Granie

Bicie rekordów w modowaniu komputerów

W serii filmów dostępnych na YouTube mistrzowie modowania komputerów stają w szranki, walcząc z czasem i konkurencją. Zadaniem jest jak najszybsze zbudowanie i odpowiednie dostosowanie komputera, a pomóc może jedynie kreatywność i pomysłowość.

Travis Janks, moder specjalizujący się w składaniu komputerów ściśle dostosowanych do potrzeb zamawiającego, złożył w pełni działającego peceta w zaledwie 15 minut. Najlepsi spece od składania komputerów potrzebują na to zwykle ponad dwa razy więcej czasu. Zwykły śmiertelnik musiałby poświęcić na to zadanie wiele godzin lub nawet dni.

Janks dokonał tego wyczynu wiosną, w trakcie nagrywania klipu „Rig Wars”, drugiego odcinka w prezentowanej na YouTube serii „Expert Mode”.

 

Expert_Mode_Rig_Wars_2016

 

W pierwszym sezonie „Expert Mode” Janks zbudował swój komputer marzeń – podkręconą maszynę Refrigerator Rig (ang. „chłodziara”) – w której wykorzystał dwa klimatyzatory do schładzania procesora do temperatury -130ºC.

W odcinku „Rig Wars” Janks stoczył zacięty bój z Marcem Molellą i Hassanem Alawem o tytuł najlepszego modera.

 

 

Cała trójka musiała w pięciu rundach jak najszybciej zbudować i zmodować komputer, wykazując się kreatywnością, pomysłowością i umiejętnością działania pod presją czasu oraz stawiając czoło licznym wyzwaniom. Zmagania mistrzów modowania komentowali prowadzący, Michele Marrow i Malik Forte, dodatkowo wyjaśniając zagadnienia techniczne.

 

Malik_Forte_Michele_Marrow-Expert_Mode

 

„Udział w projekcie takim jak seria Expert Mode to marzenie większości ludzi mojego pokroju, więc nie mogłem zaprzepaścić tej szansy” – mówi Marc Molella, właściciel firmy Precision Computing. Molella stworzył niedawno komputer w kształcie samochodu marki DeLorean.

 

 

Pierwszy komputer osobisty firmy IBM, model z 1981 roku, był dostępny jedynie w pozbawionej wyrazu beżowej obudowie. Łatwo o skojarzenia z pierwszym seryjnie produkowanym samochodem, Fordem Model T z 1908 roku, który był oferowany tylko w jednej wersji nadwozia i wyłącznie w czarnym kolorze. Użytkownicy szybko zaczęli modyfikować obudowy swoich komputerów, starając się nadać im nieco artyzmu.

Zainteresowali się także podzespołami, dążąc do poprawienia szybkości działania i ogólnej wydajności swoich pecetów. Pod koniec ubiegłego wieku modowanie komputerów stało się inspiracją dla młodego pokolenia, wychowanego na grach wideo.

 

Lee_Harrington_Hassan_Alaw_Expert_Mode

 

„Dla mnie modowanie to zjawisko kulturowe, stale zyskujące na popularności. Nie zdziwiłbym się, gdyby dało początek nowej dyscyplinie sportu albo reality show” – powiedział Lee Harington, moder z Kalifornii i właściciel firmy Pcjunkiemods.

Lee był dyrektorem ds. technologii przy produkcji kolejnych odcinków „Expert Mode”. Odpowiadał m.in. za dobór podzespołów na potrzeby poszczególnych rund. Rywalizacja moderów to spora gratka dla telewidzów. Dowodzi tego choćby produkcja „Eleague eSports” debiutująca w tym roku w sieci TBS.

W serii „Expert Mode” trzej zawodnicy konkurowali w pięciu rundach: „Budowa komputera na czas”, „Chłodzenie”, „Podkręcanie”, „Oświetlenie” i „Mistrzowie skupienia”. W każdej rundzie musieli dowieść swojej wartości, zmagając się z presją czasu.

 

 

„Dla mnie największym problemem były ograniczenia czasowe” – powiedział Molella. „Chociaż na co dzień też pracuję szybko, zawsze wygospodarowuję trochę czasu na sprawdzenie poprawności całej konfiguracji, więc to zabójcze tempo bardzo mnie stresowało”.

Janks przywykł do pracy w domowym garażu, przy akompaniamencie muzyki i w relaksującej atmosferze, dzięki czemu może dopracować cały system w najmniejszych detalach.

