Granice nowoczesnych możliwości

Instrumenty, które uczą grać

Kristin Houser Writer & Editor, LA Music Blog

Widzieliśmy już technologie ułatwiające gotowanie, podlewanie roślin czy też, rzecz jasna, bieganie. Czas na rozwiązania pozwalające szlifować umiejętność gry na instrumentach bez pomocy prawdziwych nauczycieli.

– Zaawansowane oprogramowanie pozwala nam wpłynąć na branżę, która dosłownie od wieków pozostawała niezmieniona – mówi Sandy Diao, kierownik ds. rozwoju projektu The ONE Smart Piano – keyboardu udostępniającego funkcje nauki gry. – Dążymy do tego, aby unowocześnić naukę gry na instrumentach.

Przyjrzyjmy się z bliska, w jaki sposób firmy z branży technologicznej nadają tej dziedzinie nowoczesny charakter.

The ONE Smart Piano oraz Light Keyboard

Niektórym z nas nauka gry na pianinie wciąż przywodzi na myśl karykaturalną postać apodyktycznego nauczyciela muzyki wymachującego drewnianą linijką. Nic bardziej mylnego! Dziś proces ten może wyglądać zgoła odmiennie.

– Oferujemy nowy sposób nauki gry, pozwalający rozwiązać istniejące wcześniej problemy, takie jak ograniczone możliwości finansowe, mało ciekawe lekcje lub brak wolnego czasu – wyjaśnia Diao.

The ONE Smart Piano to pełnowymiarowy instrument wyposażony w 88 klawiszy z ważoną mechaniką młotkową, diody LED umieszczone na każdym z klawiszy oraz trzy pedały. Z myślą o osobach pragnących często przenosić swój instrument (lub po prostu dysponujących mniejszą ilością miejsca) przygotowano także ONE Light Keyboard – przenośną, podświetlaną wersję 61-klawiszową z wbudowanymi głośnikami do odtwarzania plików MP3 oraz wejściem mikrofonowym.

Smart-Piano-e1442422760825

 

Po podłączeniu urządzenia z systemem iOS lub Android do instrumentu, użytkownik może za pośrednictwem aplikacji uzyskać dostęp do rozmaitych narzędzi. Do dyspozycji otrzymujemy m.in. funkcję „grania z nut” (w której diody LED zapalają się, wskazując kolejne klawisze), interaktywne samouczki w postaci filmów (również zsynchronizowane z podświetleniem klawiatury) oraz gry zachęcające do nauki.

– Tradycyjne lekcje szybko się nudzą – wyjaśnia Diao. – Gry mają sprawić, że nauka będzie rozrywką.

Projekt The One Smart Piano został sfinansowany przez internautów za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego IndieGoGo. Zebrano ponad 1300% więcej pieniędzy, niż wynosiło niezbędne minimum. W przedsprzedaży The One Smart Piano wyceniono na 1499 dolarów.

Aplikacja Pianotime dla HP Sprout

Pianotime dla HP Sprout to aplikacja przeznaczona dla osób, które posiadają już w swoich domach zakurzone pianina lub keyboardy, ewentualnie chcą sprawdzić swój potencjał przed dokonaniem podobnej inwestycji.

Aplikacja została opracowana pod kątem współpracy z HP Sprout – komputerem PC wyposażonym w kamerę z technologią Intel RealSense, skaner i projektor. Pianotime możemy jednak używać także na innych komputerach, korzystając z myszy, klawiatury lub ekranu dotykowego.

– Osoba pragnąca opanować sztukę gry na pianinie lub keyboardzie nie musi decydować się na jego zakup – wyjaśnia Nick Lamb, założyciel Revel Software, firmy odpowiedzialnej za stworzenie aplikacji. – Równie dobrze może użyć tabletu lub komputera oraz aplikacji Pianotime, aby otrzymać do swojej dyspozycji w pełni funkcjonalne pianino.

