Granice nowoczesnych możliwości

Co warto wiedzieć o procesorach Intel Core siódmej generacji

Dean Evans Technology Writer Twitter

O wprowadzeniu na rynek procesorów Intel Core siódmej generacji firma Intel poinformowała oficjalnie pod koniec sierpnia. Nowe układy w technologii 14 nm+ mają większą moc i wydajność niż procesory szóstej generacji, ale ich zalety nie ograniczają się do corocznej poprawy szybkości działania.

Przedstawiamy sześć cech nowych procesorów, o których warto wiedzieć.

1. Opracowano je pod kątem „wciągającego Internetu”.
„Co to jest wciągający Internet?” – zapytacie. Nowe technologie zmieniają sposób, w jaki bawimy się i przyswajamy informacje w Internecie. Nie chcemy już tylko czytać stron i patrzeć na zdjęcia. Równie chętnie oglądamy teraz filmy, słuchamy nagrań, kontaktujemy się z innymi i szukamy informacji. „Pojawienie się formatu 4K Ultra High-Definition, filmów sferycznych i wirtualnej rzeczywistości znacznie poszerzyło nasze perspektywy” – powiedział Navin Shenoy, wiceprezes i dyrektor generalny Client Computing Group w firmie Intel.

2. Bez trudu obsługują filmy w formacie 4K i wirtualną rzeczywistość.
Procesory Intel Core siódmej generacji wyposażono w nowy układ do obsługi multimediów, który umożliwia wyświetlanie dowolnych filmów w wysokiej rozdzielczości. Na przykład nowa funkcja dekodowania 10-bitowych strumieni wideo HEVC zapewnia płynne odtwarzanie materiałów w każdej rozdzielczości aż do 4K UHD. Z kolei akcelerator sprzętowy VP9 umożliwia bezproblemowe (i energooszczędne) odtwarzanie filmów w formacie 4K UHD lub filmów sferycznych w formacie 4K nawet podczas pracy wielozadaniowej. Bateria ma obecnie starczać nie tyle na cały dzień, co na cały dzień odtwarzania filmów 4K (dziewięć i pół godziny).

3. Są dziesięć razy szybsze niż pierwsze procesory Intel Core.
Nowy procesor oznacza szybszą pracę. Układy Intel Core siódmej generacji są 10 razy szybsze niż pierwsze procesory Intel Core z 2009 roku. W porównaniu z układami Core szóstej generacji, które pojawiły się w 2015 roku, procesory siódmej generacji są o 12% szybsze w pracy biurowej i o 19% szybsze przy korzystaniu z Internetu. W porównaniu z pięcioletnim komputerem są o 70% szybsze i zapewniają 3,5 razy szybszą obsługę grafiki 3D.

4. Umożliwiają grę w Overwatch na zintegrowanym układzie graficznym.
Jeśli mowa o grafice 3D, to Brian Krzanich, prezes firmy Intel, pokazał niedawno na targach IDF 2016, że procesor siódmej generacji z zintegrowanym układem graficznym Intel HD umożliwia płynną grę w Overwatch. Zewnętrzna karta graficzna staje się zbędna. Jednak jeśli naprawdę byłaby potrzebna, bez problemu można ją dodać do laptopów z nowym procesorem…

Acer Swift 7 z procesorem Intel Core siódmej generacji
Procesory Intel Core siódmej generacji umożliwiają konstruowanie cieńszych i lżejszych laptopów, takich jak Acer Swift 7.

5. Obsługują port Thunderbolt 3/USB-C i funkcję Windows Hello.
Obsługę portu Thunderbolt 3/USB-C dodano już w przypadku procesorów Intel szóstej generacji. Siódma generacja poszła w ślady poprzedniczki. Uniwersalny port jest nawet osiem razy szybszy niż obowiązujący obecnie standard USB 3.0 i umożliwia graczom podłączenie zewnętrznej karty graficznej lub dwóch monitorów 4K UHD. Nowe procesory siódmej generacji współpracują również z kamerą RealSense 3D firmy Intel, co umożliwia korzystanie z funkcji rozpoznawania twarzy w Windows Hello i logowanie się do komputera bez hasła.

6. Umożliwiają powstawanie różnych nowych i niesamowitych urządzeń przenośnych.
Takich jak Acer Swift 7, pierwszy laptop o grubości poniżej centymetra – dokładnie 9,98 mm. Mimo cienkiej konstrukcji i dzięki brakowi wentylatora w laptopie tym zmieszczono procesor Intel Core i5 siódmej generacji, wyświetlacz Full HD IPS o przekątnej 13,3 cala, 8 GB pamięci RAM, nośnik SSD o pojemności 256 GB i dwa porty USB-C. Będzie to pierwsze z wielu nowych urządzeń, od ultracienkich laptopów z procesorami Intel Core i3, Core i5 i Core i7 siódmej generacji po lekkie urządzenia 2w1 z procesorem Intel Core m3.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach procesorów Intel Core siódmej generacji.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story