Surface może więcej. Tak jak Ty

Surface – cyfrowa paleta malarska

Surface Pen jako elektroniczny pędzel lub piórko. Dotykowy ekran Surface’a jako zagruntowane płótno, papier lub… ściana pod mural. Artyści XXI wieku, podobnie jak ich poprzednicy, korzystają z narzędzi na miarę swoich czasów.

Każda epoka ma swoich artystów. Każdy artysta – ma swoje ulubione techniki twórcze. W londyńskim British Museum można podziwiać zadziwiająco misterne ryciny pokrywające kości zwierząt sprzed kilkunastu tysięcy lat, tworzone zapewne za pomocą krzemiennych rylców. Ściany jaskini krasowej Lascaux w Akwitanii jakieś siedemnaście, a może nawet dziewiętnaście tysiącleci (!) temu zapomniani malarze pokryli poruszającymi swym artyzmem obrazami, wykorzystując węgiel drzewny i barwniki na bazie ochry. Mamy za sobą epoki nakładania farb na tynk, deski i płótna. Zawsze były to technologie najbardziej w danych czasach zaawansowane, zapewniające twórcom największe możliwości. Dziś, w epoce digitalizacji wszelkich treści, jest czymś zupełnie naturalnym, że piórko, pędzel i węgiel zastępujemy coraz chętniej ich elektronicznymi odpowiednikami.

Dawid_Celek_Surface_mural_1
Polski architekt David Celek projektuje za pomocą Microsoft Surface mural upamiętniający Dawida Bowie.

Być może kiedyś, z perspektywy czasu, wprowadzenie do użytku czułych na docisk ekranów i elektronicznych piór, rysików czy pędzli zostanie uznane za równie wielkie i brzemienne w skutki wydarzenie w historii ewolucji technologii malarskich, jak kiedyś wynalezienie gruntowanego płótna i farb olejnych. Dziś możemy już z pewnością stwierdzić, że punkt przełomowy w rozwoju tej technologii został osiągnięty. Spełnione zostały trzy podstawowe warunki:

1. Ekran dotykowy urządzenia wyświetla obraz wysokiej jakości – wyświetlacz w Surface Pro 4, 12,3-calowy PixelSense, ma rozdzielczość 2736 x 1824 pikseli. Wyróżnia się wysokim kontrastem, naturalnymi kolorami i niewielkim odblaskiem.

2. Elektroniczny rysik nie ustępuje precyzją i możliwościami tradycyjnym piórkom i pędzlom – Surface Pen uwzględnia aż 1024 stopnie nacisku i może korzystać z różnorodnych wymiennych końcówek.

3. Wysoka wydajność podzespołów gwarantuje komfort pracy – zastosowane w urządzeniach Surface Pro 4 procesory Intel Core szóstej generacji zapewniają płynne działanie i brak opóźnień, nawet w bardzo zaawansowanych programach graficznych.

Zestaw wymiennych końcówek do piórka Surface Pen.
Zestaw wymiennych końcówek do pióra Surface Pen.

Malarze i rysownicy wykorzystujący dziś komputer Microsoft Surface Pro 4 z dołączanym do niego piórem Surface Pen dostarczają nam wielu bardzo przekonujących i efektownych dowodów na to, że taki zestaw jest warsztatem malarskim na miarę XXI wieku. Mogliśmy się o tym przekonać m.in. podczas globalnej akcji kreatywnej „Designed on Surface” („Zaprojektowano na Surface”). Microsoft zaprosił do udziału w niej twórców z 12 państw. Wśród nich pojawiły się szeroko znane w kręgach artystycznych nazwiska, jak Dave Persue, Odeith, Wonderlust, Frankie Cihi, Ink & Clog czy Jasper Wong.

Przez pięć tygodni plastycy tworzyli projekty wyjątkowych murali, wykorzystując do tego komputery Surface Pro 4. Później projekty te przenosili na ściany, w czym pomagali im lokalni twórcy graffiti. Ich prace zdobią wielkie metropolie: Melbourne, Sydney, Brukselę, Hongkong, Paryż, Berlin, Monachium, Tokio, Lizbonę, Kuala Lumpur, Singapur, Madryt, Taipei, Austin i Nowy Jork. A można je oglądać tutaj.

Mural zaprojektowany przez Dawida Celka na Surface znajduje się na elewacji bloku przy ulicy Marii Kazimiery 1 w Warszawie.

Ideą, która przyświecała wszystkim artystom, było oddanie ducha tych miejsc oraz zainspirowanie miejscowych społeczności. Niektóre prace uderzają oryginalnością, nawet w kwestii wizji prezentacji dzieła sztuki. Przykładowo, mieszkająca w Hongkongu Bao Ho pokryła swym muralem cały dach budynku. Wbrew pozorom – nie będą go oglądać jedynie lotniarze. Hongkong, miasto o rekordowej gęstości zaludnienia, rozbudowuje się głównie wertykalnie. Tubylcy wysokich pięter mogą czasami dojrzeć więcej patrząc z okna w dół, niż przed siebie. Mural zaprojektowany na Surface Pro 4 przez Bao Ho może zatem liczyć na wielu widzów.

Korzystanie z cyfrowych narzędzi, takich jak Surface Pro 4, ma też tę jedną, szczególnie cenną zaletę: komputer łatwo wybacza błędy. Kreska nie wyszła? Kolor nie pasuje? Zawsze można to cofnąć i jest to w przypadku tworzenia na tym urządzeniu wyjątkowo proste. Drugi koniec dołączanego do Surface’a Pro 4 pióra Surface Pen spełnia funkcję klasycznej gumki.

Każdy, kto chciałby spróbować swych sił jako rysownik, malarz lub graficiarz, wraz z Surface’em Pro 4 dostał naprawdę bardzo przyjazny warsztat pracy. Powodzenia!

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story