Styl życia

Samonaprawiający żel: terapia dla smartfonów

Sabine Berger Autorin, Hemd & Hoodie

Dzięki „samoleczącym” właściwościom innowacyjnego żelu pęknięte ekrany smartfonów mogą niedługo przejść do historii.

Wydaje się, że na technologii mobilnej ciąży klątwa — im droższy sprzęt, tym szybciej padnie ofiarą grawitacji, która bezlitośnie rozprawi się z wyświetlaczem. Jeśli jest ktoś, komu się to nie przytrafiło, na pewno ma znajomego, którego telefon jest pokryty „pajęczyną”. Wkrótce może pojawić się alternatywa dla kosztownych napraw ekranu.

Zespół badaczy z University of Melbourne opracował drukowany w 3D żel, który potrafi zmieniać kształt i naprawiać uszkodzenia. Dr. Luke Connal z Melbourne School of Engineering jest przekonany, że drukowanie 3D zrewolucjonizuje wytwarzanie przemysłowe. Jednak dotychczas brakowało materiałów odpowiednich do wytwarzania naprawdę innowacyjnych produktów.

 

Żel sam naprawia uszkodzenia

Właśnie dlatego Connal i jego zespół pracują nad polimerowym materiałem o nazwie 2-hydroksyetylometakrylan (HEMA), który jest używany np. w soczewkach kontaktowych i sztucznych paznokciach. Żelopodobna substancja ma szereg właściwości, dzięki którym szczególnie nadaje się do drukowania 3D. Podczas drukowania materiał ma konsystencję lepkiej pasty. Po zakończeniu procesu, gdy na żel działa mniejsza siła, staje się on stabilniejszy.

Kiedy na podobny do pasty do zębów żel zadziała właściwy bodziec, usunie on rysy i pęknięcia. Ilustracja: Pursuit – The University of Melbourne

Jednak prawdziwą innowacją jest to, że polimer — podobny do organicznych struktur, takich jak skóra — potrafi zregenerować się, gdy dozna niewielkich uszkodzeń. Proces samoleczenia jest wynikiem wiązań kowalencyjnych pomiędzy poszczególnymi atomami, które mogą być zrywane i odbudowywane. W swojej publikacji badacze potwierdzili, że w 98% przypadków obiekty były w stanie naprawić uszkodzenia, takie jak rysy i pęknięcia, i powrócić do pierwotnego kształtu.

 

Lepsza ochrona drogich urządzeń

Tego typu trójwymiarowe przedmioty, które potrafią zmieniać kształt, mogą mieć w przyszłości szeroki zakres zastosowań. Connal wraz z zespołem sądzą, że samonaprawiający żel ma wielki potencjał ochrony często używanych produktów wysokiej jakości, takich jak smartfony, tablety i powierzchnie samochodów. „Pokrywając je tym materiałem, możemy znacznie wydłużyć ich okres użytkowania”, mówi Connal.

Kiedyś może być możliwe drukowanie żelu na domowej drukarce 3D i używanie go na odpowiednich ekranach. Ilustracja: Flickr – Patrick Hoesley

W przyszłości możliwe będzie produkowanie wyświetlaczy wyłącznie z tego żelu — naprawią się pod wpływem wilgoci lub temperatury. Największym wyzwaniem dla tej technologii jest zachowanie funkcji obsługi dotykowej. Jako że jest ona niezbędna dla producentów i użytkowników, Connal i jego zespół planują skupić się na opracowaniu powłok samonaprawiających, co z pewnością zadowoli każdego, kto używa smartfonów.

Zdjęcie w tle: Flickr – Ashwin Kumar

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story