Innowacje techniczne

Twoje serce jako hasło

„Skan serca” to system oparty na radarze, który jest zdolny do określenia dokładnego kształtu serca. Podnosi on poprzeczkę w kwestii uwierzytelniania użytkowników.

Od skanowania żył i „odcisków mózgu” po rozpoznawanie zapachu ciała – dane biometryczne są nowym trendem w identyfikacji użytkowników. Zespół z Uniwersytetu w Buffalo idzie o krok dalej. Badacze opracowali system analizujący wielkość oraz kształt serca i używają tych danych, aby odblokować swoje smartfony lub zalogować się na konto.

Technologia ma na celu znaczne zwiększenie bezpieczeństwa procesu uwierzytelniania, co naukowcy zaprezentowali w niedawnym badaniu. „Nie ma dwóch osób z identycznymi sercami” – wyjaśnia Wenyao Xu, główny autor badania. „Nie zmieniają one kształtu, chyba że w wyniku poważnej choroby”, dodaje.

 

Ciągłe uwierzytelnianie

Technologia wykorzystuje radar fali ciągłej, który może zmierzyć serce z odległości 30 metrów i nie wymaga fizycznego kontaktu. Podczas pierwszego skanu system potrzebuje około 8 sekund, aby precyzyjnie rozpoznać serce. Ponowne uwierzytelnianie odbywa się na bieżąco, co pozwala upewnić się, że z urządzenia korzysta wciąż ta sama osoba.

Każde serce jest wyjątkowe.
Każde serce jest wyjątkowe. Ilustracja: Wikipedia – Brian Brandenburg (CC BY-SA 3.0) – (Montaż)

Xu twierdzi, że dzięki temu system zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo, niż wcześniejsze metody – łatwiej przełamać zabezpieczenia wymagające jednokrotnego logowania niż takie, które polegają na ciągłym uwierzytelnianiu. W badaniu pilotażowym z udziałem 78 osób w niemal 99% przypadków system rozpoznawania tożsamości poprawnie zidentyfikował użytkownika.

 

Skan serca nie zagraża zdrowiu

Użytkownicy systemu nie muszą obawiać się o swoje zdrowie. „Sygnał jest znacznie słabszy od fal radiowych emitowanych przez sieć Wi-Fi”, stwierdza badacz. Urządzenie ma moc około 5 miliwatów, więc emituje mniej niż 1% promieniowania wytwarzanego przez konwencjonalny smartfon.

Badacze przewidują, że wkrótce system Cardiac Scan znajdzie zastosowanie we wszystkich urządzeniach końcowych.
Badacze przewidują, że wkrótce system Cardiac Scan znajdzie zastosowanie we wszystkich urządzeniach końcowych.

Następny krok dla naukowców to zmniejszenie wymiarów wynalazku. To jedyny sposób, aby zastosować go w laptopach, smartfonach i klawiaturach komputerów. Xu wraz z zespołem mają ambitny cel – chcą zintegrować swoją technologię ze wszystkimi urządzeniami końcowymi. Wierzą, że ochrona danych jest najwyższym priorytetem użytkowników. Autorzy badania przedstawili jego wyniki na niedawnej konferencji Annual International Conference on Mobile Computing and Communication (MobiCom) w stanie Utah.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story