Game On!

Prawdziwe życie i śmierć stawką w grze wideo

Writer

Szkolenie i edukacja lekarzy i pielęgniarek na oddziałach intensywnej terapii to żmudny proces. Inaczej być nie może. Specjaliści w typowym szpitalu spotykają w ciągu typowego dnia pacjentów w różnych wieku, cierpiących na różne choroby, z różnymi symptomami.

Pacjenci na oddziałach intensywnej terapii są leczeni zgodnie z międzynarodową metodą ABCDE, która określa następujące priorytety: udrożnienie dróg oddechowych, sztuczne oddychanie, sprawdzenie oznak krążenia, sprawdzenie urazu spowodowanego wypadkiem oraz odsłonięcie i zbadanie.

Stworzono nową grę wideo, która pomaga w szkoleniu lekarzy i pielęgniarek w zakresie tej metody leczenia.

abcde-sim-game

abcdeSIM: gra życia (i śmierci)

Gra abcdeSIM powstała, aby pomóc ratownikom medycznym w zapoznaniu się z metodą ABCDE w środowisku wirtualnym maksymalnie zbliżonym do rzeczywistych warunków. Gra jest dostępna w trzech wersjach: dla ratowników medycznych, dla pielęgniarek i dla lekarzy rodzinnych.

Metoda ABCDE rozpoczyna się od tego, co zabija najpierw

Gracze muszą uratować pacjentów, których życie jest poważnie zagrożone, a na błędach się uczą. W każdym ze scenariuszy należy dokonać wyborów: jakiego leku wymaga pacjent? Jakie płyny należy podać dożylnie? Jakiego leczenia wymaga pacjent?

Jeden z lekarzy, którzy korzystał z tego programu, uważa, że jest to bardzo realistyczna symulacja: „ciśnienie krwi pacjenta 1 stale się obniża i stabilizuje się dopiero po dwóch infuzjach. Pacjent 2 nagle przestaje oddychać. Jeśli nie wiesz, jak zdjąć maskę tlenową w programie, oddech nie zostaje przywrócony wystarczająco szybko, a pacjent umrze”.

Reakcję personelu medycznego na poziom realizmu tej gry można zobaczyć w poniższym filmie:

Twórcą tej „poważnej gry” jest dr Stephanie Klein Nagelvoort-Schuit, specjalizujący się w leczeniu pacjentów na krawędzi życia i śmierci w centrum medycznym Erasmus Medical Center. Materiały do gry zapewniły centrum Erasmus MC i Uniwersytet Twente.

Jednym z głównych czynników, które doprowadziły do powstania gry abcdeSIM, były koszty. Konieczna jest ciągła redukcja kosztów opieki zdrowotnej, ale nie może odbywać się to kosztem jakości. Ekonomiczne rozwiązanie wirtualne spełnia tę potrzebę.

Oczywiście wykorzystanie gier i symulacji w świecie medycznym nie jest czymś zupełnie nowym. Technologia wirtualna jest stosowana w środowiskach leczenia zdrowia psychicznego, aby pomóc osobom cierpiącym na lęki w konfrontowaniu czynników wywołujących takie reakcje w symulowanych scenariuszach. Z kolei roboty chirurgiczne pozwalają obniżać koszty operacji i zapewniają większą precyzję.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story