Internet przedmiotów: inteligentna planeta połączona w jedną sieć

Smartwatch Basis Peak zmienił moje życie

 

Basis Peak: co znajdziemy w pudełku?

W opakowaniu znajduje się urządzenie Basis Peak i stacja dokująca z kablem micro USB. Podczas rozpakowywania urządzenie prowadzi przez proces konfiguracji, niesłychanie szybki i intuicyjny. Wystarczy otworzyć pudełko, naładować urządzenie i utworzyć konto Basis. To wszystko, czego potrzeba, aby po zaledwie kilku minutach już móc go używać.

 

Basis Peak: aktywność fizyczna i monitorowanie snu

Basis Peak automatycznie rozpoznaje trzy rodzaje aktywności fizycznej: chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze. Oprogramowanie BodyIQ, napisane przez firmę Basis, umożliwia wyświetlanie różnych danych, takich jak: tętno, czas trwania danej aktywności, liczbę wykonanych kroków czy ilość spalonych kalorii.

Podstawowe informacje związane z aktywnością można wyświetlać bezpośrednio na ekranie urządzenia lub na komputerze za pomocą interfejsu internetowego albo powiązanej aplikacji. Możliwy jest wtedy dostęp do dodatkowych informacji, m.in. o temperaturze skóry.

Podczas testowania zaskoczyła mnie dokładność algorytmów używanych do śledzenia aktywności. Bez względu na to, czy idziesz, biegniesz, a może jedziesz na rowerze, Basis Peak automatycznie dostosowuje się do rodzaju aktywności, bez konieczności naciskania czegokolwiek.

sleep_no_window

Basis Peak: aplikacja na iOS i na Androida

Basis Peak to nie tylko interfejs w sieci. Urządzenie współpracuje też ze specjalną aplikacją na systemy iOS oraz Android. Po podłączeniu urządzenia do smartfona za pomocą łączności Bluetooth zegarek rozpocznie synchronizację wszystkich danych oraz wyświetli podstawowe informacje o aktywności fizycznej i fazach snu.

 

Basis Peak: kształtowanie prawidłowych nawyków

Aplikacja składa się z kilku części. Jedną z najciekawszych są „Nawyki”. W tym miejscu można zaprogramować konkretne cele na dzień, tydzień albo na miesiąc. Poza domyślnym trybem „Noś zegarek”, są jeszcze: „Regularny sen”, „Popołudniowy bieg”, „Wieczorny bieg”, „Nie siedź tyle” i wiele innych.

Dla mnie najbardziej pomocny był nawyk „Nie siedź tyle”. W godzinach od 9 do 17 przypomina on o systematycznym robieniu sobie przerw, aby wstać i trochę się poruszać. Każdy, kto większą część dnia spędza siedząc przed komputerem, powinien docenić urządzenie Basis Peak, próbujące uchronić przed zagrożeniem dla zdrowia, jakim jest siedzący tryb życia.

Basis Peak aktywność fizyczna – chodzenie
Dane dotyczące aktywności fizycznej pozwalają uzyskać wgląd w dystans pokonany na piechotę, kiedy to było i przy jakim tętnie.

 

Basis Peak: kontrola aktywności fizycznej

Funkcja kontroli „Aktywności fizycznej” Basis Peak pozwala monitorować aktywność fizyczną dzień po dniu. Zapewnia łatwy dostęp do liczby wykonanych kroków, spalonych kalorii i średniego utrzymującego się tętna.

Dane pochodzące z „Aktywności fizycznej” można rozbić nawet na poszczególne godziny. Na wykresie nasza aktywność zostaje przedstawiona szczegółowo, minuta po minucie, z analizą tętna oraz poziomu wysiłku fizycznego. Dzięki temu można bardzo łatwo dotrzeć do danych, a to oznacza, że nie potrzeba za każdym razem wchodzić do Internetu, aby przeanalizować swoje wyniki.

Dane o aktywności z Basis Peak
Funkcja „Aktywności fizycznej” dostarcza kluczowych informacji o szybkości tętna, liczbie kroków, spalonych kaloriach, a nawet o jakości snu.

To właśnie funkcja „Aktywności fizycznej” pomogła mi znacząco skorygować mój porządek dnia. Basis Peak dostarczył mi na przykład istotnych danych statystycznych na temat moich cykli snu, pokazując kiedy (i jak długo) mój organizm przebywał w fazie REM, a kiedy w fazie snu głębokiego. Ba, wiedział nawet, kiedy przewracam się z boku na bok. Zebrane dane pozwoliły mi wyrobić sobie nowe „Nawyki”, polepszyć styl życia, zadbać o wydajność i zdrowie.

