STEM

Porozmawiaj ze mną, kasku

Czy firma Intel właśnie stworzyła niezwykły kask rodem z “Nieustraszonego”? Zgadza się. Telewizyjny serial “Nieustraszony” (“Knight Rider”) znacząco wyprzedzał swoją epokę, prezentując widzom technologię dwukierunkowej komunikacji pomiędzy Michaelem Knightem a jego samochodem – turbodoładowanym Pontiakiem Trans Am z “inteligentnym” procesorem K.I.T.T. Pojazd ten nie tylko raz po raz ratował swojego kierowcę z opresji, lecz także skrupulatnie wykonywał jego polecenia. Tę samą funkcjonalność – choć znacznie bardziej zaawansowaną – zapewnia nowy kask.

Aby udoskonalić wynalazek filmowego Devona Milesa, tj. system K.I.T.T. (Knight Industries 2000 – jak wspominaliśmy, znacznie wyprzedzający swoją epokę), a przy tym ułatwić i być może uratować życie niejednego użytkownika, firmy Intel i BMW zaprezentowały kask motocyklowy do złudzenia przypominający swoim działaniem wspominany samochód (choć bez turbodoładowania i funkcji ucinania pogawędek).

IMG_0021

Użytkownik może zadawać urządzeniu różnego rodzaju pytania, w odpowiedzi otrzymując informacje na temat bieżącego zasięgu pojazdu czy też lokalizacji najbliższej stacji benzynowej. Co więcej, kask powiadomi nas także o niskim poziomie paliwa motocyklu. Dodatkowo możemy za jego pomocą uzyskać informacje na temat stanu układów bezpieczeństwa i elementów mechanicznych pojazdu, w tym dane dotyczące poziomu oleju, ciśnienia w oponach oraz aktywnego trybu (zazwyczaj sportowego). Kask posiada również funkcje nawigacji oraz ostrzegania o obiektach znajdujących się w martwym polu, co może mieć niebagatelne znaczeniu w ruchu ulicznym o wysokim natężeniu. Urządzenie może również informować nas o zbliżających się zakrętach z ograniczoną widocznością, sugerując zmniejszenie prędkości pojazdu.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu:

Jak to działa? Firmy BMW i Intel współpracują nad opracowaniem nowego modelu użytkowania motocykli i kasków motocyklowych. Całe rozwiązanie działa w oparciu o system Edison, bezprzewodowo przechwytujący dane z magistrali CAN (Controller Area Network) motocykla i przesyłający je do smartfonu pracującego pod kontrolą systemu Android. Układ opracowany przez firmę Intel stanowi w ten sposób interfejs łączący magistralę CAN z telefonem użytkownika. – Dane pochodzące z magistrali CAN przybierają formę kodu niemożliwego do odczytania przez człowieka – mówi Stephanie Moyerman, jeden z inicjatorów projektu. – Jedyne, co sami możemy dostrzec, to strumień bajtów przywodzący na myśl komputerowy kod rodem z “Matriksa”. Firma Intel zdołała odczytać kod wysyłany przez motocykl BMW, rozłożyć go na części pierwsze, a następnie z powrotem złożyć w całość w bardziej przystępnej postaci. Każdy producent motocykli korzysta z odrębnego języka danych, przez co kask ten nadal jest w fazie prototypu i nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży.

20150302_101924

Co ciekawe, za pomocą poleceń głosowych możemy również sterować funkcjami niezwiązanymi bezpośrednio z pracą motocykla – takimi jak działanie kierunkowskazów LED umieszczonych na kasku i zsynchronizowanych z kierunkowskazami motocykla. Takie rozwiązanie w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo i widoczność motocyklisty. Co więcej, w przeciwieństwie do samochodów motocykle nie są wyposażone w rozbudowane deski rozdzielcze, na których moglibyśmy szukać niezbędnych informacji, dzięki czemu możemy w pełni skupić się na drodze.

Korzystając z wbudowanej nawigacji i sprawdzając stan motocykla, możemy również nawiązać łączność Wi-Fi z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak kamery sportowe, lub posłuchać ulubionej stacji radiowej czy też muzyki przechowywanej w pamięci telefonu. Zalecamy pobranie na telefon motywu muzycznego z filmu “Nieustraszony”, który – nawet po 33 latach – doskonale sprawdza się w czasie jazdy. A być może już w niedalekiej przyszłości…

K.I.T.T.: Jeśli naprawdę chcesz to zrobić, może zezwolisz mi na aktywowanie turbodoładowania?
Michael: Turbo czego?
K.I.T.T.Nieważne. Pozwól, że ci pokażę!

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story