Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Pięć funkcji Windows 10, które warto wypróbować

 

Niedawna premiera systemu operacyjnego Windows 10 to bez wątpienia największe wydarzenie w branży oprogramowania w tym roku (choć fani gier z cyklu Fallout mogą mieć zgoła odmienne zdanie na ten temat). Nowa odsłona systemu została stworzona przede wszystkim z myślą o szybkości — tak aby wydajne procesory pozwalały na maksymalne wykorzystanie jego możliwości. Logowanie za pomocą twarzy, dzięki funkcji Windows Hello, klasyczny pulpit Windowsa odkryty na nowo, cyfrowa asystentka Cortana i kilka innych ciekawych możliwości – sprawdź, jakie korzyści niesie przesiadka na Windows 10.

Możemy przypuszczać, że projekty tak ambitne jak Windows 10 powstają dziś w wyniku znaczącego postępu technologicznego ostatnich lat, napędzanego prawem Moore’a.

Windows 10 to projekt bardzo wyrafinowany. Posiada wiele nowych funkcji zdolnych zmienić sposób, w jaki wykorzystujemy nasze komputery. Jeśli należysz do grona użytkowników, którzy dokonali właśnie aktualizacji z systemu Windows 7 lub Windows 8, lub masz do swojej dyspozycji nowy komputer wyposażony w czystą wersję systemu, koniecznie wypróbuj pięć interesujących nowości.

1. Zaloguj się za pomocą twarzy
Zaimplementowana w systemie funkcja Windows Hello to kolejne rozwiązanie, które może pomóc nam uwolnić się od wszechobecnych haseł. Jeśli masz laptopa wyposażonego w kamerę z technologią Intel RealSense, możesz użyć opcji Windows Hello, aby zalogować się do systemu operacyjnego. Wystarczy, że spojrzysz w kamerę. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć poniżej.

Windows Hello ma na celu zarówno zwiększenie bezpieczeństwa systemu Windows, jak i podniesienie komfortu jego użytkowania. Nie posiadasz kamery z technologią RealSense? Funkcja Windows Hello współpracuje również z czytnikami linii papilarnych.

2. Odkryj swój pulpit na nowo
Pulpit to nieodłączny element systemu Windows, obecny od 1985 roku. Po jego przesunięciu na drugi plan w wersji Windows 8 z interfejsem Metro, pulpit znów wraca do gry.

The-familiar-Start-menu-is-back

Nie oznacza to wcale rezygnacji z interfejsu dostosowanego do potrzeb obsługi dotykowej. Jaskrawe kafelki Metro zostały ściśnięte do postaci menu Start (widocznego w lewej dolnej części ekranu), które powróciło na wzór starszych wersji systemu. Dzięki niemu możesz uzyskać dostęp do skrótów, mozaiki kafelków oraz ostatnio otwieranych plików i aplikacji.

3. Spytaj Cortanę o pogodę

Ta atrakcja nie jest jeszcze, niestety, dostępna w polskojęzycznej wersji Windows 10. Jeśli jednak używasz oryginalnej anglojęzycznej “Dziesiątki”, kupionej wraz z komputerem w Londynie, gdzie akurat masz pracę – gratulujemy! Cyfrowa asystentka Cortana może Ci pomóc w wielu sprawach.

Szczypta apple’owskiej Siri, domieszka Google Now… Cortana, cyfrowa asystentka osobista przygotowana przez Microsoft, to imponujący przykład ewolucji sztucznej inteligencji od czasu jej premiery w systemie Windows Phone.

Cortana-in-Windows-10

Cortana powstała, aby uprościć wyszukiwanie zawartości za pomocą poleceń głosowych eliminujących konieczność wpisywania pożądanych haseł. Funkcja ta wykorzystuje moc obliczeniową procesora oraz połączenie z Internetem. Analizuje zapytania i komendy wydawane w postaci naturalnej mowy, tak aby na ich podstawie sporządzać notatki bądź wyświetlać informacje o pogodzie czy choćby wskazówki dotyczące trasy podróży. Cortana wyświetla również swoje sugestie w czasie wyszukiwania zawartości w sieci za pomocą nowej przeglądarki internetowej systemu Windows 10 — Microsoft Edge.

4. Rób notatki wprost na stronach internetowych
Przez długie lata moją ulubioną przeglądarką był Google Chrome, jednak Windows 10 może zmienić obecny stan rzeczy. Zamiast po raz kolejny modernizować przestarzałe już oprogramowanie przeglądarki Internet Explorer, Microsoft postawił na całkowicie nowe rozwiązanie — przeglądarkę zapowiadaną jako Spartan, która ostatecznie zadebiutowała pod nazwą Microsoft Edge. Leciwa spuścizna starego IE została w większości zastąpiona nowym kodem, diametralnie zwiększającym przejrzystość, szybkość i wygodę obsługi przeglądarki.

Microsoft-Edge

Microsoft Edge posiada wbudowaną funkcję „Notatka internetowa”, umożliwiającą pisanie, rysowanie i zaznaczanie treści na stronach internetowych. Sprawdź jej działanie, klikając przycisk „Utwórz notatkę internetową” w przeglądarce Edge.

5. Zagraj w gry z konsoli Xbox One na swoim komputerze
Mimo iż przyjdzie nam jeszcze poczekać na pełnię możliwości API bibliotek DirectX 12 obsługiwanych przez system Windows 10, już dziś możemy użyć dedykowanej aplikacji Xbox, otwierającej nowe możliwości korzystania z gier konsolowych. Aplikacja wyświetli listę dostępnych i niedostępnych znajomych graczy. Przede wszystkim jednak prześle strumieniowo obraz z konsoli Xbox One do komputera, umożliwiając granie nawet w przypadku przechwycenia domowego telewizora przez innych członków rodziny. Całkiem sprytne.

To tylko niektóre z atrakcyjnych nowych funkcji Windows 10. Chcesz poznać więcej? Spróbuj przypiąć do ekranu cztery aplikacje jednocześnie, przeciągając je do rogów ekranu. Możesz również wypróbować nowe aplikacje Poczty i Kalendarza. A może korzystasz z urządzenia 2w1 Microsoft Surface? Po odłączeniu klawiatury system Windows 10 automatycznie przełączy się w tryb tabletu, zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykowej.

A jaka jest Twoja ulubiona funkcja systemu Windows 10? Zachęcamy do dzielenia się propozycjami w komentarzach pod tym artykułem.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story