Granice nowoczesnych możliwości

Rekord: 500 dronów rozświetla nocne niebo!

Niecały rok po ustanowieniu rekordu Guinnessa za 100 jednocześnie latających dronów inżynierowie firmy Intel ustanowili nowy rekord świata. Tym razem wypuścili w niebo flotę 500 dronów zaprojektowanych specjalnie pod kątem świetlnych pokazów.

Skąpane w promieniach zachodzącego słońca niemieckie miasteczko Krailling nagle pociemniało, kiedy w powietrzu zaczęły jednocześnie wirować tysiące maleńkich śmigiełek. Jednostajny szum pięciuset wyposażonych w światełka dronów osiągnął apogeum w chwili, gdy drony uniosły się w powietrze i zatańczyły na niebie niczym armia robaczków świętojańskich. Powietrzna flota układała się na niebie w trójwymiarowe kształty, czytelne słowa, a także liczbę 500.

Wyreżyserowany pokaz świetlny z udziałem 500 dronów Intel Shooting Star, sterowanych z laptopa przez jednego pilota, pobił 7 października 2016 roku rekord Guinnessa w kategorii największej liczby lecących razem bezzałogowych statków powietrznych.

„Pokazaliśmy, jak duża flota dronów może się komunikować i wykonywać złożone operacje” – powiedziała Natalie Cheung, dyrektorka biznesowa ds. pokazów świetlnych z udziałem dronów w grupie zajmującej się bezzałogowymi statkami powietrznymi w firmie Intel.

Zdaniem Cheung pokaz świetlny wykorzystujący nowoczesne technologie dowodzi, że innowacyjne połączenie sztuki i dronów pozwala na nowe formy ekspresji. Uważa, że widowiskiem tym nowoczesna technika rzuca wyzwanie tradycyjnym pokazom sztucznych ogni, ponieważ jest wolna od zagrożeń związanych z klasyczną pirotechniką.

„Technologia ta może służyć do celów rozrywkowych, jak również do wyświetlania na niebie reklam” – dodała Cheung.

Flotę dronów można też wykorzystać w przemyśle oraz misjach poszukiwawczych i ratowniczych.

 

Od 100 do 500 dronów

System pokazów świetlnych z udziałem dronów zaprojektował Intel. Firma ta uzyskała specjalne zezwolenie Federalnej Administracji Lotnictwa na loty na terenie USA.

Cheung należała do zespołu firmy Intel, który pod koniec 2015 roku ustanowił pierwszy rekord Guinnessa za pokaz świetlny 100 dronów pod Hamburgiem. Kilka miesięcy później Intel zademonstrował system dronów w Palm Springs, w stanie Kalifornia, pokazując, że przepisy USA nie będą zabraniać lotów tego typu.

Pierwszy pokaz publiczny pod nazwą Drone 100 – i pierwszy nad wodą – odbył się latem w Australii, podczas imprezy 2016 Vivid Sydney, przy akompaniamencie Orkiestry Młodzieżowej w Sydney.

„Pokaz Drone 100 był niesamowity, ale zmieszczenie na tej samej przestrzeni powietrznej aż 500 dronów, które lecą znacznie bliżej siebie, zapiera dech w piersiach” – powiedziała Cheung.

intel-drone-500-4-e1478281646400

Daniel Gurdan, główny konstruktor modeli Intel Shooting Star, powiedział, że pięćset dronów wydaje się o rząd wielkości większą liczbą niż sto. „Zupełnie traci się orientację, ile dronów naprawdę jest w powietrzu” – wyjaśnił.

Gurdan wpadł na pomysł, aby podnieść poprzeczkę w stosunku do pokazu Drone 100 dzięki udoskonaleniu i uproszczeniu dronów. Jego zespół zaprojektował drona Intel Shooting Star o lekkiej, bezpiecznej i trwałej konstrukcji, przeznaczonego specjalnie do pokazów świetlnych.

„Drony Intel Shooting Star najlepiej opisuje słowo »optymalizacja«” – powiedział Cheung. „Na etapie projektowania zespół pomyślał o wszystkim – od procesu produkcyjnego, przez efektywność lotu i aspekty bezpieczeństwa, po oczekiwania operatora i widzów”.

 

Optymalizacja sprzętu i oprogramowania

Poprzednie drony z pokazu Drone 100 ważyły około kilograma. Tymczasem nowe drony Shooting Star ważą zaledwie 280 gramów. Są wyposażone w zintegrowany układ diod, wbudowanych w miękką ramkę wykonaną z elastycznego plastiku i pianki. Śmigła znajdują się w zamkniętych osłonach. Drony nie mają śrub.

intel-drone-500-2-e1478281688398

Wysokość lotu ograniczają przepisy – w USA zwykle do 122 metrów nad ziemią. Gurdan wyjaśnił, że drony Shooting Star latają automatycznie i potrafią zachować stabilność lotu przy wietrze o prędkości 10 metrów na sekundę. Są nawet bryzgoszczelne, dzięki czemu mogą latać w lekkim deszczu.

