Technologie pomocnicze

Róg jednorożca pomaga dzieciom

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Projektantka mody technologicznej Anouk Wipprecht połączyła siły z naukowcami, aby stworzyć wyjątkowy róg jednorożca do noszenia na głowie, który pomoże dzieciom z ADHD.

Duńska projektantka mody Anouk Wipprecht, która zasłynęła m.in. stworzeniem sukienki o kształcie pająka i innych neurotechnologicznych projektów, samodzielnie tworzy technologię do noszenia i podróżuje po świecie, poszukując innowacyjnych partnerów, takich jak firmy Audi czy Intel.

Tworzy jedyne w swoim rodzaju ubrania, z których większość świeci się, porusza lub nagrywa obraz bez aktywnego udziału noszącego. W swoich projektach stosuje moduły obliczeniowe Arduino, Intel Curie i Intel Edison oraz czujniki zbierające dane biometryczne o osobie noszącej urządzenie, aby automatycznie wyzwalać określone reakcje.

Anouk_Wipprecht_Unicorn_Vita1

Jej najnowsze osiągnięcie — urządzenie do noszenia na głowie kształtem przypominające róg jednorożca wykorzystuje czujniki neurologiczne podłączone do modułu obliczeniowego Intel Edison, który aktywuje maleńką kamerę w celu nagrywania najważniejszych momentów.

Gdy noszący osiąga odpowiedni poziom skupienia na jakimś przedmiocie, czujniki aktywności mózgu uruchamiają wbudowany komputer, który aktywuje kamerę i rejestruje obiekt zainteresowania noszącego — wyjaśnia Wipprecht. Nagranie jest następnie przesyłane do Internetu za pośrednictwem komunikacji Bluetooth LE i można je później obejrzeć na ekranie.

„Pojęcie »mieć coś na głowie« zyskało nowe znaczenie w postaci technologii, która wie o otoczeniu więcej od użytkownika” — mówi Wipprecht. „To technologia, która pomaga uporządkować własny świat”.

Róg jednorożca został zaprojektowany specjalnie dla dzieci i młodzieży cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (Attention Deficit/Hyperactivity Disorder, ADHD). Jest też częścią jej najnowszej kolekcji na sezon zimowy 2015–2016 noszącej nazwę Ars Electronica SPARKS H2020 Residency. Kolekcja zapewniła Wipprecht dostęp do bogato wyposażonego laboratorium, możliwość testowania najnowszych technologii i pomoc ekspertów w utworzeniu prototypu, który będzie wspomagać proces terapii i badań nad ADHD.

Anouk_Wipprecht_Unicor_3D

„Używam jej do zabaw z dziećmi z różnym stopniem zaawansowania ADHD. Mówię im, kiedy są najbardziej skupione i co przykuło ich uwagę” — kontynuuje. „Dla mnie jest to forma klasyfikowania zachowań w nieinwazyjny sposób, który pomaga im lepiej zrozumieć świat”.

Dzieci, które zakładały róg, były zafascynowane technologią i chciały odkryć, co wywołuje u nich największe zainteresowanie. Same chciały zobaczyć skoki poziomu swojego skupienia.

Anouk_Wipprecht_ECG_data

„Pozwala im to lepiej zrozumieć, jak działa ich mózg” — mówi Wipprecht.

 

Technologia do noszenia, która wykrywa fale mózgowe

Jej przygoda z pracą nad falami mózgowymi rozpoczęła się w 2014 roku. Wtedy opracowała sukienkę Synapse we współpracy z Karoliną Cengija, inżynierem ds. innowacji firmy Intel zainteresowaną bezprzewodowym obliczaniem sygnałów biometrycznych. Sukienka odczytywała fale mózgowe za pomocą czujników umieszczonych w stylowej opasce na głowie. Wipprecht napisała polecenia komputerowe, które dokładnie i od razu reagowały na wyższy poziom skupienia noszącej. Jeżeli nosząca się czegoś wystraszyła lub czymś podekscytowała, kamera wbudowana w sukienkę zaczynała rejestrowanie obrazu.

