekranie i nawiązania przez nią interakcji ze światłem był niesamowity – powiedział Smith po zakończeniu projektu. – Dokładnie o to nam chodziło.

Klip przygotowany na potrzeby utworu „Galvanize” okrzyknięto mianem kolejnego kroku w świecie wizualizacji koncertowych – przenoszącego zakrojone na szeroką skalę kinowe produkcje na sceny i utrwalającego status innowatorów w dziedzinie muzyki i sztuki, jaki przypisuje się duetowi The Chemical Brothers.

Od redakcji: w czasie targów CES w styczniu 2016 r. Intel oraz The Recording Academy ogłosili podjęcie wieloletniej współpracy w ramach programu „Next Generation of GRAMMY Moments”. Występ Lady Gagi w czasie ceremonii wręczenia nagród GRAMMY w 2016 r., poświęcony zmarłemu niedawno Davidowi Bowie, był jednocześnie premierą programu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie intel.com/music.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story