 

Basis Peak: odrobina relaksu

Basis Peak nie ogranicza się do dostarczania informacji o aktywności (lub jej braku) organizmu. Potrafi też sprawić sporo frajdy dzięki trybowi „Rozerwij się”.

Pozwala on przetestować różne, eksperymentalne rozwiązania. Na przykład funkcja „Zdjęcie na koniec” pozwala zrobić sobie selfie po ukończeniu każdej aktywności fizycznej. W ten sposób można monitorować postępy, tworząc galerię autoportretów. Innym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja „Lokalizacja”. To świetny sposób, aby obejrzeć miejsca uprawiania swojej aktywności fizycznej.

Basis Peak śledzi ruch w marszu, biegu i na rowerze, używając funkcji GPS smartfona.

Basketball_Court

Basis Peak: powiadomienia i żywotność baterii

W przeciwieństwie do zwykłych opasek fitness, Basis Peak śledzi nie tylko aktywność fizyczną i sen. Urządzenie to potrafi również przekazywać powiadomienia oraz alerty o wiadomościach e-mail.

Na dodatek pozwala wybrać powiadomienia, które mają być wyświetlane, aby zbędnie nie rozpraszać uwagi użytkownika. Z poziomu aplikacji można włączyć powiadomienia o otrzymanych wiadomościach dla takich komunikatorów, jak Google Hangouts, WhatsApp, Facebook Messenger czy HipChat. Podobnie jest ze zwykłymi powiadomieniami. Można wyświetlać informacje o połączeniach przychodzących i odrzucać je pojedynczym dotknięciem.

Basis Peak sprawia się lepiej niż to obiecano. Pojedyncze ładowanie wystarcza mu na dłużej niż cztery dni pracy. Natomiast już samo wyłączenie łączności Bluetooth, służącej do przesyłania powiadomień, pozwala mu wytrzymać prawie tydzień.

Na dodatek, jeżeli cztery dni na baterii to za mało, to już 20 minut ładowania dziennie pozwala utrzymać w urządzeniu wystarczający poziom energii, aby przedłużać jego pracę w nieskończoność. Ten prosty trik jest możliwy dzięki funkcji szybkiego ładowania dostępnej w załączonej ładowarce.

 

Basis Peak: superszybkie ładowanie

A skoro już mowa o ładowaniu, kilka słów należy poświęcić stacji dokującej, którą można po prostu ustawić na biurku lub stoliku nocnym. Kiedy tylko zegarek wymaga naładowania, wystarczy ustawić go w stacji dokującej, a specjalne magnesy utrzymają go w miejscu. Bez zbędnych przewodów. Coś jeszcze, o czym warto wspomnieć — szybkość, z jaką urządzenie się ładuje. Ładowanie od 0% do 100% może zająć mniej niż 40 minut.

rower

Basis Peak: wytrzymałość i komfort

Innym mocnym punktem Basis Peak jest jego trwałość. Nie zaprzeczę, że kilkukrotnie tego lata zegarek został przypadkowo uderzony w ekran lub obudowę. Nie pozostała po tym jednak żadna rysa. Aluminiowa obudowa jest nietknięta, podobnie ekran ze szkła Gorilla Glass 3.

Wiele osób poszukujących monitora aktywności fizycznej i snu obawia się, że kupią gadżet, który okaże się niewygodny i nieporęczny. Podczas mojego testowania Basis Peak zegarek wygodnie spoczywał na ręce, ściśle przylegając do nadgarstka na miękkim, silikonowym pasku.

Kompaktowy wymiary urządzenia i ekran e-ink o przekątnej 1,26 cala sprawiają, że urządzenie można zabrać wszędzie. Jego prosty i elegancki wygląd pasują zarówno na spotkanie biznesowe, jak i wytworną imprezę.

 

Basis Peak: moje wnioski

Podczas testowania stało się oczywiste, że Basis Peak jest prostym w obsłudze, przydatnym narzędziem, zawsze gotowym do użycia. Nie wyobrażam sobie teraz powrotu do tradycyjnego zegarka. Nie wydaje mi się to możliwe po tym, jak Peak narysował szczegółowy wykres mojego własnego życia.

Wygodny, dokładny i trwały. Basis Peak z łatwością konkuruje z klasycznymi opaskami fitness i innymi urządzeniami do monitorowania aktywności fizycznej, dodając od siebie nowoczesną funkcjonalność smartwatcha. To świetne, wszechstronne narzędzie, które żywotnością baterii potrafi zawstydzić niejedno podobne sobie urządzenie. Dlaczego go nie wypróbować?

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story