Korzystanie z aplikacji to także dobry sposób na pokonanie pierwszego stresu, który zazwyczaj towarzyszy nam w czasie nauki z instruktorem.

– Niestandardowe techniki nauki gry na instrumentach nie kładą nacisku na perfekcjonizm osób uczących się i doskonalenie przez nich technik gry – mówi Lamb. – Zamiast tego zwiększają ich zaangażowanie poprzez zabawę.

Aplikacja Pianotime udostępnia 36 aktywnych klawiszy, cztery oktawy, konfigurowalny metronom i wielodotykową klawiaturę. Użytkownicy mogą rejestrować i odtwarzać nieograniczoną liczbę utworów, a tym samym śledzić swoje postępy, oceniać własne umiejętności i udostępniać nagrania znajomym.

Spośród innych aplikacji pomocnych w nauce gry na pianinie możemy wymienić również następujące tytuły: Piano Dust Buster 2 (przybierający formę gry), Etude firmy Steinway (kładący nacisk na czytanie nut) oraz Piano Notes! (wykorzystujący do nauki klasyczne fiszki).

Oval

Osoby pragnące tworzyć muzykę za pomocą nieco mniej tradycyjnych instrumentów mogą nabyć Oval – pierwszy cyfrowy handpan.

Handpany to stosunkowo nowa grupa instrumentów. Powstały na bazie idiofonu o nazwie hang stworzonego w 2000 r. w Szwajcarii. Oval (przypominający swoim kształtem latający spodek) z powodzeniem wprowadza ten instrument w XXI wiek, umieszczając na jego obudowie osiem wielodotykowych paneli reagujących na nacisk oraz zdolnych rejestrować szybkość uderzenia i jego dokładną lokalizację w dwóch osiach.

Oval pełni zarówno funkcję cyfrowego instrumentu, jak i kontrolera kompatybilnego z każdym oprogramowaniem komputerowym lub urządzeniem obsługującym format MIDI. Może z powodzeniem komunikować się ze smartfonami, tabletami i komputerami, a także stacjami DAW takimi jak Ableton, Logic lub ProTools.

ovalWszystkie te funkcje z pewnością przypadną do gustu osobom, które już wcześniej miały odpowiednio wiele styczności ze studiem nagraniowym, dzięki czemu zrozumieją ich znaczenie. Co jednak z twórcami-amatorami?

Nowi użytkownicy mogą skorzystać z przygotowanej aplikacji, aby nauczyć się kilku prostych piosenek oraz opanować podstawowe techniki gry na Ovalu – w tym z pomocą trybów naśladowania, metronomu i gier muzycznych. Mogą również nawiązywać kontakt z innymi użytkownikami urządzenia, aby dzielić się swoimi spostrzeżeniami i nagraniami oraz pobierać poradniki.

Dodatkową motywację do nauki mogą stanowić przygotowane przez producenta wyzwania, których ukończenie pozwala odblokowywać dodatkowe dźwięki i funkcje instrumentu. Użytkownicy mogą również walczyć o pozycje w lokalnym i ogólnoświatowym rankingu, grając w dedykowane gry.

Osoby otwarte na nowe rozwiązania mogą również wykorzystać technologię do nauki gry na syntezatorze (za pomocą aplikacji Bebot – Robot Synth), perkusji (Drum Kit 2), a nawet puzonie (dzięki aplikacji iBone Pocket Trombone).

Dzięki pomyślnej kampanii w serwisie Kickstarter pierwsze egzemplarze urządzenia Oval trafią w ręce użytkowników najprawdopodobniej w marcu.

jamstik+

Mimo iż gra na pianinie to z pewnością imponująca umiejętność, a opanowanie sztuki wydobywania dźwięku z handpanów jest osiągnięciem zgoła niecodziennym, mało który instrument może dorównać charyzmą gitarze elektrycznej. W naszym zestawieniu nie mogło zatem zabraknąć nowoczesnej propozycji dla fanów sześciu strun.

