Granie

Społeczności internetowe pomagają moderom w budowaniu komputerów

Zach Budgor Writer

Społeczność moderów komputerowych podnosi konstruowanie komputerów do rangi sztuki społecznej, którą mogą uprawiać wszyscy niezależnie od posiadanych umiejętności technicznych.

Budowanie komputera z części zamiennych może się wydawać prawdziwym wyzwaniem, jednak nie jest to już domena zarezerwowana tylko dla największych zapaleńców. Modding komputerowy, czyli dostosowywanie lub „modyfikowanie” komputera, zdobywa coraz więcej zwolenników, a internetowe społeczności moderów chętnie wtajemniczają nowicjuszy w arkana swojej sztuki.

„Naprawdę uważam, że każdy, kto skończył osiem lat, może bez problemów nauczyć się budowania komputerów z uwagi na ogrom informacji dostępnych na ten temat w Internecie” – powiedział Hassan Alaw, właściciel dwóch firm zajmującym się moddingiem komputerowym – V1 Tech i Red Harbinger.

Dodał, że choć wydaje się to zajęciem dla samotników, społeczność moderów charakteryzują ożywione kontakty.

„Budowaniem komputerów chciałem się zająć przede wszystkim ze względów towarzyskich”.

Z uwagi na swoje wysokie umiejętności w tej dziedzinie Alaw wziął udział w konkursie Expert Mode: Rig to Victory w 2016 roku.

Budowanie komputerów, tak samo jak naprawianie starych samochodów lub robienie analogowych zdjęć, wymaga poświęcenia i chęci do nauki. Aktywne fora internetowe nie tylko zamieszczają na swoich łamach przystępnie napisane poradniki, ale budują również wśród forumowiczów silne poczucie więzi przez dzielenie się poradami, wskazówkami i gotowymi dziełami. Obserwując zaawansowane umiejętności techniczne w zestawieniu z wizualnym współzawodnictwem, początkujący mają wrażenie, że zaglądają pod maskę batmobila.

Na przykład jeden z ostatnio zbudowanych komputerów Lavinsa, moddingowego eksperta, pokazuje całą magię dzieł moderów. Komputer ten powstał we współpracy z firmami ASUS i Corsair i został wyposażony w pamięć Vengeance LED DDR4. Komputer imponuje magiczną poświatą, ale również podkręconym procesorem Intel Core i7 i chipsetem Intel X99.

 

Budowanie komputera marzeń

Zbudowanie wymarzonego komputera ułatwiają obecnie filmy instruktażowe na forach takich jak r/buildapc. Niekończące się pomysły i warianty możliwych modyfikacji umożliwiają nawet początkującym moderom skonstruowanie ich własnej, wyjątkowej maszyny.

Co kryje komputer Hassana Alawa
Co kryje komputer Hassana Alawa

Fora poświęcone moddingowi komputerowemu, pełne dyskusji zapaleńców, stanowią nieocenioną pomoc i źródło informacji dla komputerowych konstruktorów.

Forumowicze często wspierają się nawzajem, zachęcając do spełnienia swoich marzeń.

Philip Carmichael był jednym z blisko 400 tys. moderatorów zdobywających doświadczenie na r/buildapc. Dwa lata później miał już status lokalnego eksperta i założył PCPartPicker, stronę internetową dla komputerowych konstruktorów do łatwego porównywania i dopasowywania części.

„Założyłem ją, bo uwielbiam to zajęcie – nie chodziło o pieniądze. Teraz jest to moja praca” – napisał Carmichael w podziękowalnym wpisie. „Moje marzenie się spełniło”.

Otrzymał 400 wiadomości z podziękowaniem.

„Dorastałem w ubogiej rodzinie, ale zawsze uwielbiałem grać”  napisał jeden z forumowiczów. „Za parę tygodni skończę 30 lat i jestem naprawdę dumny ze swojego dzieła. Chciałem tylko pokazać mój komputer osobom, które to docenią”.