„Zacięta rywalizacja sprawiła, że musiałem pracować w niesprzyjających warunkach” – powiedział.

Gdy zegar nieubłaganie odliczał minuty pozostałe do końca pierwszej rundy, w której trzeba było zbudować komputer, Janks poślizgnął się i uderzył wiertarką w płytę główną. Chociaż normalnie nie korzysta z tego narzędzia, zdecydował się go użyć, aby zyskać więcej czasu.

„Ten błąd mógł mnie kosztować udział w dalszej części rywalizacji” – powiedział. „Usiadłem na chwilę, zastanawiając się, czy komputer się włączy. Kiedy się uruchomił, a z płyty głównej nie zaczął się wydobywać dym, poczułem ogromną ulgę”.

 

Travis_Janks_Expert_Mode

 

Janks ukończył pierwszą rundę w czasie 14 minut i 56 sekund, czyli o pięć minut szybciej niż Alaw, zdobywca drugiego miejsca, ale wypadek z wiertarką nie dawał mu spokoju jeszcze w trakcie rundy polegającej na podkręceniu zbudowanego wcześniej komputera.

„Rywalizacja zmienia wszystko” – dodał. „Trzeba zrezygnować z wielu rzeczy, których normalnie nigdy się nie pomija. Podejmowanie takich decyzji jest bardzo wyczerpujące emocjonalnie”.

Z kolei Molella twierdzi, że w drugiej rundzie poczuł przypływ adrenaliny niczym kierowca rajdowy.

„Podkręcanie wymaga wyciśnięcia z podzespołów wszystkiego, co się da, aby jak najbardziej zwiększyć wydajność komputera” – dodał. „Czasami się to nie udaje i trzeba zaczynać od nowa, ale sukces sprawia, że człowiek czuje się wyjątkowo szczęśliwy”.

 

Marc_Molella_Expert_Mode3

 

Trzeci zawodnik, Alaw, był najmłodszym adeptem sztuki modowania. Jest dyrektorem generalnym i założycielem firmy V1 Tech wytwarzającej niestandardowe elementy do budowy komputerów, dzięki którym modowanie staje się łatwiejsze i mniej kosztowne.

Alaw jest zadowolony z czasu, w jakim udało mu się zbudować komputer, zważywszy na brak jakichkolwiek elektronarzędzi. Pokazał, na co go stać przy pracach nad aspektem wizualnym, ale w trakcie rundy z podkręcaniem podzespołów poczuł, że zdążył już sporo zapomnieć.

„Od dłuższego czasu nie zajmowałem się podkręcaniem. Na szczęście wydajność i stabilność dzisiejszych procesorów znacznie ułatwia to zadanie” – powiedział Alaw.

 

Modding w ekstremalnych warunkach

Ostatnia runda zmagań, „Mistrzowie skupienia”, była pełna najdziwniejszych utrudnień. Janks wspomina ją jako najbardziej kłopotliwą.

Podłączenie podzespołów w rękawicach kuchennych okazało się dla niego sporym wyzwaniem. Kiedy podgrzewał rurki, żeby móc je odpowiednio wygiąć, włączył się ogromny wentylator i zaczął mu wiać w twarz z siłą huraganu. Ale największy chaos zapanował, gdy Janksa zaatakowały bańki mydlane.

„Podrażniły mi oczy, więc prawie nic nie widziałem” – wyjaśnił.

Kiedy Janks zakładał oploty kabli, ekipa techniczna uruchomiła generator dymu. „Widoczność była kiepska, więc przysunąłem się bliżej, ale to niewiele pomogło, bo po chwili włączyła się lampa stroboskopowa”.

 

Marc_Molella_Travis_Janks_Expert_Mode

 

Alaw wspomina, że ostatnia runda wprawiła go w osłupienie. „Pod wpływem stresu i licznych utrudnień nie mogłem się skupić i popełniłem mnóstwo błędów” – powiedział.

 

Uzależnienie od moddingu

Molella miał zaledwie 13 lat, kiedy za zaoszczędzone pieniądze kupił podzespoły i zbudował swój pierwszy komputer z pomocą biegłego w tych sprawach krewnego.

„W 1993 roku komputery nie były jeszcze specjalnie popularne, ale ja miałem bzika na punkcie technologii i nie mogłem się oprzeć” – powiedział.

