Surface może więcej. Tak jak Ty

Surface – powrót do źródeł

Czy patrząc na szczupłe, piękne prostotą symetrii ekrany najnowszych urządzeń 2w1 nie mamy wrażenia, że gdzieś już te tabliczki widzieliśmy? Historia zatacza koło, wracając do źródeł technologii informacyjnych. Wystarczy popatrzeć na Surface Pro 4 – najdobitniejszy przykład na to, że ludzkość już wcześniej przeczuwała nadejście podobnego urządzenia.

Pionierskie wersje przełomowych wynalazków niemal nigdy nie przypominają emanacji doskonałej idei. Są zaledwie odległym przybliżeniem genialnej wizji i pierwszym krokiem na długiej drodze do ideału.

Powolny jak żółw (4 km/h!) automobil Cugnota z gigantycznym kotłem parowym przed nosem. Wielopłat braci Wright.  Pierwsze komputery oparte na setkach lamp, z plątaniną kabli, zajmujące całe pomieszczenia. Z pewnością wynalazki te odbiegały formą i możliwościami od urządzeń z marzeń ich twórców. Były po prostu tym, na co pozwalały ograniczenia ówczesnych technologii. Swoim własnym cieniem.

Postęp w dziedzinie komputerów wciąż trwa i bynajmniej nie tylko na polu wydajności. Nadal rozwijana i polerowana jest sama idea komputera, urządzenia, które wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej osobiste. Dziś widzimy już, że ewolucja komputerów będzie przebiegała w kilku kierunkach – przykładowo, komputery coraz częściej zaczynają trafiać do urządzeń przenośnych, a nawet do tradycyjnych przedmiotów osobistego użytku, jak ubrania, zmieniając przez to radykalnie ich właściwości (Internet rzeczy).

2. Surface_Pro_4_back

Dziś: renesans tabliczki

Szlifowaniu podlega też koncepcja komputera tradycyjnego, z klawiaturą i ekranem. Najnowszym – i, patrząc z perspektywy, naturalnym oraz nieuniknionym – etapem ewolucji pecetów są urządzenia wielofunkcyjne, posiadające dotykowy ekran oraz odczepianą klawiaturę. W gruncie rzeczy stanowią one powrót do prostej i uniwersalnej koncepcji tabliczki jako nośnika danych oraz narzędzia ich przetwarzania. Przecież pierwsi skrybowie często przy pomocy takich tabliczek dokonywali obliczeń oraz archiwizacji danych, notując na nich wysokość danin czy zebranych płodów. Glinę zastąpiły tworzywa sztuczne i elektronika, ale idea zasadniczo pozostała ta sama, choć rzecz jasna rozszerzona o nowe możliwości.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku urządzenia Surface Pro 4. Jego stosunkowo niewielkie rozmiary (przekątna ekranu 12,3 cala) i rekordowo mała waga (766 gramów) zdają się optymalne z perspektywy ergonomii. Obiecują wygodną pracę. To wrażenie dopełnia obsługa pióra komputerowego Surface Pen, dzięki czemu Surface wydaje się – mimo zaawansowanej technologicznie konstrukcji – urządzeniem wręcz elegancko prostym i organicznym w obsłudze. Być może niegdysiejsi skrybowie wzięliby go za swoją ukochaną tabliczkę.

en-INTL-PDP0-Surface-Pro4-SU3-00001-P2

Surface Pro 4 potrafi znacznie więcej. Potrafi rozpoznawać odręczne pismo użytkownika i automatycznie zmieniać je na cyfrowe znaki. Czyż nie przywołuje to skojarzenia z rewolucją Gutenbergowską? Nawiasem mówiąc, nawet na wczesnych tabliczkach odciskano chętnie informacje za pomocą stempli, co można uznać za praideę czcionki.

Pisanie i szkicowanie na tabliczce – a z czasem na kartach papieru, których prostokątny kształt to właśnie dziedzictwo tabliczek – było dla nas zawsze czymś naturalnym. Nic zatem dziwnego, że dziś z równie instynktowną swobodą korzystamy z ekranów dotykowych w komputerach,  pisząc po nich specjalnymi piórami komputerowymi, jak np. robimy to, mając w ręku Surface Pen do Surface’a Pro 4. Trudno zatem zakładać, że to tylko przejściowa moda – nie, to po prostu kolejny rozdział w historii pisma, gromadzenia i przetwarzania informacji. Nie wspominając o tym, że dzisiejsze komputery z ekranem dotykowym obsługującym pióro to kolejny etap w ewolucji również innych dziedzin, jak chociażby rysunku i malarstwa, o czym można zresztą przeczytać w innym artykule.

 

Jutro: Windows Ink

Możliwość obsługiwania komputera w sposób naturalny, bez pośrednictwa klawiatury czy myszki, lecz za pomocą dłoni i ekranu dotykowego, otwiera przed nami olbrzymie spektrum możliwości. Nowe interfejsy komunikacji szczególnie zmienią rynek projektowania aplikacji. Być może wszyscy niedługo będziemy posługiwać się komputerami tak, jak robił to Tom Cruise w „Raporcie mniejszości”.

Jak bardzo ta możliwość naturalnej i bezpośredniej komunikacji pomiędzy użytkownikiem a ekranem komputera zyskała na znaczeniu, widać po Windows Anniversary Update. To duże, urodzinowe rozszerzenie dla systemu Windows 10, które wzbogaca go o wiele nowych funkcji. Wśród nich szczególnie istotny jest pakiet Windows Ink, zwiększający możliwości pióra komputerowego.  Dla użytkowników takich komputerów jak Surface Pro 4 oznacza to m.in. szybkie i łatwe tworzenie odręcznych notatek – zapisywanych bezpośrednio na stronach internetowych lub zdjęciach; modyfikowanie tekstów w Wordzie za pomocą skreśleń, zakreśleń czy dopisków; rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych; szkicowanie geometrycznych wzorów i idealnie równoległych prostych za pomocą kompletnego piórnika szkolnego, upchanego do Surface Pro 4; efektowne i efektywne ułatwienia w pracy z programami pakietu Office 365.

en-INTL-PDP0-Surface-Pro4-SU3-00001-P4

 

Pojutrze: asysta sztucznej inteligencji

Co dalej? Prawdopodobnie następnym krokiem milowym po wzbogaceniu komputera o możliwości tabletu będzie wyposażenie go w silny moduł sztucznej inteligencji zapewniającej użytkownikowi wszechstronną asystę. Już dziś wydajność najnowszych procesorów Intel Core szóstej generacji wydaje się wystarczająca do obsługi wielu funkcji cyfrowego asystenta, a w przypadku aplikacji szczególnie wymagających – będzie można wspierać się mocą obliczeniową chmury.

Kadr z filmu "Ona" (2013), czyli wizji intymnej relacji człowieka z modułem sztucznej inteligencji.
Kadr z filmu „Ona” (2013), czyli wizji intymnej relacji człowieka z modułem sztucznej inteligencji.

Niewykluczone, że czasy, w których nasz osobisty komputer będzie wyposażony w moduł SI o możliwościach znanych z filmu „Ona”, nadejdą szybciej, niż się nam wydaje.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story