Technologia w służbie oświaty

O równość dla kobiet i dziewcząt

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby jego mieszkańcy byli świadomi poważnych, często destrukcyjnych ograniczeń, hamujących rozwój kobiet i dziewcząt na całym globie? A gdyby ludzie znaleźli bodziec, który pozwoliłby im podjąć stosowne działania w tej sprawie?

Takie zadanie postawili przed sobą autorzy trzyczęściowego filmu dokumentalnego pt. A Path Appears: Transforming Lives, Creating Opportunity.

A Path Appears to kontynuacja filmu Half the Sky: Turning Oppression into Opportunity for Women Worldwide, przybliżającego problemy handlu żywym towarem, śmiertelności wśród matek i przemocy na tle seksualnym, a także zagadnienia mikrofinansowania i edukacji młodych dziewcząt.

W nowej serii, powstałej w oparciu o książkę z 2014 r. o tym samym tytule, laureaci nagrody Pulitzera Nicholas Kristof i Sheryl WuDunn odwiedzają Boston, Chicago, Kolumbię, Haiti oraz Kenię, aby zaprezentować szerszej publiczności wstrząsające opowieści z życia dziewcząt i kobiet, które na każdym kroku muszą borykać się z problemami złego traktowania, ubóstwa i braku równości w społeczeństwie.

Autorzy poszukują rozwiązań zdolnych odwrócić losy bohaterek filmu. Rozwiązań obejmujących opiekę zdrowotną, pozwalających na zwrócenie uwagi na istniejące problemy oraz wdrożenie innowacyjnych metod niesienia pomocy, zwiększania szans rozwoju i poprawy jakości życia kobiet.

finding-path-equality-girls-women2

Wsparcie dla misji Kristofa i WuDunna oraz chęć niesienia pomocy wyraziły także światowe gwiazdy, takie jak Malin Akerman, Mia Farrow, Ronan Farrow, Jennifer Garner, Regina Hall, Ashley Judd, Blake Lively, Eva Longoria oraz Alfre Woodard.

– Mam nadzieję, że opowiadając historie naszych bohaterek i przybliżając szerszej publiczności ich zmagania, zdołamy wzbudzić empatię ludzi zarówno w naszym kraju, jak i za granicą – wyjaśnił Kristof w wywiadzie udzielonym sieci telewizyjno-radiowej Oregon Public Broadcasting.

finding-path-equality-girls-women3

Jednym ze sponsorów serii był również Intel, prowadzący aktywną działalność na rzecz umocnienia pozycji kobiet i dziewcząt na świecie, co podkreśla Suzanne Fallender – dyrektor zarządzający inicjatywą Global Girls & Women Initiative w Intelu.

– Ze względu na wiele przeszkód, zarówno finansowych, jak i kulturowych, 65 milionów dziewcząt na całym świecie nie ma dziś dostępu do edukacji – wyjaśnia. – Zdajemy sobie przy tym sprawę z potencjalnych korzyści społecznych i ekonomicznych, płynących ze zmniejszenia tej liczby – dodaje. – Każdy kolejny rok nauki w szkole średniej zwiększa przyszłe zarobki kobiet o 10–20%. Co więcej, zwiększenie o 10% liczby kobiet uczęszczających do szkół może podnieść PKB danego kraju nawet o 3%.

Fallender zaznacza, że w ciągu ostatnich lat firma Intel brała udział w licznych projektach mających na celu promowanie dostępu kobiet i dziewcząt do edukacji i nowoczesnych technologii. Jednym z takich projektów było stworzenie filmu Girl Rising oraz opracowanie towarzyszącej mu globalnej kampanii promocyjnej, która objęła swoim zasięgiem miliony osób na całym świecie. Fallender zwraca również uwagę na program Intel® She Will Connect, mający na celu pokonanie barier płciowych w dostępie do Internetu z pomocą nowoczesnych technologii.

– Mamy nadzieję, że z pomocą serii A Path Appears zdołamy zachęcić osoby prywatne i instytucje do zwiększenia swojej wiedzy oraz podjęcia dialogu na temat nowatorskich metod niesienia pomocy ludziom poprzez wolontariat i wykorzystanie potęgi technologii – mówi.

finding-path-equality-girls-women4

A Path Appears buduje świadomość wokół ważnego zagadnienia, jakim jest zwiększanie szans kobiet, przypominając nam o zbliżających się obchodach 104. Międzynarodowego Dnia Kobiet – wydarzenia mającego na celu świętowanie sukcesów ekonomicznych, politycznych i społecznych kobiet. Hasło towarzyszące tegorocznym obchodom to „Make it Happen”. Zachęcamy do prowadzenia dyskusji na ten temat z użyciem tagu #MakeItHappen.

W najbliższym czasie telewizja PBS wyemituje serię na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat emisji dokumentu na świecie.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story