Game On!

Od indywidualisty do lidera zespołu w League of Legends

Ming „Clearlove” Kai awansował z agresywnego ryzykanta na kapitana drużyny graczy komputerowych – kluczem do systematycznych zwycięstw jest jego niezawodny komputer.

Karierę Minga „Clearlove” Kaia w mistrzostwach League of Legends społeczność graczy śledziła z zapartym tchem. Słynący z brawurowej odwagi śmiałek chce ustabilizować formę jako utalentowany kapitan drużyny Edward Gaming (EDG). Wiele osób wierzy, że po zdobyciu tytułu najlepszego junglera ESPN w tegorocznych mistrzostwach świata, ze wsparciem kolegów z drużyny i zaawansowanej maszyny treningowej, Clearlove poprowadzi EDG do wielu zwycięstw.

Talentu mu nie brakuje. W swoim pierwszym sezonie w zawodowej lidze League of Legends (LoL) w 2014 roku Clearlove wskoczył na pierwsze miejsce rankingu najbardziej wartościowych graczy po stoczeniu kilku zażartych bitew.

W LoL dwie pięcioosobowe drużyny walczą ze sobą, rozpoczynając grę w przeciwnych rogach mapy i próbując zniszczyć bazę przeciwnika. Zwykle obie drużyny potykają się w górnej, środkowej lub dolnej alei, na jakie podzielona jest mapa Summoner’s Rift. Początkowo drużyny nabierają mocy, zbierając złoto i punkty doświadczenia. Gracze, którzy szybko zabiją wroga lub zniweczą plany przeciwnika, zyskują przewagę.

Pod wodzą Clearlove’a drużyna Edward Gaming często stara się szybko sprowokować przeciwnika.
Pod wodzą Clearlove’a drużyna Edward Gaming często stara się szybko sprowokować przeciwnika.

Wiele drużyn grających w LoL przypomina dwóch bokserów, którzy próbują wyprowadzać ciosy, nie oddając zbytnio pola i czekając na idealną okazję do rozpoczęcia prawdziwej walki. Jednak EDG, jako perfekcyjny egzekutor, próbuje często wymusić pojedynki już na wczesnym etapie gry. Kiedy w półfinale w 2014 roku przeciwnicy nie chcieli się nabrać na tę taktykę, Clearlove niewiele mógł zrobić.

Ale kiedy Xu „17” Zhao z przeciwnej drużyny zrobił jeden fałszywy ruch, wychylając się odrobinę za daleko ze swoich szeregów obronnych – Clearlove pokazał swoje prawdziwe oblicze.

Jako jungler Clearlove odgrywa różne role, przemieszczając się po mapie i szukając zaczepki. Kiedy 17 zaryzykował, Clearlove uderzył, a szybka egzekucja walnie przyczyniła się do zwycięstwa jego drużyny.

Jednak mistrzostwa świata w 2014 roku wyglądały już inaczej.

Na początku turnieju drużyna EDG szybko wysforowała się na czołową pozycję, jednak potem przegrała 3:2 z zespołem Star Horn Royal Club (SHRG). W zaciętej piątej grze EDG utraciła wcześnie zdobyte prowadzenie, kiedy w kilku słabo rozegranych, choć zaciekłych, walkach musiała uznać wyższość rywali. Słaba organizacja w EDG umożliwiła drużynie SHRG powrót do gry, zwieńczony końcowym marszem przez dolną aleję. Kiedy fala wroga zalała bazę EDG, jej pierwszą ofiarą padł Clearlove.

„Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego” – stwierdził wówczas Clearlove, przybity, ale z optymizmem patrzący w przyszłość.

Taki nierówny poziom gry – balansujący na granicy bezwzględności i niepewności – prześladuje Clearlove’a przez niemal całą karierę. O ile potrafi on przekuwać zagrożenia w szanse, jeśli jego drużyna ma się liczyć w tegorocznych mistrzostwach świata, Clearlove musi osadzić swój chaotyczny styl gry w jakichś stabilnych ramach.

EDG, jako perfekcyjny egzekutor, próbuje często wymusić pojedynki już na wczesnym etapie gry.
EDG, jako perfekcyjny egzekutor, próbuje często wymusić pojedynki już na wczesnym etapie gry.

Stabilny na pewno jest jeden czynnik, którym Clearlove kieruje się niezmiennie od czasu, kiedy zaczął grać w LoL w 2011 roku – potrzeba rywalizacji.

„W LoL najbardziej spodobały mi się turnieje” – powiedział.

Mierzenie własnych umiejętności, sprytu i doświadczenia z przeciwnikiem wywołuje emocje, którymi podszyty jest styl gry Clearlove’a, skupiający się przede wszystkim na walkach drużynowych.

Na początku kariery otrzymał od komentatorów przydomki „Obietnica” i „Reżyser Nuo” , ponieważ przypominał im reżysera dyrygującego przeciwnikiem niczym aktorami. Teraz jednak Clearlove chce nauczyć drużynę znacznie bliższej współpracy.

„Najważniejsze jest zaufanie do każdego z członków drużyny” – powiedział Clearlove. „Musimy brać pod uwagę opinie innych, aby dokonać właściwej oceny”.

