Pościg za wydajnością

Powrót do przyszłości: Lexus Hoverboard

Writer

Pierwszy kontakt z oferowaną przez firmę Lexus deskolotką Lexus Hoverboard przywodzi na myśl wynalazki przyszłości. Albo kadry z filmu Powrót do przyszłości (dokładniej Powrót do przyszłości II).

Choć może się to wydawać niemożliwe, opracowana przez firmę Lexus deska o nazwie „Slide” unosi się kilka centymetrów nad ziemią. Z punktu widzenia użytkownika nie różni się ona od zwykłej deskorolki. Jednak ze względu na zastosowaną technologię, dzięki której deska nie styka się z ziemią, minie trochę czasu, zanim będzie można ją kupić. Jest bowiem pewien haczyk, ale o tym później.

Firma Lexus nakręciła film prezentujący ten imponujący produkt. Przedstawia on skaterów testujących deskolotkę na torach skateparku. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że para wydobywająca się spod deski jest zaledwie idealnie dopasowaną do futurystycznej koncepcji projektu dekoracją. Nie jest to jednak para, a ciekły azot.

Deskolotkę skonstruowano z nadprzewodzącego materiału wytwarzającego silne pole magnetyczne. Dzięki temu deskolotka może unosić się nad magnesem – warunkiem koniecznym jest jednak schłodzenie materiału deski do temperatury -197°C. To zadanie dla ciekłego azotu, który schładzając deskę, wytwarza efektowną parę.

PR Image 4_Lexus Hoverboard

Gdzie jest wspomniany haczyk? Największą wadą tej technologii jest to, że deska Slide działa wyłącznie na odpowiedniej i jednolitej powierzchni. Firma Lexus dostosowała skatepark w Barcelonie do wymagań technicznych deski Slide, tak aby mogła ona swobodnie sunąć nad ziemią.

– Wytwarzane przez tor pole magnetyczne odpycha się z polem wytwarzanym w nadprzewodnikach umieszczonych  w Lexus Hoverboard, dzięki czemu deska unosi się nad ziemią – wyjaśnia dr Oliver de Haas, dyrektor generalny firmy Evico. – Pole jest wystarczająco silne, aby skater mógł przyjąć na desce Lexus Hoverboard pozycję stojącą, a nawet wykonywać podskoki.

Deskolotka Lexus Hoverboard daje skaterom dużo swobody. Pozwala im na wykonywanie trików, których nie można wykonać na zwykłej deskorolce – mogą oni np. pływać po powierzchni wody. Firma Lexus poprosiła gwiazdę deskorolki Rossa McGourana, aby wypróbował nową deskę.

– Deskorolka jest moją pasją od 20 lat, ale jazda na deskolotce Lexus Hoverboard to zupełnie nowe doświadczenie – wyjaśnia McGouran. – To tak, jakbym musiał nauczyć się wszystkiego od nowa, zwłaszcza w kwestiach dotyczących postawy i utrzymywania równowagi.

Deska Slide została opracowana przez firmę Lexus we współpracy z firmą Evico i instytutem badawczym IFW Dresden, specjalizujących się w technologiach wykorzystujących lewitację magnetyczną.

Projekt ten miał być jedynie podstawą kampanii marketingowej dotyczącej samochodu, ale nie mogliśmy tak po prostu odłożyć deski Slide na półkę jak zwykłego rekwizytu reklamowego – jest zbyt wyjątkowa.

PR Image 5_Bowl shot

Pracy nad podobnymi projektami podjęły się również inne firmy, ale żaden z nich nie prezentuje się tak dobrze jak nasz. Deskolotki przedstawione w filmie Powrót do przyszłości II to zwykły kawałek plastiku. Są przy tym tak powszechne, że można je kupić w każdym sklepie z zabawkami. Deska Slide jest czymś więcej. To luksusowy gadżet, którego inni będą Ci zazdrościć.

Miliony wyświetleń zamieszczonego filmu i pozytywne opinie na jego temat pokazują, jak silne jest pragnienie otaczania się technologią tego typu na co dzień.

Firma Lexus prawdopodobnie nie znajdzie rozwiązania pozwalającego na wyprodukowanie deskolotki, którą będzie można poruszać się niezależnie od powierzchni, ale przynajmniej rozważa dostępne technologie. Niech będzie to dla innych firm inspiracją do podjęcia się tego wyzwania i zrobienia kolejnego kroku.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story