Nauka

Ocean energii z wodoru

Naukowcy wytworzyli nowy nanomateriał, który może zmienić oceany w niewyczerpalne źródło odnawialnej energii. 

Wodór jest postrzegany jako źródło energii przyszłości. Jego zastosowanie w ogniwach paliwowych nie powoduje szkodliwych emisji (wyzwalana jest tylko para wodna), więc wodór jest bardzo obiecującą, przyjazną środowisku alternatywą dla paliw kopalnych. Problem w tym, że gaz ten nie jest formą energii pierwotnej – do jego produkcji potrzebna jest elektryczność.

Badacze z University of Central Florida (UFC) opracowali innowacyjny proces, który powinien znacznie ułatwić fotokatalityczny rozkład wody. W niedawnym badaniu przedstawili hybrydowy nanomateriał, który może pomóc w pozyskiwaniu wodoru z wody morskiej. Ta metoda może być szczególnie opłacalna, ponieważ czerpie energię ze światła słonecznego.

 

Nanomateriał – nowe perspektywy dla produkcji energii.

Materiał opracowany przez naukowców składa się z dwutlenku tytanu, który jest często wykorzystywany jako fotokatalizator. Proces chemiczny powoduje powstawanie mikroskopijnych zagłębień, które następnie są pokrywane nanopłatkami dwusiarczku molibdenu. Powstały nanokatalizator może wykorzystywać znacznie szersze spektrum światła, niż wcześniejsze technologie rozkładu wody – podkreśla Yang Yang, adiunkt i główny autor badania.

Nanomateriał wykorzystuje słońce do rozkładu wody morskiej.
Nanomateriał wykorzystuje słońce do rozkładu wody morskiej. Ilustracja: University of Central Florida

Na dodatek nanomateriał jest na tyle wytrzymały, że nie koroduje pod wpływem słonej wody. „Otworzyliśmy zupełnie nowe możliwości w dziedzinie rozkładu wody”, mówi Yang, od około 10 lat zaangażowany w badania w tej dziedzinie.

W przeciwieństwie do wcześniejszych technologii woda używana w tym procesie nie wymaga wcześniejszego przygotowania i demineralizacji w laboratorium. Największym wyzwaniem dla naukowców jest poczynienie postępów w produkcji nanomateriału, które umożliwiłyby szersze jego wykorzystanie. Jeśli uda się to osiągnąć, oceany mogą wkrótce stać się niewyczerpanym źródłem energii odnawialnej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story