Granice nowoczesnych możliwości

“Oszczędne innowacje”: Intel dla zdrowia mieszkańców Indii

Pearly Tan Writer

Dla miejskiej klasy średniej, która formuje się obecnie na terenie Indii, kołatanie serca oznacza zwykle szybki wyjazd do najbliższego szpitala. Jednak 70% spośród 1,2 miliarda mieszkańców kraju żyje na terenach wiejskich. Dla wielu z nich wyprawa do lekarza może zająć nawet kilka lub kilkanaście dni, a koszty samej podróży niejednokrotnie przewyższają tygodniowy dochód całej rodziny.

Cztery lata temu Kumar Ranganathan, kierownik laboratorium indyjskiego oddziału firmy Intel badającego metody przesyłu informacji medycznych, postawił przed swoim zespołem zadanie rozwiązania tego problemu. Efektem ich pracy było stworzenie niezwykle poręcznego urządzenia o nazwie LifePhonePlus.

frugal-innovation-brings-healthcare-rural-india2

Urządzenie to pozwala użytkownikom wykonywać badania EKG, monitorować poziom cukru we krwi oraz otrzymywać porady specjalistów bez opuszczania miejsca zamieszkania.

LifePhonePlus po raz pierwszy trafił do swoich odbiorców w 2013 roku. Jak podkreśla Ranganathan, na terenie Indii istnieje już grupa klinik i szpitali, w których lekarze mogą diagnozować pacjentów korzystających z urządzenia. W ubiegłym roku LifePhonePlus otrzymał także nagrodę South Asia E-Health Summit Award w dziedzinie nowatorskich rozwiązań przenośnych przeznaczonych dla sektora opieki zdrowotnej.

Zdaniem Ranganathana sukces projektu wynika z faktu, iż był on prowadzony w Indiach, z myślą o mieszkańcach tego właśnie kraju, a całemu przedsięwzięciu przyświecała idea zachowania jak najniższych kosztów produkcji. Takie podejście, noszące nazwę „oszczędnych innowacji” (ang. frugal innovation), to coraz popularniejszy sposób produkowania i wprowadzania na rynek produktów w krajach rozwijających się.

frugal-innovation-brings-healthcare-rural-india3

Aby spełnić wymogi potencjalnych użytkowników przy jednoczesnym zachowaniu niskiej ceny, w procesie opracowywania oszczędnych innowacji rezygnuje się z wszelkich zbędnych funkcji produktów, kładąc cały nacisk na ich główne przeznaczenie. Kolejnymi założeniami jest integracja rozwiązań z istniejącą infrastrukturą oraz opieranie ich o uzasadniony model biznesowy, który sprawdzi się w przypadku pożądanych klientów docelowych.

– Inżynierowie w krajach rozwiniętych często zbyt mocno skupiają się na samej technologii, zapominając o rzeczywistych potrzebach klientów – twierdzi Jaideep Prabhu, autor książki Jugaad Innovation opisującej nurt oszczędnych innowacji. – W efekcie często otrzymujemy produkty, które nie mają prawa bytu w krajach rozwijających się.

Ranganathan przyznaje, że podejście to w bardzo dużym stopniu towarzyszy zachodnim produktom trafiającym do sprzedaży na terenie Indii.

– Produkty te są pełne zbędnych funkcji i dodatków – wyjaśnia. – Wystarczy spojrzeć na najnowsze rozwiązania komunikacyjne: wiele z nich powstaje już z myślą o sieciach 5G, podczas gdy 80% ludności na świecie, w tym Indie, wciąż korzysta z sieci 2G.

Oszczędne innowacje cieszą się w Indiach ogromną popularnością. Koncern samochodowy Tata Motors opracował samochód oferowany za kwotę 1600 dolarów. Pewien wynalazca stworzył niezwykłą glinianą lodówkę wykorzystującą charakterystykę cieplną mieszanki gliny do utrzymywania temperatury żywności – bez ingerencji energii elektrycznej. Co jednak najważniejsze, „urządzenie” to kosztuje tylko 50 dolarów.

frugal-innovation-brings-healthcare-rural-india4

Indyjskie firmy telekomunikacyjne podjęły również decyzję o wprowadzeniu planów taryfowych pozwalających klientom opłacać abonament tylko wtedy, gdy ich na to stać. Dzięki temu około 900 milionów mieszkańców kraju może sobie dziś pozwolić na zakup telefonu komórkowego.

Powszechny dostęp do łączności komórkowej to jeden z czynników, które pozwoliły wcielić projekt LifePhonePlus w życie.

Według danych rządowych 4% mieszkańców Indii umiera z powodu niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, otyłości, cukrzycy lub choroby reumatycznej serca. Zamiast jednak zwiększać liczbę lekarzy pracujących na terenach wiejskich, problem ten można rozwiązać podnosząc samą świadomość problemów zdrowotnych w społeczeństwie.

Urządzenie LifePhonePlus wykorzystuje technologię łączności bezprzewodowej Bluetooth lub WiFi, aby przesyłać gromadzone informacje do telefonu użytkownika, a następnie do lekarza. W odpowiedzi lekarz przekazuje swoje wytyczne – od ograniczenia słodyczy po konieczność niezwłocznego udania się do szpitala.

Zamieszczone w sieci filmy instruują pacjentów, w jaki sposób powinni umieszczać urządzenie na ciele, aby wykonywać badanie EKG lub korzystać z innych przydatnych funkcji. Zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą ponadto w dowolnym czasie wyświetlać, pobierać i drukować raporty zawierające wyniki badań.

Jak podkreśla Ranganathan, wiele szpitali oferuje dziś usługę leczenia pacjentów korzystających z tego nowatorskiego urządzenia.

– Jednym z naszych największych wyzwań był fakt, że firma Intel nie tworzyła dotychczas produktów przeznaczonych dla określonej lokalizacji geograficznej – wyjaśnia. – LifePhonePlus stanowi przełom w tej dziedzinie. Aby opracować ostateczną postać urządzenia, musieliśmy przeprowadzić szereg programów pilotażowych w szpitalach oraz znaleźć producenta dysponującego należycie rozwiniętą siecią dystrybucji – tak, aby mógł dotrzeć do naszej docelowej grupy odbiorców.

LifePhonePlus to tylko jeden z bezprzewodowych produktów, nad którymi pracuje obecnie indyjski oddział firmy Intel. Wszystkie z nich powstają przy tym z myślą o lokalnym rynku i istniejącej infrastrukturze. Inny zespół pracuje z kolei nad rozwiązaniem, które pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo kobiet na terenie Indii.

– Taka usługa musi być ogólnodostępna, zwłaszcza na odosobnionych obszarach – podkreśla Ranganathan. – To zadanie trudne do osiągnięcia z biznesowego punktu widzenia.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story