Surface może więcej. Tak jak Ty

Surface Pen – fitness dla mózgu

Twój mózg chce, żebyś pisał piórem komputerowym! To pobudza ośrodki odpowiadające za zapamiętywanie i pozwala skuteczniej się uczyć – dowodzą badania przeprowadzone na studentach korzystających z komputera Microsoft Surface Pro 4 z piórem Surface Pen.

Przywykliśmy do wygody pisania na klawiaturze i coraz rzadziej sięgamy po tradycyjne wieczne pióro lub długopis. W czasach komputerów osobistych pismo odręczne wydaje nam się anachronizmem, bo przecież niemal cała komunikacja pisemna oraz archiwizacja tekstów odbywają się dziś w formie elektronicznej. A jednak, jak dowodzą najnowsze badania autorstwa światowej sławy neurologów z Norweskiego Instytutu Nauki i Technologii w Trondheim, dobrze jest nadal robić notatki odręcznie, za pomocą pióra. Nasz mózg będzie nam za to wdzięczny.

Rewolucja cyfrowa, jak dowiódł tego Nicholas Carr w słynnej książce „Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg”, oprócz oczywistych korzyści przynosi z sobą wiele niepokojących zagrożeń. Jednym z najpoważniejszych jest tendencja do intelektualnej powierzchowności – to efekt przeciążenia mózgu olbrzymią, wciąż rosnącą ilością danych do przetworzenia. Bombardowany lawiną bodźców mózg ma problemy z głęboką koncentracją i efektywnym uczeniem się. Trudno się temu dziwić. Dzisiejszy człowiek zasadniczo nie różni się od człowieka z epoki łowców-zbieraczy, kiedy to mózg – właśnie wtedy ostatecznie się kształtujący – był poddawany o wiele mniej intensywnym wyzwaniom. Jeszcze w średniowieczu przeciętny człowiek przyswajał przez całe życie mniej wiedzy, niż oferują nam dzisiaj media w ciągu jednego dnia.

1L3B3959

Tym większe znaczenie ma zatem dla nas przeciwdziałanie owym negatywnym tendencjom poprzez aktywności ćwiczące nasz mózg. Jak się okazuje, możemy to robić nawet podczas korzystania z komputera – czyli zjeść ciastko i nadal je mieć. Warunkiem jest możliwie częste pisanie za pomocą… pióra komputerowego. Tak, tak, dobrze przeczytaliście: nie na klawiaturze, lecz piórem. Pióro komputerowe zostawia na komputerze wyposażonym w ekran dotykowy takie same ślady, jakie na kartce papieru zostawiają pióro, długopis czy ołówek. W przypadku omawianego badania za kartkę papieru posłużył ekran komputera Microsoft Surface Pro 4, a za pióro – Surface Pen.

W badaniach Microsoft Surface Brain Research, przeprowadzonych w marcu i maju 2016 roku przez Audrey van der Meer i Ruuda van der Weela, wzięło udział 20 studentów studiów licencjackich i magisterskich Uniwersytetu w Trondheim. Badani korzystali z komputerów Microsoft Surface Pro 4, zarówno z klawiaturą TypeCover, jak i piórem Surface Pen. Norwescy naukowcy, zaintrygowani wynikami poprzednich badań, sugerujących, że ręczne robienie notatek pogłębia proces przetwarzania informacji, chcieli dowiedzieć się, czy odręczne sporządzanie notatek za pomocą pióra komputerowego również może mieć zbawienny wpływ na kondycję naszego mózgu.

1L3B4054

Studentów poproszono o wykonywanie trzech różnych zadań: pisania na klawiaturze, pisania ręcznego oraz rysowania w popularnej grze rodzinnej Pictionary™ (Hasbro, 1985). W tym czasie mierzono aktywność ich mózgów, analizując dane dostarczane przez nakładane na głowę niczym czepki zestawy czujników wykrywających aktywność fal mózgowych.

Zgodnie z przypuszczeniami naukowców, okazało się, że pisanie i rysowanie za pomocą pióra komputerowego angażowało inne części mózgu, niż pisanie na klawiaturze komputerowej. Bardziej aktywne były wtedy obszary mózgu położone głębiej, co z kolei zwiększa efektywność uczenia się.

1L3B3796

Wniosek? Jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się robić notatki w tradycyjny sposób, czyli piórem. Nawet jeśli jest to pióro elektroniczne. I nie obawiajmy się, że pismo odręczne okaże się mniej praktyczne. Komputer może je transponować na zapis cyfrową czcionką. Dzięki wydajności procesorów Intel Core, napędzających komputery Microsoft Surface Pro 4, zamiana pisma ręcznego na cyfrowe odbywa się płynnie i bez opóźnień.

„Mam szczerą nadzieję, że nasze badania przyczynią się do popularyzacji notatek cyfrowych sporządzanych za pomocą pióra komputerowego i że powrócą one do klas” – mówi Audrey van der Meer, profesor neuropsychologii na Wydziale Psychologii Norweskiego Instytutu Nauki i Technologii w Trondheim. „Zdołaliśmy wykazać, że kiedy rysujemy lub piszemy piórem na ekranie, zamiast pisać na klawiaturze, aktywność przejawiają inne obszary mózgu. Ta różnica aktywności jest naprawdę istotna i mówi nam, że rysowanie lub pisanie piórem pozwala mózgowi przetwarzać informacje i uczyć się w znacznie efektywniejszy sposób.”

Surface Pen
Surface Pen

„Wnioski płynące z tych badań mają kluczowe znaczenie zarówno dla pedagogów, jak i uczniów” – twierdzi Alexa Joyes, Dyrektorka ds. Polityki, Uczenia i Nauczania w Microsofcie. „Jeszcze kilka lat temu wydawało nam się, że to skromne pióro komputerowe niebawem zniknie ze świata, który wpadł w obsesję na punkcie klawiatur. Dzięki temu badaniu widać jednak wyraźnie, że pióro komputerowe jest dziś praktycznie nieodzownym elementem w edukacji. Jest w zasadzie tak samo ważne, jak dla pokoleń przed nami. Nie powinno chyba dziwić, że to, co przychodzi nam naturalnie, czyli czynność pisania i rysowania, najlepiej pomaga nam zdobywać wiedzę i ją utrwalać.”

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story