 

Marc_Molella_Expert_Mode

 

Mniej więcej 10 lat później zaciekawiły go gry i podkręcanie komputerów. Potem jego zainteresowania ewoluowały w kierunku modowania. Stało się dla niego sposobem na wyrażenie swojej osobowości.

„W przypadku młodszego pokolenia najpierw przychodzi fascynacja grami, a dopiero potem modowaniem” – powiedział. „Kiedy raz wkroczy się w ten świat, nie ma już odwrotu”.

Molella wspomina, że przed upowszechnieniem się mediów społecznościowych środowisko moderów dzieliło się wiedzą i osiągnięciami za pośrednictwem forów internetowych. Dziś modowanie jest popularyzowane za pomocą imprez typu LAN party.

Alaw zaczął budować komputery krótko przed rozpoczęciem nauki w szkole średniej. Przez wiele miesięcy odkładał pieniądze i sporo czytał. Dzięki temu dowiedział się, że można samodzielnie zbudować komputer, który będzie szybszy od gotowych modeli sprzedawanych w tej samej cenie.

 

Hassan_Alaw_Expert_Mode

 

„Pierwszy komputer, który zbudowałem własnymi rękami, był na tyle wydajny, że mogłem bez problemu zagrać w Crysis [gra o zaawansowanej grafice, wymagająca bardzo wydajnego komputera – red.]. Jednak szybko przekonałem się, że zdobywanie wiedzy o podzespołach i składaniu komputerów ciekawi mnie bardziej niż gry” – powiedział.

Alaw uważa, że budowanie komputerów staje się coraz łatwiejsze, w dużej mierze za sprawą bardziej wszechstronnych i wydajnych podzespołów.

„Dziś samodzielne złożenie znakomicie wyglądającego komputera nie jest żadnym wyzwaniem” – dodał. „Sklepowe półki są pełne różnego rodzaju podzespołów, w tym w pełni programowalnych systemów oświetlenia czy obudów w dowolnie wybranym kolorze i o najbardziej nawet wymyślnym wyglądzie. Powszechnie dostępne są także potrzebne instrukcje i poradniki”.

Dzięki swojemu hobby Alaw prowadzi dziś prężnie działającą firmę, która pomaga moderom – nowicjuszom w budowie swojego pierwszego komputera, a starym wyjadaczom w zdobyciu potrzebnych podzespołów i elementów w przystępnej cenie.

 

Intel_Core_i7_processor_Expert_Mode

 

„Firmy takie jak moja wymuszają postęp i zmiany w branży modowania, ponieważ umożliwiają praktycznie każdemu zbudowanie systemu chłodzenia wodnego ze sztywnymi rurkami albo zdobycie i założenie niesztampowych oplotów kabli czy zapierającego dech w piersi oświetlenia, przy czym uzyskiwane rezultaty są naprawdę imponujące” – powiedział Alaw.

Janks zainteresował się modowaniem dzięki pasji do gier komputerowych. Potrzebę rywalizacji poczuł zaś, kiedy jego starszy brat dostał nowy komputer – bijący na głowę jego wysłużoną maszynę. Nie dawało mu to spokoju.

„Dowiedziałem się wtedy, że lepsze chłodzenie pozwala podkręcić komputer i grać w nowe tytuły” – powiedział. „Z czasem musiałem kupić nowe podzespoły, ale wyciskanie siódmych potów z peceta stało się moją obsesją. Można to porównać do pasji, z jaką właściciele hot rodów przygotowują je do wyścigu na ćwierć mili”.

 

Extreme LN2 Overclocking World Record Travis Janks4

 

Janks słynie z nowatorskich technik chłodzenia, dzięki którym możliwe stało się bicie kolejnych rekordów podkręcania.

Rano 31 maja, czyli w dniu, w którym na rynek trafił procesor Intel Core i7 Extreme Edition z 10 rdzeniami, Janks otworzył oczy, sięgnął po smartfona, przejrzał wiadomości i zamówił sobie jeden egzemplarz. Dopiero potem wstał z łóżka.

„Choć to cacko ma tylko o dwa rdzenie więcej niż mój obecny procesor, chcę sprawdzić, czy lepiej się podkręca” – powiedział. „Tak czy owak, na pewno zbliżę się do poziomu światowego rekordu – blisko 7 GHz”.

Modowanie to zarówno hobby, jak i zjawisko kulturowe.

„Dla nas, komputerowych maniaków, to sposób na wyrażenie swojej osobowości” – dodał Janks.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story