Granice nowoczesnych możliwości

SIGNAL 2015: Festiwal światła i Intel RealSense

Pierwsza edycja odbyła się w 2013 r. Przyciągnęła do stolicy Czech 250 tysięcy osób – i to mimo tego, że przypadła na środek chłodnej jesieni. W kolejnym roku udało się podwoić tę imponującą liczbę. W roku 2015 impreza jeszcze bardziej zyskała na popularności.

W roku 2014 dziennikarz magazynu “Guardian” umieścił SIGNAL na liście dziesięciu najważniejszych festiwali światła w Europie. Sam festiwal szczyci się przynależnością do International Lightfestival Organisation. Czym jest festiwal światła? Poniżej możecie zobaczyć skrót imprezy SIGNAL 2014.

SIGNAL 2015: nowy krok milowy

Impreza SIGNAL 2015 odbyła się w dniach 15–18 października, ponownie zmieniając Pragę w iście magiczne miejsce za sprawą artystów z całego świata.

Przez cztery kolejne wieczory zarówno znane atrakcje turystyczne, jak i zwykłe budynki stały się sceną dla serii niezwykłych wizualizacji, które rozświetliły stolicę kraju pulsującym, ruchomym światłem.

Do najbardziej imponujących projekcji wykorzystano technologię mapowania, dokładnie dopasowującą wyświetlany obraz do krawędzi budynków. Za przykład może tu posłużyć praska Galeria Narodowa – wibrująca, chwiejąca się, wybuchająca i zapadająca w blasku kolorów. Momentami mogliśmy odnieść wrażenie, że leciwa elewacja budynku naprawdę się porusza.

„FACES” i technologia Intel RealSense

Intel, we współpracy z kreatywną grupą artystyczną 3dsense, udostępnił technologię mapowania wideo oraz kamery RealSense 3D, dzięki którym możliwe było stworzenie interaktywnej projekcji zatytułowanej „FACES”, wyświetlonej na wieży ciśnień Šítkovská.

Intel-Signal-16.10.-120

Intel-Signal-15.10.-42

– Technologia Intel RealSense odegrała główną rolę w całej instalacji – mówi Pavel Svoboda z firmy Intel. – Dzięki czujnikom podczerwieni pozwoliła między innymi na stworzenie szczegółowego, trójwymiarowego modelu ludzkiej twarzy. Co ważne, poradziła sobie z tym zadaniem bez najmniejszych problemów pomimo późnej pory. Z jej pomocą stworzyliśmy trójwymiarowe modele twarzy osób biorących udział w imprezie.

Intel-Signal-16.10.-101

Niezwykle dokładne modele wyświetlono bezpośrednio na ścianie wieży Šítkovská z brzegu Wełtawy. W czasie projekcji widzowie mieli okazję nie tylko zobaczyć własne twarze, wyrzeźbione na fasadzie budynku pośrodku nocy. – Uczestnicy wydarzenia mogli nawet manewrować pojedynczymi cegłami, tworząc iluzję „rozbiórki” zewnętrznej ściany budynku – podkreśla Jan Hrdlička z firmy 3dsense. – Tylko od nich zależało, jakie widowisko sami będą oglądać.

Poniżej możecie zobaczyć instalację „FACES” wykorzystującą technologię Intel RealSense.

Intel-Manes-Signal-16

Intel-Signal-16.10.-224

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story