STEM

Sześć sposobów na Google’a

Writer

Czasami nie wystarczy skorzystać z Google’a, aby znaleźć szeroko komentowany artykuł w “Gazecie Wyborczej”. W każdej sekundzie przeglądarka Google przetwarza ponad 40 tys. zapytań – nic dziwnego, że do pewnych rzeczy po prostu ciężko jest się dokopać.

Na szczęście istnieje prostszy sposób na wyszukiwanie wszystkich pożądanych informacji – od nazw przebojów usłyszanych w radiu po uzasadnienie wyższości odżywczej krewetek nad łososiem. Poniżej przedstawiamy sześć sztuczek, które pozwolą Ci z łatwością przebadać nawet najgłębsze pokłady Internetu.

 

1. Wyszukiwanie obrazu za pomocą… obrazu

Bez dokładnej nazwy lub informacji o autorze łatwo zapomnieć, skąd pochodzi dana grafika znaleziona w sieci. Z pomocą przychodzi nam na szczęście wbudowany w Google mechanizm wyszukiwania obrazów za pomocą innych obrazów.

Aby go użyć, przejdź do sekcji Grafika Google (otwórz stronę Google.com i wybierz Grafika w prawym górnym rogu), a następnie kliknij ikonę aparatu fotograficznego widoczną na pasku wyszukiwania. W nowym oknie wklej adres URL obrazu lub prześlij obraz ze swojego urządzenia, aby wyszukać go w sieci.

Wyszukiwarka grafiki Google

2. Porównywanie potraw

Pozwól Google zadecydować, co najlepiej zjeść na kolację. Jeśli nie wiesz, czy lepszym wyborem będzie burrito czy hamburger, wpisz frazę “burrito vs hamburger” w Google.

Wyszukiwarka rozłoży obie potrawy na części pierwsze, dostarczając informacji na temat każdej ważnej substancji – od cholesterolu po żelazo – oraz procentowej wartości jej dziennego zapotrzebowania. Dzięki temu łatwo podejmiesz bardziej świadome decyzje na temat swojego sposobu odżywania. Za pomocą list rozwijanych możesz również zmieniać rodzaj i wielkość porównywanych potraw. Nie każda potrawa współpracuje prawidłowo z funkcją “vs” wyszukiwarki Google, dlatego warto używać jej głównie w poszukiwaniu ogólnych informacji.

Wyszukiwarka potraw Google

3. Wyszukiwanie zarchiwizowanych wiadomości

Google pozwala na wyszukiwanie publikacji liczących nawet setki lat. Dzięki funkcji Google Scholar miłośnicy historii (czy choćby studenci w potrzebie) mogą cofnąć się w czasie w poszukiwaniu wiekowych publikacji, które idealnie sprawdzą się jako źródło wypracowań i innego typu prac.

Wyszukiwarka Google pozwala przy tym wybrać niestandardowy zakres dat. Wystarczy przejść do Narzędzi wyszukiwania dostępnych pod paskiem wyszukiwania i zmienić wartość Kiedykolwiek na inną.

 

4. Przeglądanie zasobów Google doodles

Google definiuje funkcję doodles jako „zabawny i zaskakujący sposób na zmianę swojego logo”.

W początkowym okresie rozwoju firmy Google jej założyciele – Larry i Sergey – zmienili firmowe logo, aby ogłosić swój udział w festiwalu Burning Man. W ten niecodzienny sposób zakomunikowali odbiorcom, że będą niedostępni w swoim biurze.”

Od tego czasu zespół odpowiedzialny za Google doodles stworzył ponad 2000 grafik dostępnych na całym świecie. Użytkownicy mogą wyszukać każdy doodle za pomocą Archiwum doodli.

Google Doodle

5. Wyszukiwanie na ulubionych stronach

Szukasz artykułu w magazynie Time, w którym pracownicy Intela dyskutowali przy dystrybutorze wody? Wprowadź frazę “Intel site:time.com”, aby go znaleźć.

Funkcja „site:” pozwala na wyszukiwanie pożądanych fraz wyłącznie w obrębie wskazanej domeny. To także świetny sposób na poznanie punktu widzenia danego serwisu na wybrany temat.

 

6. Szybkie porady

  • Wyszukaj dokładną frazę, umieszczając ją w cudzysłowach. Wskazówka: zastąp część frazy gwiazdką (*), aby wyszukać różne warianty (np. * jest cięższy od wody).
  • Użyj znaku minus (-), aby odrzucić niechciane rezultaty (np. spider -man).
  • Użyj funkcji “define:” i wprowadź po niej słowo, aby wyszukać jego definicję w Gogole.
  • Wprowadź nazwę akcji spółki (np. INTC), aby wyświetlić w Google jej ostatnie notowania.
  • Użyj Map Google, aby wyszukać miejsca na trasie lub choćby znaleźć sklep monopolowy, które będzie jeszcze czynny, gdy dotrzesz do celu podróży.

Więcej szybkich porad możesz znaleźć tutaj.   Artykuł powstał przy współpracy Mackenzie’ego Walkera.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story