Game On!

Inteligentne boiska

André Vatter Writer

Trudno przecenić potencjał nowoczesnych technologii w sportach drużynowych. Dzięki analizie dużych zbiorów danych zawodnicy oraz trenerzy zyskują informacje wprost bezcenne przy ustalaniu strategii. Licznym udoskonaleniom poddano też sam sposób prowadzenia rozgrywki. Nawet piłki futbolowe nie są już wykonane ze skóry i puste w środku, jak niegdyś – obecnie są to wysoce zaawansowane konstrukcje najeżone czujnikami i inteligentną elektroniką, oferujące funkcję łączności radiowej z urządzeniami zlokalizowanymi poza murawą. I, pomimo decyzji FIFA o niestosowaniu (na razie) żadnych inteligentnych systemów w czasie meczów, podobne technologie wciąż są z powodzeniem rozwijane.

Przyszłość koszykówki możemy natomiast śledzić w Chinach, gdzie gwiazda zespołu L.A. Lakers, Kobe Bryant, prowadzi treningi dla blisko 30 zawodników w ramach trasy Nike RISE Tour. Jej celem jest promowanie amerykańskiego sportu na terenie Azji. Aspekt międzykulturowy tego wydarzenia nie okazał się jednak dla widzów najważniejszy. Ich uwagę w największym stopniu przykuwa sam plac boju.

Boisko, które steruje zawodnikami

W czasie przerwy widzowie mogą na własne oczy ujrzeć prawdopodobnie największą powierzchnię reklamową w historii sportów halowych.

Boisko o nazwie Nike RISE House of Mamba pokryte jest w całości wyświetlaczami LED połączonymi z systemem śledzenia ruchu. Podczas treningów zawodnicy mogą kierować się nie tylko ustnymi wskazówkami trenera, lecz także obserwować pożądany kierunek ruchu, wyświetlany pod ich stopami. Sterowana komputerowo powierzchnia boiska pozwala na wyświetlanie dowolnych obrazów, filmów i komunikatów, umożliwiając tym samym przygotowywanie indywidualnych planów treningu dostosowanych do potrzeb każdego z zawodników. W czasie przerwy natomiast widzowie mogą na własne oczy ujrzeć prawdopodobnie największą powierzchnię reklamową w historii sportów halowych.

System potrafi także rejestrować  i analizować ruch zawodników. Boisko odczytuje takie dane, jak szybkość, przyspieszenie, zmiany kierunku ruchu, czas oraz informacje na temat dryblingu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ukrycie jakichkolwiek niedoskonałości staje się niemożliwe, dając tym samym graczom i trenerom możliwość identyfikowania elementów gry wymagających poprawy.

Symulacja rzeczywistości

Pozostaje pytanie: czy FIFA potrafi wyobrazić sobie wprowadzenie podobnego rozwiązania na światową skalę w piłce nożnej?

Na konstrukcję boiska składają się cztery oddzielne warstwy. Pierwszą z nich stanowi drewniana podłoga, będąca podstawą całej instalacji. Na niej umieszczono ponad 1000 przylegających do siebie wyświetlaczy LED o wymiarach 60 × 60 cm, pokrytych grubą taflą szkła. Zadaniem wierzchniej warstwy jest natomiast zapewnienie należytej przyczepności, niezbędnej podczas treningu.

Co najważniejsze, konstrukcja ta sprawdza się znakomicie, a reakcja azjatyckiej publiczności jest wyjątkowo pozytywna. Pozostaje pytanie: czy FIFA potrafi wyobrazić sobie wprowadzenie podobnego rozwiązania na światową skalę w piłce nożnej? Oraz, co równie ważne: jak w tym przypadku rozwiązano by problem stworzenia murawy? Jedno jest pewne: znikający spray, zademonstrowany po raz pierwszy na ostatnich mistrzostwach świata, szybko przeszedłby do historii.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story