Makerzy

RacerX: najszybszy dron świata

Hans-Martin Durst Autor, Hemd & Hoodie

Według księgi rekordów Guinnessa RacerX to najszybszy zdalnie sterowany czterośmigłowiec na świecie. Dzięki niemu wyścigi dronów będą jeszcze bardziej spektakularne.

Odgłosy wydawane przez RacerX podczas lotu przypominają wyjący silnik bolidu Formuły 1 i pokazują, że główną cechą tego drona jest szybkość. Kiedy ten latający pojazd osiągnął prędkość maksymalną 289 km/h, trafił do księgi rekordów Guinnessa. Oznacza to, że dron ten, ważący zaledwie 800 g, jest oficjalnie najszybszym na świecie zdalnie sterowanym czterośmigłowcem z zasilaniem akumulatorowym.

„RacerX to ukoronowanie wielu lat rozwoju technicznego, za który odpowiadają nasi światowej klasy inżynierowie” – wyjaśnia Nicholas Horbaczewski, założyciel i dyrektor generalny firmy Drone Racing League (DRL). Aby rekord został uznany, pilot DRL musiał przelecieć tor o długości 100 metrów w obecności przedstawiciela Guinnessa. Jako że uwzględniany jest lot w obie strony, do obliczania średniej użyto największej prędkości z obu przelotów. W ten sposób uzyskano oficjalny rekord wynoszący 263 kilometry na godzinę.

Pilotowanie drona RacerX z perspektywy pierwszej osoby

Wzrokowe sterowanie dronami z poziomu ziemi może być skomplikowane przy dużych prędkościach, dlatego RacerX jest wyposażony we wbudowaną kamerę. Przekazuje ona obraz do wideogogli pilota, umożliwiając mu sterowanie dronem z perspektywy pierwszej osoby. Technologię tę często wykorzystuje się w pilotażu dronów wyścigowych i w innych modelach DRL. Oznacza to, że piloci uczestniczący w zawodach nie muszą widzieć całego toru, aby unikać różnych przeszkód.

Kamera w środku drona RacerX pomaga pilotowi w sterowaniu.
Kamera zamontowana w dronie RacerX pomaga pilotowi w sterowaniu. Zdjęcie: RacerX – Drone Racing League

Kamery Intel RealSense 3D od pewnego czasu umożliwiają samodzielne sterowanie przez drony, takie jak Yuneec Typhoon H. Jednak dla stale rosnącej liczby widzów jedną z największych atrakcji podczas wyścigów dronów są spektakularne kolizje. Osiągający duże prędkości RacerX może w przyszłości jeszcze bardziej podnieść te oczekiwania. W przeciwieństwie do wyścigów Formuły 1, podczas których dążenie do osiągania nowych rekordów okrążeń jest ryzykowne dla życia kierowców, piloci czterośmigłowców muszą obawiać się jedynie zniszczenia swoich latających maszyn i torów.

Zdjęcie główne: RacerX – Drone Racing League

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story