Innowacje techniczne

Roboty, które zmienią ulice i centra handlowe

Dean Evans Technology Writer Twitter

Roboty nowej generacji robią wrażenie. Półmetrowy Kuri wygląda jak głośnik Amazon Echo na kółkach, a Hub Robot firmy LG to pomoc domowa z funkcją rozpoznawania mowy, czyli Alexą. To istotny postęp od czasów automatycznych odkurzaczy i zabawek dla dzieci.

Zanim roboty zagoszczą w naszych domach, spotkamy je… w sklepach. Tradycyjne sklepy odchodzą w zapomnienie – coraz powszechniejsze są zakupy w Internecie. Pewnie nawet nie wiesz, że niedługo wszystkie będą pełne robotów i algorytmów. Radykalne zmiany zachodzące w sektorze handlu detalicznego mogą uratować centra handlowe.

Roboty Just Eat dostarczają już w Londynie posiłki na wynos, a drony Amazon Prime Air latają pod niebem Cambridge. Amazon Go eksperymentuje z inteligentnymi półkami i zakupami bez kas.

Amazon planuje dostarczać przesyłki do klientów posiadających konta Prime w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia za pomocą dronów.
Amazon planuje dostarczać przesyłki do klientów posiadających konta Prime w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia za pomocą dronów.

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie algorytmiki i robotyki mogą zastąpić sprzedawców, zwiększyć wydajność sklepów i poprawić obsługę klientów, przyciągając ich z powrotem do tradycyjnych sklepów. Receptą na ożywienie centrów handlowych jest jak najlepsze wykorzystanie danych.

Podczas niedawnych targów National Retail Federation (NRF 2017) mieliśmy okazję przyjrzeć się robotom stanowiącym przyszłość sektora handlu detalicznego. Prezes firmy Intel – Brian Krzanich – zaprezentował Tally’ego firmy Simbe Robotics, pierwszego na świecie autonomicznego robota kontrolującego stan półek i przeprowadzającego analizy w sklepie.

Tally, wyposażony w miniaturowy komputer Intel NUC z procesorem Core i7 i kamerami RealSense, samodzielnie porusza się po sklepie, monitorując stan zapasów i pilnując, aby produkty były zawsze dostępne, wystawione na właściwych półkach i opatrzone poprawną ceną.

Tally firmy Simbe Robotics to pierwszy na świecie autonomiczny dron kontrolujący stan półek i przeprowadzający analizy.
Tally firmy Simbe Robotics to pierwszy na świecie autonomiczny dron kontrolujący stan półek i przeprowadzający analizy.

W Stanach Zjednoczonych kawiarnia Cafe X z San Francisco zainstalowała robota–baristę, aby szybciej obsługiwać klientów. Również w San Francisco klientów sklepu dla majsterkowiczów Lowe’s witają roboty NAVii, czyli LoweBots wyprodukowane przez Felloe Robots.

„Zaprojektowaliśmy robota NAVii, aby ułatwić klientom zakupy, upraszczając proces znajdowania produktów. Roboty pomagają też zarządzać magazynem i uzupełniają towary na półkach” – mówi Marco Mascorro, prezes firmy Fellow Robots.

Na targach NRF 2017 firma Intel we współpracy z firmą Shima Seiki zaprezentowała maszynę, która na żądanie robi na drutach w 3D. Podoba Ci się sweter? Sklep nie ma Twojego rozmiaru? Maszyna dziewiarska Mach2XS 153 przygotuje go w niespełna godzinę.

Technologia i robotyka odgrywają ogromną rolę również za kulisami handlu. Na przykład Ocado opracowuje robota do przetwarzania internetowych zamówień (bez udziału ludzi). Platforma Intel Retail będzie wykorzystywać czujniki podczerwieni, obrazu i radiowe, aby zapewnić sprzedawcom pełny obraz sytuacji – od sklepowych półek po łańcuch dostaw.

Nietrudno sobie wyobrazić, że w przyszłości centra handlowe będą patrolowane przez roboty policjantów, wózki sklepowe będą pchać się same (a raczej podążać za klientami), a roboty takie jak Piaggio Fast Forward Gita (na zdjęciu u góry) dostarczą zakupy do domu. Tradycyjne sklepy, które nie chcą wypaść z gry, muszą oferować klientom wygodę (i wydajność opartą na danych) zakupów internetowych w połączeniu z personalizacją i obsługą klienta.

Być może centra i ulice handlowe nie są jednak skazane na zagładę.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story