Podróże

Pięć ekodomów, które trzeba zobaczyć

Już od jakiegoś czasu przyglądam się niezwykłym pokojom hotelowym o kształcie kostki lub wieży dostępnym w berlińskich hotelach Qbe i SCUBE Park Hotels, choć nie przyszło mi jeszcze z nich skorzystać. Europejskie trendy w zakresie ekologicznego budownictwa mieszkaniowego robią wrażenie. Co roku pojawiają się dziesiątki dopracowanych koncepcji funkcjonalnych ekodomów.

W rzeczywistości nie każdy z nich doczeka się budowy. Wspaniałym wyjątkiem od tej reguły jest niedawno zaprezentowany dom w formie ekokapsuły. Kształtem przypominającym łzę nawiązuje do słynnej rzeźby Cloud Gate w Chicago. Dom ma wymiary 2,55 × 4,45 × 4,5 m i waży 1,5 tony. Dzięki temu można go łatwo transportować, a nawet dostarczyć do trudno dostępnych miejsc przy użyciu śmigłowca.

Ekokapsuła jest samowystarczalna pod każdym względem. Wyposażona została w potężny, wbudowany akumulator i turbinę 750 W do produkcji energii elektrycznej z wiatru. Na dachu zamontowane są panele fotowoltaiczne o powierzchni 2,6 m kw. Opływowy kształt budynku umożliwia zbieranie wody deszczowej, która zostaje później przepuszczona przez specjalne filtry. W ekokapsule mogą dość wygodnie spać dwie osoby. Poza łóżkiem mieszkańcy mają do dyspozycji miejsce do pracy, zintegrowaną toaletę i prysznic, a także minikuchnię z bieżącą wodą. Pierwsze zamówienia na ten samowystarczalny dom przyszłości będą przyjmowane pod koniec 2015 roku.

Podobny projekt stworzył inny pasjonat, mieszkaniec Nowej Zelandii. Skysphere, jak nazwał swój dom, to metalowa wieża zwieńczona oszkloną kulą, z wewnętrzną klatką schodową. Do otwierania drzwi wejściowych służy nie klucz, ale skaner rozpoznający odciski palców. Jest szybkie łącze internetowe, bezprzewodowy system dźwięku oraz stylowe, wielokolorowe oświetlenie LED. Ulubionym przez jego twórcę elementem wyposażenia domu jest wbudowana w kanapę lodówka na piwo. Chłodzeniem i podawaniem piwa steruje się za pomocą smartfona.

Skoro już poruszyliśmy temat domów koncepcyjnych, to warto nadmienić, że jeden z najbardziej przyjaznych środowisku projektów powstał w barcelońskiej firmie In-tenta Design. Projekt nazywa się Cabin Drop XL. Dom na jego podstawie można zbudować dosłownie wszędzie i potrzebne są do tego tylko trzy materiały: drewno, stalowe łączniki i szkło. Budynek został zaprojektowany do umieszczenia na specjalnym podeście, dzięki czemu nie uszkadza trawy ani gleby. Po zdjęciach można sądzić, że wnętrze jest całkiem wygodne, choć projektanci nie chcą się wypowiedzieć, w jaki sposób budynek ma zapewniane ciepło i energię elektryczną. Nie wiadomo również, jak domownicy mają przygotowywać posiłki na łonie natury.

Pomysłowi projektanci szwajcarskiej firmy Nau Architects wymyślili sposób na budowę ekodomów w mieście. Stawiają je bowiem na dachach istniejących budynków. Spędzając czas wewnątrz futurystycznej kapsuły Living Roof, można poczuć się niczym astronauta. Kapsuła zapewnia miejsce do pracy w spokoju i nadaje się na romantyczny wieczór. Szkoda, że w Rosji tak trudno byłoby zrobić coś podobnego. To nie to samo, co poprosić o dodatkowy klucz na strych w biurze administracji budynku.

Nawet zwykła przyczepa kempingowa może okazać się czymś absolutnie niezwykłym. W przeciwieństwie do poprzednich pomysłów nie wymaga nowoczesnej technologii. Najważniejsza jest pomysłowość oraz ta szczególna umiejętność spojrzenia świeżym okiem na dobrze nam znane rzeczy. Francuski projektant Benedetto Bufalino – wymyślił już jacuzzi w samochodzie i akwarium w budce telefonicznej – zamontował przyczepę kempingową na nietypowym mechanizmie. Pozwala on unieść przyczepę na wysokość powyżej 10 metrów. W ten sposób widok z okien zaczyna cieszyć, ryzyko włamań odchodzi do przeszłości, a właściciel doznaje zastrzyku adrenaliny.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story