Edukacja

Polacy walczą o laury na ISEF

W tym roku w finale ogólnoświatowego konkursu naukowego dla młodzieży Intel International Science and Engineering Fair w Pittsburghu reprezentuje Polskę troje utalentowanych nastolatków: Magda Barańska ze Strykowa, Dalia Gala z Kielc oraz Krzysztof Eder z Poznania. Wczoraj ich osiągnięcia naukowe oceniało międzynarodowe jury, dziś natomiast – tak jak wszyscy finaliści ISEF – prezentowali swoje prace publicznie. Skorzystaliśmy z tej okazji, by spytać, czego dotyczą ich projekty konkursowe.

Dalia Gala
Bada interakcję zachodzącą między białkami, z których jedno odpowiada prawdopodobnie za ochronę komórek mózgowych przed degeneracją powodowaną wolnymi rodnikami. Odkrycie przez Dalię Galę nowej zależności między białkami być może przyczyni się do wynalezienia metody leczenia takich schorzeń mózgu, jak choroba Parkinsona lub Alzheimera.

Magda Barańska
Zajmuje się klinicznym znaczeniem duplikacji krótkiego ramienia chromosomu szesnastego. Próbuje usprawnić diagnostykę rzadko spotykanych mutacji. Jej badania mają szansę przyczynić się do uratowania wielu małych dzieci.

Krzysztof Eder
Dzięki zastosowaniu modelowania matematycznego udało mu się ocenić skuteczność antynowotworową niestosowanych dotąd związków, które mogłyby okazać się także mniej toksyczne dla organizmu.

Katarzyna Kabulska
W relacji z ceremonii otwarcia Intel International Science and Engineering Fair w Pittsburghu zwróciliśmy uwagę, że w ekipie norweskiej jest Polka – na prezentującym bowiem norweską ekipę filmie mówi czystą polszczyzną: „Pozdrowienia z Norwegii”. Dziś już wiemy, że to Katarzyna Kabulska, która mieszka w Norwegii od siedmiu lat. Jak jednak widać po wspomnianym filmie, nie zapomniała o swoich korzeniach. Z tym większym przekonaniem będziemy zatem trzymać kciuki za sukces Polki z Norwegii.


Wyniki finału ISEF w Pittsurghu poznamy jutro.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story