Granice nowoczesnych możliwości

Robird – robot udający sokoła

Writer

 

(Aby włączyć angielskie napisy w powyższym filmie, najedź nań kursorem i kliknij na ikonę “Napisy” w prawym dolnym rogu.)

Firma Clear Flight Solutions konstruuje latające obiekty, które wyglądem przypominają orły i sokoły wędrowne. Nie można jednak dać się zmylić pozorom. Drony te są wysoce zaawansowanymi robotami wyposażonymi w komputer pokładowy.

Robirdy – bo tak się nazywają – wytwarzane są metodą druku trójwymiarowego i służą do odstraszania ptaków.

– Unoszą się dzięki skrzydłom, przypominając w locie prawdziwe ptaki – mówi przedstawiciel firmy Clear Flight Solutions. – Dzięki odwzorowaniu sylwetki i ruchu skrzydeł ich wygląd działa na instynkt ptaków, co pozwala je przepędzać. Ptaki boją się Robirdów o wyglądzie sokoła tak bardzo jak prawdziwych sokołów. Już po kilku przelotach Robirda zaczynają rozumieć, że dostały się na terytorium drapieżcy i że muszą się przenieść w inne miejsce.

Sokoli Robird
Robirdy zostały tak zaprojektowane, aby wyglądem i poruszaniem przypominać sokoła wędrownego. Machają skrzydłami jak prawdziwe ptaki.

Pomysł jest bardzo sprytny. Robirdy mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie, latając ponad polami, by zapobiec niszczeniu upraw, a także w pobliżu lotnisk, chroniąc samoloty przed niebezpiecznymi zderzeniami z ptactwem.

W ciągu ostatnich lat firma z holenderskiego miasta Twente znacznie się rozrosła, m.in. dzięki kwocie 1,6 mln euro, jaką zainwestował w nią amerykański fundusz Cottonwood.

Założyciel Clear Flight Solutions, Nico Nijenhuis jest zdania, że zdalnie sterowane, wyposażone w komputer pokładowy ptaki o imponującym wyglądzie to za mało. – Ich przyszłością jest pełna automatyzacja – powiedział zespołowi Intel IQ.

 

Zobacz latającego orlego Robirda:

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story