„Oprogramowanie sterujące lotem jest niezwykle precyzyjne i bardzo elastyczne w warunkach porywistego wiatru. Cechuje je sprawdzona niezawodność” – powiedział Gurdan. Podobne oprogramowanie sterujące mają drony Intel Falcon 8+ i Volocopter, pierwszy certyfikowany dron załogowy.

Kiedyś pokazy świetlne Drone 100 wymagały pięciu miesięcy przygotowań i ponad 15 osób do obsługi imprezy. Trzeba było przygotować lądowisko i ręcznie skonfigurować, zaktualizować i naładować drony przed każdym lotem. Dzięki dronom Intel Shooting Star najnowszy, zoptymalizowany system pokazów świetlnych można przygotować w kilka dni, a do jego obsługi wystarczy kilka osób, a jeśli nie potrzeba zmienników, to nawet jeden operator.

intel_shooting_star_dones_light_show_500_intel_3d

Zautomatyzowany system ułatwia aktualizację floty Shooting Star i kierowanie nią. Gurdan zdradza, że system sprawdza przed lotem wszystkie drony i wybiera najbardziej optymalny skład floty, kierując się naładowaniem akumulatora, siłą odbieranego sygnału GPS i innymi czynnikami.

„Zaawansowane algorytmy optymalizują odległości między startem a lądowaniem w celu uniknięcia kolizji” – powiedział. „Przed mechanicznymi uszkodzeniami drony chronią osłony na śmigła”.

Cheung określa flotę dronów mianem precyzyjnie zaprogramowanych, niezwykle szybko reagujących maszyn, które wykonują coś, czego kilkaset pilotów sterujących setkami dronów nie byłoby w stanie dokonać.

 

Zoptymalizowana animacja

Przygotowując animacje do pokazów Drone 100, programiści musieli wytyczyć trasę lotu każdego drona. Obecnie systemowi można zadać zaprezentowanie dowolnej grafiki – na przykład logo firmy Intel – a oprogramowanie automatycznie wytyczy najszybszą trasę lotu dla dowolnej liczby dronów.

mgl0024-e1478281793855

„Robimy symulację na laptopie, patrzymy, jak to wygląda, a następnie jednym kliknięciem ładujemy algorytm do dronów” – powiedziała Cheung.

Nowy sprzęt i nowe oprogramowanie umożliwiają bliższy względem siebie lot większej liczby dronów.

„Drony mogą latać w odległości półtora metra od siebie, a nie sześciu metrów jak kiedyś” – dodała Cheung „Mniejsze odległości przekładają się na jaśniejszy i ładniejszy obraz na niebie”.

intel_shooting_star_dones_light_show_intel_3d

„Federalna Administracja Lotnictwa wydała zezwolenie na loty dronów Intel Shooting Star po zapoznaniu się z działaniem systemów i procedurami bezpieczeństwa” – zdradziła Cheung. Pokaz Drone 500 uzyskał zgodę na loty bezzałogowe w przestrzeni powietrznej klasy G w USA, co może ułatwić uzyskanie analogicznych zezwoleń w innych krajach.

„Pokazujemy władzom na całym świecie, że wykorzystywane we właściwy sposób drony mogą pomóc w kształtowaniu nowych przepisów dotyczących załogowych i bezzałogowych statków powietrznych” – powiedziała Cheung.

intel-drone-500-3-e1478281844972

Od redakcji: W pokazach świetlnych biorą udział drony Intel Shooting Star, ale w artykule jest również mowa o modelu Intel Falcon 8. Dowiedz się więcej o Falconie nowej generacji, Intel Falcon 8+. Zaprojektowano go z myślą o bezpieczeństwie, prostej obsłudze, wydajności i precyzji, z przeznaczeniem na rynki Ameryki Północnej. Falcon 8 i Falcon 8+ nie posiadają autoryzacji wymaganej przez amerykańską agencję FCC (Federal Communications Commission). Urządzenia te nie są i nie mogą być oferowane do sprzedaży ani dzierżawy oraz nie mogą zostać sprzedane ani wydzierżawione, zanim nie uzyskają autoryzacji. Nie uzyskały jeszcze certyfikatów bezpieczeństwa, CE i innych zezwoleń państwowych.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story