STEM

Prawdziwe RoboCopy już w 2017 r. w Dubaju

Writer

O tym, jak ekscentryczna jest policja w Dubaju, można się było przekonać, kiedy zaprezentowała swoje najnowsze samochody patrolowe: Lamborghini Aventador oraz Ferrari FF, dwa z najszybszych i najbardziej luksusowych aut na rynku.

To oczywiste, że w tym niezwykłym pustynnym raju, z drapaczami chmur sięgającymi 500 metrów, sztucznymi wyspami i siedmiogwiazdkowymi hotelami potrzebna jest także niezwykła siła policyjna.

robots2

Już w 2017 roku na ulicach miasta odbędą się pierwsze testy z robotami policyjnymi

Jednak najbardziej zaskakująca nowina obiegła świat wtedy, gdy pułkownik Khalid Nasser Alrazooqui, dyrektor administracyjny służb wywiadowczych w dubajskiej policji, ogłosił, że prace specjalistów ze świata arabskiego nad robotami osiągnęły wysoki stopień zaawansowania. Już w 2017 roku na ulicach miasta odbędą się pierwsze testy z robotami policyjnymi, a pierwsze samodzielne jednostki zostaną wprowadzone w 2020 roku.

Na konferencji prasowej dotyczącej projektu dubajska policja nie zdradziła, jaką dokładnie rolę będą pełniły roboty. Ustalono jednak, że wezmą udział w interaktywnych patrolach pilnujących porządku, będą udzielały informacji turystom i pełniły swoje obowiązki w centrach handlowych oraz parkach miejskich.

robots3

– Obdarzymy je sztuczną inteligencją, nie będzie konieczności, aby nadzorowali je ludzie. Będą potrafiły mówić w sześciu używanych na całym świecie językach, żartować oraz opiekować się dziećmi – powiedział Nasser. – Nie będą uzbrojone, będą jednak wyposażone w mikrofony i monitory stale połączone z policyjnym systemem zabezpieczeń.

Mamy nadzieję, że w kwestii braku uzbrojenia dubajska policja dotrzyma słowa. Jak wiemy, uzbrojenie autonomicznych, “nie wymagających, aby nadzorowali je ludzie” maszyn może mieć groźne konsekwencje:

Źródło zdjęć: dubaipolice.gov.ae

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story