Granice nowoczesnych możliwości

OWOW: Każdy może być muzykiem

Writer

Pomysł był prosty: Pieter-Jan Pieters zdecydował się założyć OWOW po wielokrotnych próbach dostania się do szkół muzycznych. Mimo że Pieters spędził połowę życia na tworzeniu muzyki przy użyciu komputera, nie miał szansy na formalną edukację, bo nie znał tradycyjnego zapisu nutowego.

Głównym celem jego nowej firmy jest stworzenie pełnego zestawu instrumentów muzycznych pozwalających tworzyć cyfrową muzykę w oparciu o proste, intuicyjne i naturalne ruchy ciała.

Instrument, urządzenie do skanowania muzyki OWOW
Narysuj kropki na kartce papieru i za pomocą małego urządzenia skanującego OWOW zamień je w dźwięki.

To naturalne, że we wczesnych latach technologii muzycznej szukaliśmy pomostu między przeszłością a nowym cyfrowym światem.

Szukamy podobieństwa formy i przeżyć. W rezultacie na naszych oczach fortepian zamienił się w elektroniczny keyboard, a perkusja w kompaktowe, cyfrowe zestawy perkusyjne. Nawet klasyczne, drewniane skrzypce zostały unowocześnione – wystarczy spojrzeć na odlane z plastiku skrzypce elektryczne Yamaha SV-130.

Jednak stopniowo musimy rezygnować z tych pomostów i próbować nowych dróg tworzenia muzyki. Czy zmiana tonu nuty za pomocą ruchu ręki w górę i w dół nie wydaje się być bardziej naturalna? Czyż tworzenie dźwięku perkusji przez uderzanie ręką w powietrzu nie jest instynktowne?

produkt owow
OWOW stworzył pięć wyjątkowych narzędzi do tworzenia muzyki – Wob, Wiggle, Scan, Pads i Drum.

O to chodzi w OWOW. Wob pozwala na granie nut przez proste machanie ręką w górę i w dół. Wiggle, jak sugeruje nazwa, w celu tworzenia różnych dźwięków można skręcać i obracać. Drum jest małym instrumentem, którym można potrząsać lub w który można uderzać, a Scan skanuje narysowane kropki lub linie i przetwarza je na muzykę.

OWOW oferuje nowy zestaw narzędzi dla wszystkich przyszłych muzyków, którzy niekoniecznie otrzymali klasyczne, akademickie wykształcenie. Próbują oni tworzyć muzykę XXI wieku. Nic dziwnego, że firma OWOW nie miała żadnych problemów z przekroczeniem swoich celów finansowych podczas zbiórki na Kickstarterze.

Rozwiązania zaproponowane przez OWOW sprawiają, że świat muzyki stoi na krawędzi kluczowej przemiany – demokratyzacji kreatywności, pozwalającej każdemu na tworzenie muzyki niezależnie od poziomu umiejętności.

To chyba pozytywna informacja, prawda?

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story