Granice nowoczesnych możliwości

Pięć kroków do teledysku sferycznego 4K

Pamiętasz początki kanału MTV i pokazywane tam teledyski? Efekciarskie światła, kilka efektów wizualnych, trochę tanecznych ruchów przyjemnie zgrywających się z podkładem muzycznym. Całość robiła wrażenie, ale technologia poszła od tego czasu naprzód. W związku z tym postanowiliśmy w redakcji iQ sprawdzić, jakie możliwości mają dzisiejsi twórcy. Jako że rozdzielczość 4k Ultra HD (2160p) staje się powszechnie stosowanym standardem, a YouTube oficjalnie wspiera obsługę filmów sferycznych (360°), wpadliśmy na pewien pomysł.

Wzięliśmy nasz sprzęt (komputer wyposażony w wysokiej klasy procesor Intel® Core™ i7 z układem graficznym Intel®  Iris, a także sześć kamer 4K GoPro HERO3+ Black Edition) z odpowiednim oprogramowaniem (Kolor Autopano Video Pro) i rozpoczęliśmy przygodę z tworzeniem teledysku sferycznego w rozdzielczości 4K.

Krok 1. Poszukiwania artysty

Noa Neal to znana belgijska piosenkarka, która prowadzi swój program telewizyjny i nagrała ostatnio kilka przebojów. Pomysł stworzenia teledysku sferycznego i od razu jej się spodobał. Tworzenie filmu sferycznego znacznie różni się od konwencjonalnego filmowania, więc spotkaliśmy się kilka razy, aby wymienić się pomysłami. W końcu wszyscy byliśmy gotowi do działania!

Noa_Neal_LA

Krok 2. Wybór piosenki

Spośród nowych piosenek utwór „Graffiti” najbardziej nadawał się do naszego eksperymentu. To bardzo optymistyczna piosenka. Jej produkcją zajął się Mighty Mike, a napisali ją Ellie Wyatt, Mighty Mike, Philippa Alexander i sama Noa. Utwór „Graffiti” został zarejestrowany w studiu MAD DOG w Los Angeles.

Noa_Neal_LA2

 

Krok 3. Wybór odpowiedniego miejsca

Po wybraniu utworu „Graffiti” przyszedł czas na poszukiwania odpowiedniego miejsca. Pojawiło się kilka możliwości, np. skate park pokryty tytułowym graffiti, ale w końcu znaleźliśmy tę ulicę. Bingo!

IMG_9654_DxO

Zespół produkcyjny od razu wpadł na pomysł wykorzystania kilku samochodów z lat 50., które idealnie pasowałyby do wybranej scenerii. Wystarczyło klika telefonów, aby na planie pojawiły się też sztuczne ognie, kolorowe świece dymne i Harley Davidson.

IMG_9683_DxO

Na scenę wkroczyła piosenkarka i jej zespół. Aby całość wyglądała jak najlepiej, ustawiliśmy sześć kamer GoPro HERO3+ Black Edition na statywie między wokalistką a znajdującym się na przyczepie zespołem.

Krok 4. Nagrywanie

Na filmach sferycznych niezależnie od wybranego punktu widzenia zawsze musi się coś dziać, więc zaprosiliśmy do współpracy kilkudziesięciu energicznych młodych ludzi, w tym cheerleaderki, tancerzy, deskorolkarzy i akrobatów.

IMG_9795_DxO

W zwykłym teledysku najlepiej sprawdzają się szybkie zmiany scen i krótkie sekwencje. Podjęliśmy decyzję, że w teledysku sferycznym lepiej będzie zrobić jedno ujęcie, ponieważ widz musi mieć czas na obejrzenie wszystkiego. Kolejnym wyzwaniem było przygotowanie wszystkich uczestników przedsięwzięcia przed rozpoczęciem nagrywania.

DSC08191

Przeprowadziliśmy kilka prób i włączyliśmy nasze kamery GoPro.

Krok 5. Montaż

Materiał nagrany przez sześć kamer został skopiowany z kart SD i zmontowany przy użyciu oprogramowania Kolor Autopano Video Pro. Pozwala ono na automatyczne tworzenie filmu sferycznego. Jest to program wielowątkowy, więc wykorzystuje cały potencjał procesora Intel Core i7.

Na czteroletnim komputerze cała procedura trwałaby dwu- lub trzykrotnie dłużej.

YouTube? Kolor? Oculus Rift? Wybór należy do Ciebie!

iQ z dumą prezentuje rezultat ciężkiej pracy. Teledysk sferyczny, który pokazuje, co można osiągnąć przy użyciu najnowszej technologii i bardzo wydajnego komputera — profesjonalny efekt w zabawowej atmosferze! Włącz film w serwisie YouTube i przytrzymaj lewy przycisk myszy, aby obrócić obraz.

Możesz też wyświetlić ten teledysk na stronie Kolor Eyes…

…lub skorzystać z odtwarzacza Kolor Eyes. Ten bezpłatny wieloplatformowy odtwarzacz wideo dekoduje filmy sferyczne w czasie rzeczywistym i jest zoptymalizowany do użytku z technologią Intel® Clear Video HD do wspomaganego sprzętowo odtwarzania nagrań wideo. Dzięki niemu można odtwarzać filmy sferyczne w rozdzielczości od 720p do 4K, używając zasobów procesora Atom lub Intel Core. A prawdziwi maniacy nowinek technologicznych mogą pobrać nasz wideoklip i obejrzeć w goglach Oculus Rift.

FULL HD: http://www.kolor.com/360-videos-files/noa-neal-graffiti-360-music-video-full-hd.mp4
4K: http://www.kolor.com/360-videos-files/noa-neal-graffiti-360-music-video-4k.mp4

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story