Technologia w służbie oświaty

O równość dla kobiet i dziewcząt

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby jego mieszkańcy byli świadomi poważnych, często destrukcyjnych ograniczeń, hamujących rozwój kobiet i dziewcząt na całym globie? A gdyby ludzie znaleźli bodziec, który pozwoliłby im podjąć stosowne działania w tej sprawie?

Takie zadanie postawili przed sobą autorzy trzyczęściowego filmu dokumentalnego pt. A Path Appears: Transforming Lives, Creating Opportunity.

A Path Appears to kontynuacja filmu Half the Sky: Turning Oppression into Opportunity for Women Worldwide, przybliżającego problemy handlu żywym towarem, śmiertelności wśród matek i przemocy na tle seksualnym, a także zagadnienia mikrofinansowania i edukacji młodych dziewcząt.

W nowej serii, powstałej w oparciu o książkę z 2014 r. o tym samym tytule, laureaci nagrody Pulitzera Nicholas Kristof i Sheryl WuDunn odwiedzają Boston, Chicago, Kolumbię, Haiti oraz Kenię, aby zaprezentować szerszej publiczności wstrząsające opowieści z życia dziewcząt i kobiet, które na każdym kroku muszą borykać się z problemami złego traktowania, ubóstwa i braku równości w społeczeństwie.

Autorzy poszukują rozwiązań zdolnych odwrócić losy bohaterek filmu. Rozwiązań obejmujących opiekę zdrowotną, pozwalających na zwrócenie uwagi na istniejące problemy oraz wdrożenie innowacyjnych metod niesienia pomocy, zwiększania szans rozwoju i poprawy jakości życia kobiet.

finding-path-equality-girls-women2

Wsparcie dla misji Kristofa i WuDunna oraz chęć niesienia pomocy wyraziły także światowe gwiazdy, takie jak Malin Akerman, Mia Farrow, Ronan Farrow, Jennifer Garner, Regina Hall, Ashley Judd, Blake Lively, Eva Longoria oraz Alfre Woodard.

– Mam nadzieję, że opowiadając historie naszych bohaterek i przybliżając szerszej publiczności ich zmagania, zdołamy wzbudzić empatię ludzi zarówno w naszym kraju, jak i za granicą – wyjaśnił Kristof w wywiadzie udzielonym sieci telewizyjno-radiowej Oregon Public Broadcasting.

finding-path-equality-girls-women3

Jednym ze sponsorów serii był również Intel, prowadzący aktywną działalność na rzecz umocnienia pozycji kobiet i dziewcząt na świecie, co podkreśla Suzanne Fallender – dyrektor zarządzający inicjatywą Global Girls & Women Initiative w Intelu.

– Ze względu na wiele przeszkód, zarówno finansowych, jak i kulturowych, 65 milionów dziewcząt na całym świecie nie ma dziś dostępu do edukacji – wyjaśnia. – Zdajemy sobie przy tym sprawę z potencjalnych korzyści społecznych i ekonomicznych, płynących ze zmniejszenia tej liczby – dodaje. – Każdy kolejny rok nauki w szkole średniej zwiększa przyszłe zarobki kobiet o 10–20%. Co więcej, zwiększenie o 10% liczby kobiet uczęszczających do szkół może podnieść PKB danego kraju nawet o 3%.

Fallender zaznacza, że w ciągu ostatnich lat firma Intel brała udział w licznych projektach mających na celu promowanie dostępu kobiet i dziewcząt do edukacji i nowoczesnych technologii. Jednym z takich projektów było stworzenie filmu Girl Rising oraz opracowanie towarzyszącej mu globalnej kampanii promocyjnej, która objęła swoim zasięgiem miliony osób na całym świecie. Fallender zwraca również uwagę na program Intel® She Will Connect, mający na celu pokonanie barier płciowych w dostępie do Internetu z pomocą nowoczesnych technologii.

– Mamy nadzieję, że z pomocą serii A Path Appears zdołamy zachęcić osoby prywatne i instytucje do zwiększenia swojej wiedzy oraz podjęcia dialogu na temat nowatorskich metod niesienia pomocy ludziom poprzez wolontariat i wykorzystanie potęgi technologii – mówi.

finding-path-equality-girls-women4

A Path Appears buduje świadomość wokół ważnego zagadnienia, jakim jest zwiększanie szans kobiet, przypominając nam o zbliżających się obchodach 104. Międzynarodowego Dnia Kobiet – wydarzenia mającego na celu świętowanie sukcesów ekonomicznych, politycznych i społecznych kobiet. Hasło towarzyszące tegorocznym obchodom to „Make it Happen”. Zachęcamy do prowadzenia dyskusji na ten temat z użyciem tagu #MakeItHappen.

W najbliższym czasie telewizja PBS wyemituje serię na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat emisji dokumentu na świecie.

Share This Article

Related Topics

Edukacja

Read This Next

Read Full Story