Game On!

Twitch podbija platformy mobilne

Writer

Twitch to platforma o ogromnym potencjale. Dzięki niej strumieniowe przesyłanie obrazów z gier urosło do rangi kanału medialnego o ugruntowanej pozycji. Istnieje jednak terytorium, którego Twitch nie zdołał dotychczas podbić w 100% – urządzenia mobilne.

Obecność serwisu Twitch na urządzeniach mobilnych jest już znacząca. Aplikację mobilną Twitch zainstalowano 12 milionów razy, a jej niedawna integracja z konsolami PlayStation 4 i Xbox One umożliwiła producentowi zdobycie doświadczenia w tworzeniu przystępnych narzędzi, które znajdą swoich zwolenników również w gronie niedzielnych graczy.

Twitch_1

Asphalt 8 na czele stawki

Gra wyścigowa Asphalt 8 od studia Gameloft to pierwszy tytuł dostępny na platformy mobilne, w którym zaimplementowano funkcjonalność rozwiązania Twitch. Możliwości te zostały dodane wraz z marcową aktualizacją produkcji. Zdaniem Baudouin Cormana, wiceprezesa ds. wydawniczych firmy Gameloft, spore zainteresowanie tą platformą transmisyjną jest już wyraźnie widoczne.

– Od momentu uruchomienia nowej funkcji zarejestrowaliśmy ponad milion aktywnych sesji, a przy tym wciąż pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą na jeszcze szersze korzystanie z nowej technologii – mówi Corman. Z poziomu gry użytkownicy mogą zalogować się do serwisu Twitch i przesyłać na żywo obraz z rozgrywki na swój kanał. Platforma oferuje nawet możliwość umieszczenia obrazu w obrazie, prezentującego gracza dzięki wykorzystaniu przedniego aparatu urządzenia.

twitch-gears-up-to-conquer-the-mobile-frontier_2
Asphalt 8

Przeszkody techniczne na drodze do implementacji na szeroką skalę

Mimo iż sama idea wdrożenia funkcjonalności serwisu Twitch na platformy mobilne nie wydaje się zbyt trudna do zrealizowania, stanowi ona spore wyzwanie z technologicznego punktu widzenia. Osiągnięcie zadowalających efektów wymaga bowiem niemałej mocy obliczeniowej i wyjątkowo stabilnego połączenia internetowego, a – jak wiemy – telefony wciąż nie cieszą się dobrą sławą w żadnej z tych dziedzin.

– Jednym z ważnych elementów, nad którymi pracowaliśmy, było osiągnięcie równowagi pomiędzy jakością obrazu a wykorzystaniem transmisji danych przy jednoczesnym zachowaniu zadowalającej liczby klatek na sekundę – wyjaśnia Corman. – Wydajność jednostki centralnej i układu graficznego w urządzeniach mobilnych jest dużo bardziej ograniczona niż w przypadku komputerów, dlatego niezbędne było nawiązanie bliskiej współpracy z autorami platformy Twitch, aby maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości sprzętowe – dodaje.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku połączenia sieciowego, albowiem nie istnieje uniwersalny sposób, który pozwoliłby zapewnić jego niezawodność i należytą jakość – zwłaszcza w przypadku korzystania z sieci mobilnych. Aby złagodzić ten problem, programiści ze studia Gameloft udostępnili graczom opcję wyboru jakości przesyłanego obrazu.

Clash_of_Clans
Clash_of_Clans

Największą przeszkodą, jaka stoi na drodze do popularności systemu Twitch na platformach mobilnych, jest jednak brak jednego, dużego tytułu, który przyciągnąłby przed ekrany urządzeń wierne grono widzów – podobnie, jak dzieje się w przypadku komputerowej gry League of Legends. Dużą popularnością na platformach mobilnych cieszy się bez wątpienia gra Clash of Clans – wciągająca i gromadząca wielu zwolenników, również wśród tych korzystających z dobrodziejstw serwisu Twitch. Problem w tym przypadku stanowi jednak sama rozgrywka wieloosobowa – nie odbywa się ona bowiem w sposób synchroniczny, odbierając tym samym widzom część emocji czy nawet pozbawiając ich możliwości podniosłego komentowania i przeżywania ważnych turniejów.

Jak twierdzi Marcus „djWHEAT” Graham, dyrektor ds. społeczności i pozyskiwania informacji w firmie Twitch Interactive, pojawienie się odpowiedniego tytułu jest jednak wyłącznie kwestią czasu. – Uważam, że wspieranie społeczności i nadawców mobilnych oraz darzenie ich taką samą uwagą i uznaniem, jak ma to miejsce w przypadku innych użytkowników, jest niezwykle ważne – podkreśla Graham. – Gdy bowiem pojawi się ten jeden, długo wyczekiwany tytuł i gdy zacznie on gromadzić wokół siebie rzesze użytkowników, system Twitch będzie już wystarczająco rozwinięty, aby sprostać ich oczekiwaniom.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story