Innowacje techniczne

Pszczoły z plecakami – na ratunek ulom

Deb Miller Landau iQ Managing Editor

Australijski naukowiec ma nadzieję, że wyposażenie pszczół miodnych w miniaturowe urządzenia lokacyjne pozwoli odkryć tajemnicę ich masowego wymierania na świecie.

Prawie dziesięć tysięcy pszczół lata po odległej australijskiej wyspie Tasmania z niewielkim „plecakiem” – czujnikiem o wielkości ziarenka ryżu. Te maleńkie lokalizatory mają pomóc w wyjaśnieniu tajemniczej tragedii przyrodniczej, która zagraża światowym zasobom żywności.

W przełomowym raporcie ONZ, opublikowanym w tym roku, ujawniono, że pszczoły, motyle, chrząszcze i inne gatunki zapylaczy zapylają około trzech czwartych roślin spożywczych na świecie – w tym owoce, warzywa i kawę.

Stwierdzono, że od pracy zapylaczy, w tym 20 tysięcy gatunków pszczół, zależy roczna światowa produkcja żywności o wartości od 235 do 577 miliardów dolarów.

042A6564-e1464117882102-pl

„W samych Stanach Zjednoczonych liczba uli pszczół miodnych spada w tempie 25 procent rocznie” – powiedział profesor Paulo de Souza, naukowiec z australijskiej Organizacji Naukowo-Przemysłowej (ang. Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization, CSIRO). „Liczba uli obniża się systematycznie od lat 40. XX wieku, ale ostatnio coraz gwałtowniej”.

Zdaniem naukowca cały ekosystem to system naczyń połączonych. „Jeśli nie będzie pszczół, nie będziemy mogli nakarmić naszych dzieci. Nie mamy dość żywności dla całej ludności” – powiedział de Souza. „Najważniejsze pytanie brzmi: dlaczego tak się dzieje?”.

042A7141-e1464117924619-pl

Naukowcy wiedzą, że spadek liczby pszczół wynika z wielu środowiskowych czynników, takich jak zmiana klimatu, powszechne stosowanie pestycydów, choroby i utraty siedlisk. Konkretne przyczyny takiego ogromnego spadku pozostają jednak zagadką. Profesor de Souza i jego zespół postanowili ją rozwiązać.

 

Technologia

Naukowcy wiedzą, że u pszczół miodnych występuje tak zwany „zespół masowego ginięcia pszczół”.

„Nie jesteśmy pewni, jakie najważniejsze czynniki lub jaka kombinacja czynników wywołuje zespół masowego ginięcia pszczół” – powiedział de Souza. „Wiemy jednak, że z dnia na dzień normalnie funkcjonujący ul może całkowicie opustoszeć albo mieszkające w nim pszczoły mogą wszystkie zginąć”.

042A7334-e1464117962697-pl

Aby móc zbadać konkretne pszczoły i ule, de Souza sięgnął po nowoczesne technologie.

Jego zespół przyczepił pszczołom miniaturowe czujniki radiowe, aby zmierzyć, jak i kiedy ich zachowanie odbiega od przewidywalnego wzorca. De Souza przyrównał te czujniki do rejestratora lotu lub czarnej skrzynki w samolocie. „Dzięki nim zbieramy kluczowe dane na temat wydarzeń poprzedzających zagładę ula”.

042A7515-e1464118001153-pl

Dane z czujników trafiają do modułu obliczeniowego Intel Edison zainstalowanego we wszystkich ulach. Edison, układ o niewielkich rozmiarach (przypomina wielkością kartę SD), zbiera ogromne ilości danych przy niewielkim zużyciu energii.

 

Nadzieja

„Dane zebrane przez moduły Edison i czujniki radiowe pomagają nam lepiej zrozumieć, dlaczego populacja pszczół miodnych spada. Pszczelarzom, producentom żywności, organizacjom branżowym i władzom pozwalają wypracować najlepsze metody ochrony populacji pszczół” – powiedział de Souza.

042A7646-e1464118037320-pl

Płytki Edison są konfigurowalne, dzięki czemu naukowcy w różnych częściach świata mogą mierzyć czynniki charakterystyczne dla danego regionu – na przykład temperaturę i wilgotność, zanieczyszczenie wody i prędkość wiatru albo szybkość i wielkość produkcji miodu. Naukowcy z całego świata mogą korzystać z tych samych technologii i zbiorów danych, pracując nad rozwiązaniem zagadki, która zdaniem de Souzy jest jednym z największych zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

042A8441-e1464118074702-pl

„Przeraża mnie fakt, że moje dzieci mogą już nie doświadczyć świata, w jakim ja żyję” – wyznał de Souza. „Nie chodzi tu o pszczoły ani mikroprocesory. Gra toczy się o przyszłość naszej planety. Bez pszczół nasze życie zmieni się nie do poznania”.

 

Artykuł powstał przy współudziale Nicka Jacobsa i Stephanie Ryan.

Od redakcji: W tej serii Experience Amazing (Niesamowite technologie) iQ sprawdza, jak technologia komputerowa wewnątrz umożliwia niesamowite doświadczenia na zewnątrz. Przyglądamy się, jak technologie komputerowe otwierają nowe możliwości i pozwalają na nowe odkrycia w nauce, w ruchu makerów, modzie, sporcie i rozrywce. Więcej informacji na temat technologii opisanej w naszych artykułach można znaleźć na stronie Experience Amazing.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story