Granice nowoczesnych możliwości

Najlepsze nowe 2w1 – te największe, i te najlżejsze

Dean Evans Technology Writer Twitter

Planujecie wymianę starszego, przenośnego komputera na urządzenie 2w1? Mamy dobrą wiadomość – wybór staje się coraz bardziej różnorodny. Co powiecie na przykład na… Porsche?

Urządzenia 2w1 stały się niezwykle pożądane. Najlepsze modele wykorzystują standardową, zamykaną konstrukcję laptopów, do której zdążyliśmy już przywyknąć, wzbogacając ją o funkcję szybkiego konwertowania do postaci lekkich tabletów bez widocznej klawiatury. W ten sposób zapewniają najlepsze cechy obu rozwiązań w pojedynczym urządzeniu o wysokiej mobilności i długim czasie pracy baterii.

W czasie targów Computex 2016 zaprezentowano wiele nowych urządzeń, które przyćmiewają konstrukcje 2w1, jakie mogliście dotychczas zobaczyć. W tym jedno o bardzo charakterystycznej nazwie.

Nie sposób pominąć tu, wspomnianego niedawno na łamach Intel iQ, kolosa Dell Inspiron 17 7000 o rekordowo dużym jak na urządzenia 2w1, bo aż 17-calowym ekranie.  Jest to laptop z procesorem Intel Core szóstej generacji, zdolny zastąpić komputer stacjonarny. Wystarczy jednak obrócić ekran ulokowany na 360-stopniowym zawiasie, aby przekształcić go w niesamowity 17-calowy tablet z systemem Windows 10 – największy spośród całej gamy dostępnych dziś urządzeń 2w1.

najlepsze laptopy 2w1, Dell Inspiron 17 7000
Dell Inspiron 17 7000 to pierwsze na świecie urządzenie 2w1 z ekranem o przekątnej 17 cali.

A skoro już mówimy o transformacji – na targach Computex 2016 firma ASUS przedstawiła modele Transformer Mini, Transformer 3 oraz Transformer 3 Pro. Ostatni z nich ma stanowić konkurencję dla Microsoft Surface Pro 4 – pod jego maską znajdziemy bowiem procesor Intel Core i7 6500U, dysk SSD o pojemności 1 TB oraz 16 GB pamięci RAM 2133 MHz. Urządzenie wyposażono także w ekran o przekątnej 12,6 cala i rozdzielczości 2880 × 1920 pikseli, zapewniający niezwykle ostry i wyraźny obraz.

Jest jednak coś jeszcze. Transformer 3 Pro posiada złącze USB typu C ze wsparciem dla technologii Thunderbolt 3 (szybkość przesyłu do 40 Gb/s), dzięki czemu może współpracować z zewnętrznymi rozwiązaniami graficznymi, takimi jak ROG XG Station 2. Gdy dodamy do tego układ graficzny Nvidia GTX 1080, urządzenie 2w1 firmy ASUS zmienia się w potężny komputer gotowy do obsługi rzeczywistości wirtualnej.

najlepsze laptopy 2w1, Transformer 3 Pro T303
ASUS Transformer 3 Pro można podłączyć do zewnętrznej karty graficznej za pomocą złącza USB typu C.

Podczas gdy model Pro 3 waży 795 g w trybie tabletu, niezwykle miły dla oka Transformer Mini osiąga wagę zaledwie 535 g – według firmy ASUS jest to najlżejsze na świecie urządzenie 2w1. Zamiast procesora Intel Core w jego wnętrzu znajdziemy jednostkę Atom X5, wydłużającą czas pracy baterii do około 11 godzin. W standardzie urządzenie wyposażono w wyświetlacz LED o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280 × 800 pikseli, do 4 GB pamięci RAM oraz 32, 64 lub 128 GB pamięci masowej flash. Zabrakło w nim natomiast złącza USB typu C. Urządzenie posiada standardowe gniazdo USB 2.0.

Czterordzeniowe procesory Intel Atom możemy też znaleźć w najnowszych urządzeniach 2w1 firmy Acer – Acer Switch V 10 oraz Switch One 10. Oba z nich celują w część rynku zarezerwowaną dla urządzeń ekonomicznych. Mimo to kosztujący poniżej 250 USD model V 10 posiada czytnik linii papilarnych (służący do logowania bez hasła za pomocą funkcji Windows Hello), do 64 GB pamięci flash oraz port USB typu C, pozwalający na szybkie przesyłanie plików i ładowanie.

najlepsze laptopy 2w1, 2w1 Porsche Design
W czasie targów Computex 2016 firma Microsoft zaprezentowała render urządzenia 2w1 Porsche Design.

Microsoft ujawnił, że grupa Porsche Design i nieznany obecnie producent sprzętu podjęły współpracę mającą na celu stworzenie niesamowitego, stylowego urządzenia 2w1.

„Urządzenie będzie obsługiwać takie narzędzia systemu Windows 10, jak Windows Hello czy Cortana, a także nowe funkcje rysika, które zostaną wprowadzone w aktualizacji Windows Anniversary Update latem tego roku” – zdradził Nick Parker, wiceprezes działu Microsoft OEM. „Zostanie wyposażone w rysik, ekran o przekątnej 13,3 cala, procesor firmy Intel oraz inne solidne komponenty sprzętowe. Trafi na rynek zimą”.

Oto one – pięć najlepszych laptopów 2w1: od największych po najlżejsze i od najtańszych po najbardziej ekskluzywne. Urządzenia nowej generacji, zdolne pracować w trybach laptopa, tabletu, namiotu czy prezentacji, nie są już konstrukcjami, które mają wyprzeć z rynku standardowe laptopy. Wręcz przeciwnie – to zupełnie nowa odsłona dobrze znanych nam konstrukcji.

Główny obraz: Pixabay/Creative Commons CC0

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story