Granice nowoczesnych możliwości

Polskie serce robota

Robot z RoboCORE może przybrać postać inteligentnej kosiarki do trawy, robota przemysłowego, maszyny sprzątającej czy patrolowej.

– Najprościej mówiąc, RoboCORE to moduł służący do tego, by dzięki niemu każdy mógł stworzyć sobie robota do własnych celów – tłumaczy Dominik Nowak, współzałożyciel i prezes firmy Husarion. Robot taki może przybrać postać inteligentnej kosiarki do trawy, robota przemysłowego, maszyny sprzątającej czy patrolowej. Wystarczy go zaprogramować i wyposażyć w części mechaniczne, służące między innymi do przemieszczania się czy wykonywania naszych poleceń, na przykład umożliwiające sprzątanie czy pielęgnację trawnika.

– Robot to szerokie pojęcie, bo przecież może nim być też egzoszkielet czy nawet sterowany przez smartfona zamek do drzwi – mówi Nowak. – Ważne, że jego działanie można zaprogramować i nim sterować z dowolnego miejsca na świecie. Na tworzonej przez nas platformie internetowej roboty mogą się komunikować czy pobierać z dostępnych baz niezbędne do działania dane.

Robot-kosiarka orientuje się, że czas skosić trawnik? Tylko czy pogoda sprzyja? Aby się o tym przekonać, pobierze z sieci dane pogodowe dla swojej okolicy i na ich podstawie podejmie decyzję. Gdybyśmy mieli co do tego obiekcje, to możemy skorygować jego działania poprzez platformę internetową.

robocore_HUS

Jak przedstawia się anatomia robotycznego serca? Krakowscy inżynierowie wyposażyli je w podzespoły dające duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz ukryty jest mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4 oraz platforma obliczeniowa Intel Edison z łącznością w standardzie Wi-Fi i Bluetooth 4.0. Do tego RoboCORE ma porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB. Wszystko to mieści się w obudowie w rozmiarach 11,5 cm x 12,5 cm w wersji podstawowej lub 0,82 cm x 0,82 cm w wersji mini.

ROBOCORE_PRAS

RoboCORE można zintegrować z dowolnymi metalowymi czy plastikowymi zestawami mechaniki, w tym z popularnymi klockami Lego Mindstorms. Ta uniwersalność sprawiła, że internautom przypadł do gustu projekt Husariona. Podczas zbiórki prowadzonej na crowdfoundingowym serwisie Kickstarter krakowska firma zgromadziła ponad 58 tys. dolarów. Pieniądze te przeznaczyła na dopracowanie linii produkcyjnej, z której pierwszy seryjny RoboCORE ma zjechać już w najbliższe wakacje. Trzymam za niego kciuki!

Robocore_1

W skład zestawu RoboCore wchodzą:

• elektroniczny sterownik o kształcie przypominającym anatomiczne serce,
• biblioteki programistyczne do tworzenia algorytmów sterujących robotem,
• platforma internetowa do zarządzania wszystkimi konstrukcjami robotycznymi użytkownika.

ROBOCORE_POZIOMO

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story