Makerzy

Maker Faire Paris – piłkarzyki w inteligentnym domu

Piękne przyjęcie piłki i… goooool! Słychać aplauz publiczności, błyskają światła, na tablicy wyświetla się wynik. Czy to Lewandowski na Euro 2016? Jeszcze – odpukać – nie. To gra „piłkarzyki” wzbogacona o nowe atrakcje dzięki modułowi Intel Galileo – jeden z ciekawszych projektów pokazanych na imprezie Maker Faire Paris.

Wśród wystawców, którzy zaprezentowali najnowsze innowacje i modyfikacje gościom paryskiej edycji Maker Faire, znalazły się zarówno startupy, jak i niezależni inwestorzy oraz firmy posiadające już ugruntowaną pozycję na rynku.  Często wszystko zaczyna się od prostego projektu, który za sprawą czujników i „miniaturowych komputerów” – takich jak moduły Intel Edison i Galileo — zyskuje inteligentne cechy i funkcje łączności.

MakerFaireParis_1-1024x763-pl

 

Piłkarzyki w lepszym wydaniu

Piłkarzyki to dobry przykład urozmaicenia prostej gry za pomocą inteligentnych rozwiązań i łączności ze światem. Firma Foostar umieściła po obu stronach stołu czujniki wykrywające położenie piłki i obliczające jej prędkość. W stole zamontowano także wyświetlacz, system audio oraz oświetlenie. Wszystkie te elementy podłączono do modułu Intel Galileo, wzbogacając rozgrywkę o funkcję wyświetlania wyników, odgłosy aplauzu i inne dźwięki oraz efekty świetlne towarzyszące zdobywanym bramkom.

MakerFaireParis_2-1024x784-pl

Dodatkową zaletę systemu stanowi jego prostota i możliwość łatwej rozbudowy. Fani klocków Lego z pewnością docenią podobną zasadę podłączania poszczególnych elementów do płyty. Aby na przykład odtwarzać dźwięki, wystarczy podłączyć zestaw głośników do złącza USB.

 

Inteligentny dom

Jedną z atrakcji zaprezentowanych na stoisku firmy Intel był model inteligentnego domu z funkcjonalną sypialnią, salonem, a nawet garażem wyposażonym w przesuwną elektryczną bramę. Dzięki dodaniu modułu Intel Edison, zestawu czujników, oświetlenia, dzwonka i kamery ten niewielki dom był w stanie ułatwić codzienne życie w sposób znany dotąd jedynie z filmów science-fiction.  W zaprezentowanym modelu zewnętrzna kamera wyświetla obraz sprzed drzwi w momencie aktywowania dzwonka. Oświetlenie działa w równie prosty sposób. Gdy czujniki wykrywają ruch wokół domu, światło automatycznie zapala się. Funkcję tę można wyłączyć na czas długiej nieobecności lub urlopu.

MakerFaireParis_3-1024x768-pl

Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic nowego. To wyrafinowany i przydatny system automatyzacji, jednak ciężko nazwać go rewolucyjnym. Kluczowe jest jednak w tym przypadku stworzenie inteligentnego systemu złożonego z elementów działających w sposób niezależny. Dotychczas mieliśmy bowiem do czynienia z jednym pilotem sterującym bramą garażową oraz osobnymi systemami ogrzewania, oświetlenia i zdalnego monitorowania. W tym domu wszystkie elementy połączono z modułem Intel Edison odpowiedzialnym za sterowanie nimi oraz ich wzajemną komunikację.

 

Drony o większych możliwościach

Na koniec przyjrzymy się dronom firmy Flylab, które już wkrótce będą korzystać z modułów Edison. Ich wydajność i moc obliczeniowa pozwolą na przetwarzanie ogromnych ilości gromadzonych informacji: strumieni wideo, danych przesyłanych w czasie rzeczywistym i wielu innych. Zakłada się współdziałanie różnych dronów w trybie inteligencji rozproszonej, jednak będzie to wymagać specjalnego oprogramowania oraz odpowiedniej mocy obliczeniowej. Drony można również wyposażyć w rozmaite czujniki. Firma Flylab pracuje już nad prototypem urządzenia przeznaczonego dla straży pożarnej. Dron zostanie wyposażony w czujnik temperatury, kamery i system oświetlenia. Będzie w stanie przenosić różne przedmioty, na przykład zestawy ratunkowe.

MakerFaireParis_6-1024x679-pl

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Makerzy Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story