W 2014 r. firma Zivix z siedzibą w Minneapolis zaprezentowała urządzenie jamstik SmartGuitar – wielokrotnie nagradzane i szeroko docenione przez odbiorców. Mimo to już teraz producent zdołał zgromadzić kwotę 800 tysięcy dolarów w serwisie Kickstarter, aby wprowadzić na rynek jego następcę – model jamstik+.

Obie generacje urządzenia wykorzystują technologię wykrywania palców sprzężoną z wyświetlaczem zewnętrznego urządzenia.

– Jako że „widzimy” nasze palce, możemy wykorzystywać gromadzone dane na wiele różnych sposobów – mówi Chris Heille, kierownik ds. rozwoju muzycznego jamstik+. – Największą zaletą jest oczywiście możliwość korzystania z podpowiedzi. Do dyspozycji otrzymujemy łatwy w obsłudze interfejs, dzięki któremu nauka staje się szybka i przyjemna.

jamstik-e1442423029254-1024x768

 

Udoskonalenia wprowadzone w nowej wersji obejmują między innymi magnetyczny przetwornik (wykrywający kostki gitarowe) oraz technologię Bluetooth, która zdaniem Heille’a zwiększa szybkość pracy urządzenia.

– Pierwszy jamstik wykorzystywał technologię mechaniczną do rejestrowania ruchów dłoni trzymającej kostkę – wyjaśnia Heille. Jego założeniem było jednak jak najlepsze odwzorowanie procesu kostkowania na gitarze elektrycznej.

– Choć pierwotny system działał prawidłowo, uznaliśmy, że jesteśmy w stanie lepiej oddać uczucie towarzyszące grze, wykorzystując tradycyjny przetwornik magnetyczny.

Takie rozwiązanie stanowi dodatkową korzyść dla wszystkich typów użytkowników. Doświadczeni gitarzyści mogą traktować jamstik+ jako mniejszą alternatywę dla zwykłej gitary, pozwalającą im ćwiczyć w dowolnym miejscu. Początkujący muzycy mogą natomiast wykorzystać dedykowane aplikacje z serii jamTutor, aby zgłębiać tajniki gry.

Użytkownicy mogą poznawać podstawowe, otwarte chwyty, chwyty barowe oraz wybrane skale, a także opanować umiejętność czytania tabulatur. Platforma sprzętowa urządzenia jamstik wykorzystuje zintegrowany system oprogramowania jamTutor ułatwiający opanowanie technik gry.

– Użytkownicy korzystają z prawdziwych strun gitarowych, a pod palcami czują prawdziwe progi. Dzięki temu jesteśmy pewni (a nawet potwierdzają to sami użytkownicy), że przeniesienie nabytych umiejętności na prawdziwą gitarę będzie niezwykle łatwe – wyjaśnia Heille.

Choć oprogramowanie jamTutor powstało z myślą o urządzeniach jamstick, istnieją również rozmaite aplikacje pozwalające rozwijać swoje umiejętności przy użyciu tradycyjnej gitary.

Aplikacja Guitar World Lessons udostępnia setki lekcji z bazy danych serwisu Guitar World, TabRider – Guitar Lessons „słucha” instrumentu za pomocą wbudowanego mikrofonu urządzenia i na bieżąco przekazuje użytkownikowi wskazówki, a CoachGuitar wykorzystuje system kolorów, aby uprościć proces nauki.

Zarówno użytkownicy tradycyjnych instrumentów, jak i nowoczesnych rozwiązań technologicznych muszą jednak pamiętać, aby stawiać wobec nich realne wymagania.

– Nie twierdzimy, że dzięki jamTutor każdy stanie się wirtuozem na miarę Eddiego Van Halena czy Jacka White’a w ciągu jednego wieczoru, jednak z pewnością szybko będzie w stanie rozpocząć samodzielną grę – zaznacza Heille.

– Wiele osób jest w stanie zagrać pierwsze akordy już w pierwszych minutach korzystania z dedykowanego urządzenia lub aplikacji.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story