„Dzięki tej współpracy nauczyliśmy się bardzo dużo o elektroencefalogramie — urządzeniu do badania elektrycznej aktywności zachodzącej w mózgu — oraz o tym, jak prawidłowo dokonywać jej pomiaru” — powiedziała Wipprecht.

APARAT CYFROWY OLYMPUS
APARAT CYFROWY OLYMPUS

Na potrzeby zbudowania rogu jednorożca Christopher Lindinger, dyrektor ds. innowacji firmy Ars Electronica FutureLab, nabył nowoczesny system EEG austriackiej firmy G.Tec. Elektrody g.Sahara tej firmy wykorzystują stop złota obniżający impedancję pomiędzy skórą a elektrodą. Dzięki temu Wipprecht nie musi nanosić tłustego żelu na skórę osoby noszącej to urządzenie, który jest zwykle niezbędny do przesyłania sygnałów między ciałem a czujnikami.

„Włosy sklejone żelem klinicznym nie są zbyt modne” — powiedziała z uśmiechem.

„Zamiast tego elektrody wyposażono w osiem małych bolców, które łatwo przymocować do włosów. Urządzenie uruchamia kamerę i zachowuje się jak dodatkowa para oczu”.

 

Od dodatkowej pary oczu po projekt Agent Unicorn

Gdy róg wykryje wyższy poziom skupienia noszącego, włącza się lampka LED. Światło informuje o tym, że kamera zaczęła nagrywanie.

Urządzenie rejestruje obraz przez osiem sekund: trzy przed i pięć po wyzwoleniu zdarzenia. Te ośmiosekundowe filmy są następnie przesyłane do modułu Intel Edison i udostępniane bezprzewodowo na najbliższe urządzenie lub komputer, gdzie zyskują oznaczenie daty i godziny w celu późniejszego przejrzenia.

Anouk_Unicorn_Intel_RealSense

Wipprecht przygotowała także drugi prototyp rogu jednorożca wyposażony w kamerę Intel RealSense z wykrywaniem głębi połączoną z Intel Compute Stick, który jest w pełni funkcjonalnym i bezprzewodowym komputerem o wielkości opakowania gum do żucia.

Anouk_Wipprecht_Intel_Compute_Stick

„Chciałabym opracować funkcje śledzenia gestów dłoni, rozpoznawania twarzy i emocji” — mówi.

Druga wersja połączy wizję komputerową z uczeniem maszynowym, aby nagrywać momenty i odczytywać intencje noszącego.

„Osoby cierpiące na ADHD i na autyzm często mają problem z odczytywaniem emocji i mowy ciała innych osób, co jest dla nich stresujące” — dodaje. „To urządzenie może być w stanie monitorować, obliczać i interpretować czyjeś zachowanie, aby usprawnić komunikację noszącego z innymi ludźmi. Zacznie ono uczyć noszącego lub stanie się jego pośrednikiem ze światem”.

 

Nowy wygląd technologii

Wipprecht jest zafascynowana miniaturyzacją technologii obliczeniowych oraz coraz to nowszymi i doskonalszymi czujnikami dostępnymi do zastosowania w projektach. Jest zdania, że trendy te zmienią spojrzenie wielu osób na technologię.

„Technologia znajduje się coraz bliżej powierzchni skóry, dlatego musimy wypracować sobie nowy stosunek do technologii — mówi.

Sądzi też, że technologia powinna być środkiem do osiągnięcia celu aniżeli narzędziem.

ANOUKWIPPRECHT_glass_Martjn-e1463593016700

„Technologia ma ułatwiać życie, ale często staje się synonimem stresu” — twierdzi Wipprecht.

Nieustannie obraca te słowa w inspirację do tworzenia technologii, które wpasowują się w nasze życie niczym zaufany przyjaciel.

„Róg jednorożca to kolejny przykład na to, jak technologia może sprawdzać się na naszym ciele i prowadzić nas przez nasz własny świat.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja Makerzy Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story