Rewolucyjne e-przewodniki turystyczne

Poznajcie dwa nowe start-upy pomysłowo zastępujące klasyczny przewodnik turystyczny. Aplikacja ViaHero pozwala skontaktować się z mieszkańcami w celu planowania wycieczki, a Sherpa pokazuje popularne miejsca od innej strony – żegnajcie pocztówki, witaj Instagramie!

 

ViaHero – zaplanuj wakacje z pomocą lokalnych mieszkańców

Masz dość przewodników, którzy zawsze zabierają cię w te same zatłoczone miejsca? Chcesz się przekonać, jak wygląda dany kraj z perspektywy jego mieszkańca? Jest na to apka.

Twórcy ViaHero wpadli na genialny pomysł – angażowanie okolicznych mieszkańców w planowanie wakacji przyjezdnych. Osoby mieszkające w pobliżu popularnych miejsc mogą tworzyć spersonalizowane przewodniki dostosowane do osobowości, gustów i życzeń gości.

Na początku aplikacja skupiała się na Kubie, a podróżnym spodobało się to, że mogą spotkać mieszkańców, którzy znają kraj lepiej niż przewodnik. Oczywiście ViaHero planuje rozszerzyć swoją ofertę – obecnie obejmuje ona Japonię i Islandię.

ViaHero
Zaplanuj podróż na Islandię z ViaHero

Greg Buzulencia i Ben Preston wymyślili aplikację podczas licznych podróży. Spędzili wiele godzin na planowaniu wycieczek, próbując skontaktować się z mieszkańcami, aby zwiedzić mniej znane miejsca. Zgodnie stwierdzili, że to świetny sposób na organizację bardziej interesujących wyjazdów. Stworzyli ViaHero, aby ułatwić kontakt z miejscowymi mieszkańcami.

Jak to działa?

Za pomocą usługi kontaktujesz się z mieszkańcem danego kraju, zwanym „bohaterem”, który pomoże zaplanować wycieczkę i opowie o – często mało znanych – atrakcjach turystycznych. Nie jest on wybierany losowo – aplikacja bierze pod uwagę gusta i upodobania użytkownika.

Na Islandii bohaterowie opowiedzą, gdzie znaleźć najlepsze gorące źródła i mniej znane miejsca, z których można oglądać zorzę polarną. W każdym kraju dowiesz się, jak unikać pułapek turystycznych oraz odkryjesz ulubione puby i restauracje przewodników.

ViaHero
Krok 1: skontaktuj się z bohaterem.

Wycieczka kosztuje 15 dolarów za dzień. Cena obejmuje rekomendacje bohatera lub informacje logistyczne – jak działa transport publiczny, gdzie uzyskać dostęp do Internetu itp. Obie usługi kosztują 25 dolarów dziennie.

Kiedy już zaplanujesz wyprawę, możesz zapoznać się ze szczegółami w trybie offline. Praktyczne rozwiązanie, gdy chcesz zwiedzać zaciszne miejsca.

 

Sherpa – korzystaj z najlepszych zdjęć na Instagramie

Internet jest świetnym źródłem inspiracji dla nowoczesnych podróżników. Od Pinterest i Google Destinations po największe blogi podróżnicze – znalezienie pomysłów na wycieczki nigdy nie było tak łatwe. Prezes i współzałożyciel Sherpy, Paul Aaron, wierzy, że w znanym serwisie społecznościowym Instagram tkwi ogromny niewykorzystany potencjał.

Nikomu nie trzeba przedstawiać Instagrama. Ta aplikacja do udostępniania zdjęć i filmów wyrobiła sobie silną pozycję, a jej popularność wciąż rośnie – ma ponad 600 milionów użytkowników.

Sherpa

Sherpa ma zamiar wykorzystać tę reputację do stworzenia z udziałem społeczności nowego przewodnika turystycznego. Aplikacja gromadzi najpopularniejsze zdjęcia z Instagrama i układa z nich wizualny przewodnik turystyczny. Bazę danych uzupełniają usługi takie jak np. Foursquare, która dostarcza porad na temat interesujących miejsc, oraz Wikipedia.

W dniu premiery (12 czerwca 2017 roku) aplikacja zawierała ponad pół miliona zdjęć ze współrzędnymi geograficznymi.

Sherpa

Można ją pobrać ze sklepu App Store, a wkrótce będzie też dostępna w systemie Android. Sposób działania Sherpy jest prosty: po pobraniu aplikacji zostaniesz poproszony o podanie adresu e-mail, podłączenie konta na Instagramie i podanie miejsca zamieszkania. Potem możesz przeglądać przewodniki, wybierając cel podróży w sekcji wyszukiwania lub odkrywając popularne miejsca. Możesz również zapisać je i przejrzeć później.

Głównym celem aplikacji nie jest stworzenie kompletnego przewodnika, ale zainspirowanie użytkowników. Na razie nie da się zarezerwować noclegu lub wyszukiwać lotów, ale Sherpa chce rozszerzać zakres usług i stopniowo stać się internetowym biurem podróży.

Udostępnij ten artykuł

Read Full Story