Granice nowoczesnych możliwości

RealSense i WiDi na Intel Christmas Showroom

W tym roku sporo mówi się o procesorach Intel Core szóstej generacji — w cieńszych laptopach i wszechstronnych urządzeniach 2w1, które zapewniają 2,5-krotny wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej generacji oraz niższe zużycie energii i są zoptymalizowane pod kątem systemu Windows 10.

showroom_Intel_Navidad2

Ponadto nowe procesory Intel Core obsługują nowe technologie, takie jak RealSense, Windows Hello i WiDi (wireless display).

 

Technologia Intel® RealSense to połączenie oprogramowania i kamery 3D. Umożliwia rozpoznawanie gestów wykonywanych dłońmi i palcami, analizę twarzy, rozpoznawanie głosu, tworzenie rzeczywistości rozszerzonej i segmentację tła w aplikacjach.

Segmentacja tła określa, które obszary obrazu wideo znajdują się w tle, a które na pierwszym planie, rozpoznaje także położenie obiektów względem ludzkiego ramienia, ręki i twarzy. To oznacza, że uwzględniając głębię, można usuwać fragmenty obrazu wideo, uzupełniać je lub udoskonalać za pomocą algorytmów — w czasie rzeczywistym.

Dlaczego ważne jest odróżnianie elementów w materiale wideo? Tego typu technologia może odmienić oblicze wideokonferencji — użytkownicy będą mogli dowolnie zmieniać lub usuwać tło. W efekcie powstanie środowisko wirtualne, które może na przykład przyczynić się do wzrostu wydajności spotkań biznesowych lub pozwoli rozmawiać ze znajomymi bez obawy o bałagan w pokoju.

Kamera Intel RealSense 3D umożliwia też sterowanie kompatybilnymi urządzeniami za pomocą ruchów dłoni/głowy lub wyrazu twarzy, a ponadto pozwala zmieniać punkt ostrości zdjęcia po jego wykonaniu. Może nawet wykonywać pomiary (np. wysokości wieży Eiffla na podstawie zdjęć z wycieczki do Paryża).

showroom_Intel_Navidad3

Na pokazie Intel Christmas Showroom otaczały mnie laptopy takich marek jak ASUS, HP, Acer, Dell i Lenovo z kamerami Intel RealSense 3D, a także urządzenia All-in-One marki Lenovo, Dell i HP. Jednak najbardziej podobała mi się prezentacja przygotowana przez Norberto Mateosa. Dyrektor regionalny na obszar Europy Południowej zademonstrował działanie kamery RealSense w połączeniu z funkcją Windows Hello.

Windows Hello umożliwia logowanie się do urządzenia z systemem Windows 10 za pomocą czujników biometrycznych (np. czytnika linii papilarnych lub kamery z funkcją rozpoznawania twarzy czy tęczówki). Podczas prezentacji Norberto Mateos zalogował się do urządzenia z systemem Windows 10 z funkcją rozpoznawania twarzy, ale właściwy test odbył się wówczas, gdy Norberto założył okulary, perukę oraz wykorzystał sporej wielkości zdjęcie swojej twarzy.

W pierwszych dwóch przypadkach, tj. po założeniu najpierw okularów, a potem peruki, Norberto zalogował się od razu, ponieważ kamera Intel RealSense 3D uwzględnia zmianę długości włosów oraz możliwość noszenia okularów. Kamera skupia się na innych, bardziej charakterystycznych elementach twarzy. I nie da się jej oszukać zdjęciem.

Przykłady technologii Intel RealSense wkrótce dostrzeżemy już wszędzie. Programiści pracują nie tylko nad systemami Windows i Android, lecz także nad innymi platformami, m.in. Mac OS X, Linux, OSVR, Unreal Engine 4 i Project Tango.

Mimo że podczas Intel Christmas Showroom prym wiodły procesory Intel Core szóstej generacji i technologia Intel RealSense, pokazano tam także inne rozwiązania.

Duże wrażenie wywarła na mnie prezentacja dotycząca perspektyw bezprzewodowego przesyłania danych dzięki takim inicjatywom jak WiDi i Pro WiDi. Wszystko wskazuje na to, że wraz z nadejściem lata 2016 roku technologie bezprzewodowego transferu raz na zawsze wyeliminują kable połączeniowe.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story