Takie posty nie są rzadkością i zdaniem LumberStacka, moderatora forum r/buildapc, jest to ważny aspekt wyróżniający grupy moderów komputerowych.

„Społeczności tego typu są bardzo popularne, ponieważ ludzie pomagają sobie nawzajem, a jednocześnie uczą się i prezentują swoje dzieła” – powiedział.

 

Modding komputerowy dla mas

Alaw uważa, że Internet może upowszechnić budowanie własnych komputerów i zdjąć z tego zajęcia łatkę nieprzystępności, pokazując, że każdy może się tego nauczyć.

Hassan Alaw ze swoim komputerem w konkursie Expert Mode: Rig to Victory
Hassan Alaw ze swoim komputerem w konkursie Expert Mode: Rig to Victory

„Jeśli mógłbym coś doradzić początkującym konstruktorom lub moderom, to żeby się nie bali” – powiedział Alaw. „W rzeczywistości jest to dużo prostsze niż się wydaje”.

A wie, co mówi. Zanim spełnił marzenie o przekształceniu swojego hobby w pracę, Alaw zbudował swój pierwszy komputer w wieku 14 lat, w wakacje po ukończeniu ósmego roku edukacji. Chciał grać w Crysis, najbardziej zaawansowaną graficznie grę około 2007 roku. W owym czasie płynne wyświetlanie 60 klatek na sekundę było jednak nie lada wyzwaniem dla każdego komputera.

Alaw nie miał wtedy pieniędzy na zakup porządnego komputera do gier, ale w szafie kurzył się otrzymany kiedyś od ojca komputer stacjonarny.

Alaw postanowił sprzedać laptopa i zaczął naprawiać komputery, aby odłożyć pieniądze na używane części. Ani się obejrzał, kiedy zaczął rozbierać swój stary komputer kawałek po kawałku, skrzętnie opisując i fotografując każdy krok. Komputer wyglądał zupełnie inaczej niż te, które znał – przestarzała karta graficzna, nieznany układ i wielkie kable taśmowe. Ale pojął ogólną koncepcję.

2016-04-19-10.47.37-e1475769842890

W końcu udało mu się przebudować cały komputer, a przy okazji wiele się nauczył.

„Na szczęście starsze komputery było trudniej zbudować i zrozumieć” – powiedział i dodał, że dzięki modyfikowaniu przestarzałego gramota złożenie komputera do gry w Crysis było już dziecinne proste.

Granie i jednoczesne transmitowanie gry wymaga ogromnej mocy procesora

Przed rozpoczęciem budowy komputera trzeba pamiętać o sprawdzeniu kompatybilności i współdziałania komponentów oraz o ostrożnym obchodzeniu się z częściami, które łatwo uszkodzić.

Alaw uważa, że moderzy, którzy budują komputer do grania i transmitowania rozgrywki na żywo, muszą zainwestować w najlepsze karty graficzne i procesory.

„Granie i jednoczesne transmitowanie gry wymaga ogromnej mocy procesora” – powiedział. „Jeśli chcesz mierzyć się z innymi, dobry procesor to podstawa”.

Dla hobbystów pokroju Alawa powstał procesor Intel Core i7, chociaż Alaw uważa, że również Intel Core i5 jest znakomitym i uniwersalnym układem. Tak czy inaczej, aby komputer służył jak najdłużej, warto kupić najpotężniejszy procesor, na jaki nas stać.

Kiedy Alaw budował swój komputer do gier, dostęp do wiedzy i informacji był dużo trudniejszy. Teraz, jego zdaniem, hobby to jest dużo przystępniejsze.

„Naprawdę uważam, że każdy, kto skończył osiem lat, może bez problemów nauczyć się budowania komputerów z uwagi na ogrom informacji dostępnych na ten temat w Internecie” – powiedział, wyjaśniając, że choć wydaje się to zajęciem dla samotników, społeczność moderów charakteryzują ożywione kontakty. „Budowaniem komputerów chciałem się zająć przede wszystkim ze względów towarzyskich”.

Inne materiały firmy Intel poświęcone grom znajdziesz tutaj

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story