STEM

Plastikożerne robaki uratują zaśmiecony świat?

Writer

– Istnieje prawdopodobieństwo uzyskania naprawdę ważnych wyników badań – mówi Craig Criddle, profesor wydziału inżynierii wodno-lądowej i środowiskowej, który nadzorował badania nad tworzywami sztucznymi prowadzone przez Wu i innych naukowców na uniwersytecie Stanford. – Czasami nauka zaskakuje nas. To naprawdę szok.

Jest to odkrycie, które może pomóc w rozwiązaniu jednego z największych problemów, przed jakimi stoi ludzkość. Chodzi o ciągłe powiększanie się wysypisk śmieci. Zastanówmy się nad tą kwestią. Szacuje się, że sami tylko Amerykanie co roku wyrzucają 2,5 miliarda plastikowych kubków.

Criddle wraz z zespołem obejmującym amerykańskich i chińskich biologów środowiskowych odkrył, że plastikowe odpady stanowią przysmak dla niektórych gatunków mączników. Na przykład żołądki larw czarnuchowatych zawierają mikroorganizmy, które potrafią rozkładać różne formy polistyrenu – tworzywa sztucznego wyjątkowo niebezpiecznego dla środowiska.

Biomasa z plastikowych odpadów

Podczas eksperymentu laboratoryjnego stu robakom podawano jako posiłek porcje zawierające od 34 do 39 mg polistyrenu. Larwy przekształciły połowę materiału w dwutlenek węgla, podobnie jak w przypadku innych rodzajów żywności. Druga połowa została jednak strawiona, tworząc biodegradowalne odchody przypominające odchody królika, które można nawet wykorzystać jako bazę żywieniową w hodowlach rolniczych.

Warto podkreślić, że pozornie niestrawne menu z polistyrenu nie przysporzyło mącznikom żadnych problemów. Po strawieniu toksycznego pokarmu chrabąszcze były równie zdrowe jak robaki w grupie kontrolnej, które karmiono strawą bardziej odpowiednią dla tego gatunku.

Eksperyment zapewnił pierwszy dowód na przyjazną biologicznie metodę recyklingu polistyrenu. Naukowcy oparli się na wcześniejszym badaniu, które pokazało, że larwy moli mogą rozkładać polietylen, inne popularne tworzywo sztuczne.

W poszukiwaniu naturalnych metod recyklingu

– Nasze badania otworzyły nowe drzwi, umożliwiając rozwiązanie globalnego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi – deklaruje Wie-Min Wu, członek zespołu badawczego Criddle’a. Teraz trwa poszukiwanie innych owadów poza mącznikami i molami, które umożliwią naturalny recykling.

Badacze mają nadzieję odkryć w innych gatunkach mikroorganizmy, które potrafią trawić pozostałe tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen i mikrogranulki.

góra

Jednym z ciekawszych aspektów projektu będzie potencjalny wpływ plastikowej diety robaków na łańcuch pokarmowy. Jako że ludzie znajdują się na końcu łańcucha pokarmowego, istnieje ryzyko, że jeszcze więcej toksyn może dostawać się pośrednio lub bezpośrednio do tego, co jemy.

Z tego powodu badacze rozważają także możliwości odtworzenia mikroorganizmów mączników w laboratorium. Z pewnością może to przyczynić się do zapewnienia czystszego i bardziej ekologicznego świata dla całej ludzkości. To nie jest pierwszy przypadek, gdy rewolucja technologiczna wywodzi się od robaków – owsiki mogą okazać się kluczem do zapobiegania starzeniu się.

Zdjęcie na okładce: Stanford News – Yu YangZdjęcie 1: ACS – Environmental Science & Technology
Zdjęcie 2: Flickr – Brian Gratwicke (CC BY 2.0)
Zdjęcie 3: Flickr – Martin Abegglen (CC BY-SA 2.0) Plik GIF: Giphy

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story