STEM

Obrotowy dom

The Creators Project Content Partner, Intel iQ

this-revolving-house-folds-in-on-itself-image-2

Dom, który zmienia się z każdą porą roku

Wszystkie kondygnacje tej luksusowej konstrukcji zaprojektowano tak, by z jej segmentów można było tworzyć różne układy, dostosowane do warunków atmosferycznych poszczególnych pór roku. Główna koncepcja domu powstała w oparciu o tradycyjne domy irańskie, oferujące pomieszczenia zarówno zimowe, jak i letnie.

– W sezonie letnim dom Sharifi-ha oferuje otwartą, przezroczystą konstrukcję z szerokimi, dużymi tarasami – wyjaśniają architekci w wywiadzie dla portalu ArchDaily. – Na czas srogiej, śnieżnej teherańskiej zimy konstrukcja zamyka się, ograniczając do minimum otwarte przestrzenie i zajmując powierzchnię zbędnych o tej porze roku tarasów.

this-revolving-house-folds-in-on-itself-image-3

 

Rozwiązanie idealne dla każdego miasta

Jak wyjaśniają autorzy projektu, ruchome elementy przemieszczają się, co skutkuje otwarciem lub zamknięciem budynku. Cała konstrukcja posadowiona jest na ruchomych belkach oraz 30-metrowych obrotowych platformach, umożliwiających jej składanie i rozkładanie w sposób przypominający pracę gigantycznej szafki z szufladami.

Dom Sharifi-ha znajduje się w dzielnicy Darrous w Teheranie. Ta niezwykła składana konstrukcja może jednak być tak samo atrakcyjna dla mieszkańców każdego innego obszaru, w którym roczne wahania temperatur są równie znaczące. Rośliny na Twoim tarasie gniją od nadmiaru deszczu? Bez obaw – ten dom pomoże Ci je schować, chroniąc przed szkodliwą aurą.

this-revolving-house-folds-in-on-itself-image-4

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story