Clearlove powiedział, że dobra komunikacja z drużyną, w tym udzielanie na bieżąco strategicznych porad, była kluczem do szybkiego pogromu przeciwnika.
Clearlove powiedział, że dobra komunikacja z drużyną, w tym udzielanie na bieżąco strategicznych porad, była kluczem do szybkiego pogromu przeciwnika.

Nacisk, jaki Clearlove kładzie na zaufanie i komunikację, przeobrażając się z awanturnika w rozważnego przywódcę, był widoczny w ostatnich meczach.

Niełatwo jest zmieść z powierzchni ziemi całą drużynę przeciwnika, a tej właśnie sztuki dokonał Clearlove, kiedy we współpracy z kolegą z drużyny pokonał wszystkich pięciu rywali z drużyny GT na turnieju Demacia Cup. Kiedy Mouse, kolega z drużyny, najpierw zwabił przeciwników, żeby potem salwować się ucieczką, Clearlove uderzył niespodziewanie, odwracając losy starcia. O ile duże umiejętności tego ostatniego pomogły w wygranej, to o końcowym zwycięstwie zadecydowały przede wszystkim ścisła koordynacja z Mouse’m i jego gotowość do poświęcenia się dla grupy.

Clearlove powiedział, że dobra komunikacja, w tym udzielanie na bieżąco strategicznych porad, była kluczem do szybkiego pogromu przeciwnika. Bez wiary we wzajemne umiejętności oceny sytuacji ich dobrze obliczony w czasie atak mógłby szybko przerodzić się w niewymuszone błędy, które skwapliwie wykorzystałaby drużyna przeciwna.

O zwrocie w kierunku otwartej komunikacji entuzjastycznie wypowiedział się trener EDG, Ji „Aaron” Xing, w rozmowie z serwisem The Scoremówiąc, że o ile „każdy zawodowy gracz musi mieć talent, to [jego] zdaniem Clearlove jest talentem wybitnym”.

Clearlove uważa, że w obliczu ciągle zmieniających się technologii i warunków panujących na e-sportowej scenie, zespół Edward Gaming rozwija się, ewoluuje i przystosowuje się do zmian, a to pomoże mu zwyciężać w przyszłości.
Clearlove uważa, że w obliczu ciągle zmieniających się technologii i warunków panujących na e-sportowej scenie, zespół Edward Gaming rozwija się, ewoluuje i przystosowuje się do zmian, a to pomoże mu zwyciężać w przyszłości.

Kiedyś razem grali w drużynie Team WE. Wspólna historia i dążenie do doskonałości, a także szacunek, jakim wzajemnie się darzą, czyni z Xinga i Clearlove’a idealnych współpracowników.

„Uczymy się od siebie i rozwijamy się przy sobie” – powiedział Clearlove.

Głównym problemem pozostaje jednak umiejętność unikania wpadek. Mimo dominacji w letnim sezonie 2015 roku drużyna EDG osłabła w fazie pucharowej, a miejsce na mistrzostwach świata w 2015 roku zapewniła sobie dopiero w finałach regionalnych.

Mimo wzlotów i upadków Clearlove niewzruszenie stawia na doskonalenie. Z „porażek” stara się wyciągać wnioski, a następnie eliminuje błędy podczas treningów. „Mogę powiedzieć, że wygrałem wiele mistrzostw w karierze, ale gdzieś głęboko czuję, że to jeszcze nie szczyt moich możliwości”.

Podczas nużących, wielogodzinnych treningów zwraca się do zaufanego towarzysza – swojego komputera do gier. Clearlove pamięta jeszcze swój pierwszy, słaby komputer, który kupił z oszczędności w szkole średniej. Dziś gra na sprzęcie z serii Acer Predator, wyposażonym w najnowszy procesor Intel Core i7 i kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 980.

„Komputer jest tak wydajny, że mogę grać w LoL na najlepszych ustawieniach, a jednocześnie płynnie transmitować rozgrywkę bez opóźnień” – powiedział. W pracowitych tygodniach poprzedzających mistrzostwa świata niezawodny sprzęt ma dla Clearlove’a znaczenie zasadnicze. Dzięki niemu może się skupić na grze, a nie na technologii. „Utrzymywanie równowagi emocjonalnej jest obecnie dla mnie, gracza komputerowego, niezwykle ważne”.

Clearlove uważa, że w obliczu ciągle zmieniających się technologii i warunków panujących na e-sportowej scenie, kluczem do utrzymania się na szczycie są rozwój, ewolucja i przystosowywanie się do zmian. Po przekonującym zwycięstwie 3:0 w finale ligi LPL w 2016 roku nad chińską drużyną Royal Never Give Up zespół EDG wzniósł się na nowy poziom.

Czy będzie potrafił rywalizować na największej scenie LoL, przyszłość pokaże. Clearlove oswaja się coraz bardziej z rolą kapitana i dostosowuje strategię do atutów poszczególnych graczy, chcąc wyeliminować jak najwięcej błędów.

„Mam nadzieję, że odtąd poziom gry EDG będzie się stale poprawiał”.

 

Inne materiały firmy Intel poświęcone grom znajdziesz tutaj.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story