Pościg za wydajnością

Przywracanie gwiazd niebu

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Od kipiącej warstwy smogu nad naszymi miastami po skażenie światłem przesłaniające gwiazdy – nie ma żadnej wątpliwości, że ludzkość zostawia swój ślad na nocnym niebie. Jednak niektórzy artyści walczą, aby je odzyskać.

– Mam dość romantyczne odczucia związane z nocnym niebem. Postrzegam je jako niezmienną obecność, ponieważ ten widok nie zmienił się od momentu, gdy człowiek zaczął chodzić po ziemi – mówi fotograf pejzaży Ben Coffman. – To związek z historią. Żeglarze, odkrywcy i uciekający niewolnicy nawigowali według tych samych gwiazd, które przynosiły im ukojenie. One naprawdę stanowią część legendy.

Coffman wyjaśnia, że możliwość robienia dobrych zdjęć nocnych rozwijała się wraz z technologią aparatów fotograficznych. Jego pierwsza lustrzanka cyfrowa pozostawiała zbyt dużo szumu na ciemnych zdjęciach. Jednak lepsza technologia w aparatach oznacza ostrzejsze zdjęcia z lepszym kontrastem. Obecnie korzysta z długich ekspozycji – nawet do 30 minut – w celu zrobienia zdjęcia, które pozwala zredukować skażenie światłem przez miasta odległe nawet o setki kilometrów.

– Widoki, które teraz mogę sfotografować, znacznie lepiej przekazują wrażenia trwogi i zachwytu, które mi towarzyszą, kiedy patrzę na nocne niebo – mówi Coffman. – Tak dobre wyrażenie moich odczuć nie byłoby możliwe w przypadku starszej technologii.

A gdyby tak przywrócić te drobne punkty świetlne nad naszymi miastami? W swoim krótkim filmie „Blackout City” Nicholas Buer przedstawia Londyn bez efektów skażenia światłem.

– Film Blackout City próbuje sprawić, aby niewidoczne stało się widoczne, a jego cel jest bardzo prosty – wyjaśnia Buer. – Chciałem zainspirować ludzi, aby ponownie nawiązali kontakt z nocnym niebem, aby pozostawili światła miasta, w gwiaździstą noc udali się w jakieś spokojne miejsce i po prostu spojrzeli w górę.

Buer sfotografował Londyn w ciągu dnia, a następnie obrobił zdjęcia tak, aby przypominały noc. Zdjęcia nocnego nieba zrobił na południu Anglii, a następnie przerobił je tak, aby były astronomicznie poprawne dla Londynu. Zrobienie ujęć dziennych było bardziej skomplikowane, gdyż Buer musiał czekać na zasłonięcie światła przez chmury, aby znaleźć jak najbardziej płaskie światło.

Potem nadeszła najtrudniejsza część.

– Wypróbowałem różne techniki obróbki, takie jak kluczowanie materiału lub tworzenie masek, ale po przeprowadzeniu wielu eksperymentów odkryłem, że najlepsze wyniki można uzyskać przez ręczne zamaskowanie każdego fragmentu nieba, każdego odbicia i każdego obiektu na pierwszym planie – mówi Buer. – Był to bardzo czasochłonny proces.

artists-take-back-night-sky-one-image-time2

Utrata gwiaździstego nieba nie pozostała niezauważona. Co roku stowarzyszenie International Dark-Sky Association (IDA) organizuje Tydzień Ciemnego Nieba, którego uczestnicy obserwują i celebrują niesamowite światło gwiazd.

Mark Gee stworzył film „City Lights to Dark Skies” na tę imprezę w 2014 r. Film zaczyna się w Wellingtonie, ale później przenosi się na pobliskie pustkowia Nowej Zelandii, ukazując piękno przesuwającego się nocnego nieba. W tym celu użył fotografii poklatkowej.

– Moją pasją jako astrofotografa jest ochrona nocnego nieba i środowiska przed efektami skażenia światłem – wyjaśnia Gee, twierdząc, że jego praca to coś znacznie więcej niż tylko piękna fotografia.

– Skażenie światłem może mieć negatywny wpływ także na nasze zdrowie i naruszać równowagę w przyrodzie – twierdzi Gee. – Każdy z nas mógłby odnieść korzyści z tak prostej czynności, jaką jest zatrzymanie się i spojrzenie w górę na nocne niebo. Sam spędzam w ten sposób wiele nocy i zawsze jestem pod wrażeniem tego, jak mali jesteśmy w obliczu wielkiego wszechświata. Życie ukazuje nam się w zupełnie innej perspektywie!

Założona w 1988 roku organizacja IDA twierdzi, że skażenie światłem wpływa negatywnie na ludzi, zakłócając ich sen. Ponadto narusza siedliska zwierząt i utrudnia badania astronomiczne. Oczywiście całe to dodatkowe światło powoduje zwiększenie zużycia energii.

Rozważając praktyczne efekty skażenia światłem, nie można zapominać o poetyckiej czynności, jaką jest wpatrywanie się w ciemne niebo. Z pewnością wszyscy za tym tęsknimy.

– W naszym życiu jest niewiele rzeczy, które ciągle mogą wywołać taki podziw i zachwyt jak nocne niebo – mówi Buer. – Znajdując się w dzikim miejscu pod gwiaździstym firmamentem, odczuwa się ciche odosobnienie. Nie ma nic lepszego niż wpatrywanie się w niezbadane głębie Wszechświata.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story