STEM

Tak wygląda pilot przyszłości

– Chcemy stworzyć pilot, którego funkcjonalność wykroczy poza sterowanie urządzeniami codziennego użytku – chcielibyśmy, żeby ten pilot był elementem dekoracyjnym, który chce się mieć w domu. W przeciętnym gospodarstwie domowym są trzy piloty, które mają łącznie aż 120 guzików, chociaż korzysta się z zaledwie kilku. Chcemy udowodnić, że pilot tak naprawdę nie musi mieć guzików – mówi Mathijs Vaessen, jeden z trzech pomysłodawców pilota SPIN. Nieposiadający żadnych przycisków pilot SPIN większości z nas w ogóle nie będzie się kojarzył z pilotem: SPIN jest błyszczący, okrągły, ze zmieniającymi kolor diodami na spodzie. – Wpadliśmy na ten pomysł jakiś czas temu, jednak ceny układów i czujników potrzebnych do jego produkcji stały się przystępne dopiero niedawno.

pilot-spin-reagujący-na-dotyk

Jak to działa? Zintegrowane czujniki ruchu i gładzik na podstawie umożliwiają zaprogramowanie pilota SPIN do wykonywania dowolnych czynności. Na przykład „podnieś go i obróć w lewo, aby zwiększyć głośność w telewizorze, albo połóż go na stole i obróć w lewo, aby wrócić na poprzedni kanał”. To tylko niektóre z możliwych zastosowań pilota SPIN – dzięki specjalnej aplikacji można go dostosować do swoich potrzeb i zaprogramować własne gesty.

Kickstarter

Pilot SPIN uzbierał w ramach crowdfundingu wymagane 100 tys. euro (obecnie kwota inwestycji wynosi około 114 tys. euro). Ceny na Kickstarterze zaczynają się od 69 euro (czyli o 30% mniej od zalecanej ceny detalicznej). Wersja beta będzie dostępna w lipcu, natomiast na produkt końcowy trzeba będzie poczekać do września.

aplikacja-do pilota-spin-inny-rozmiar-v2

Co istotne, dzięki kampanii na Kickstarterze zainteresowane projektem firmy mogą zostać pierwszymi spółkami, z którymi będą prowadzone rozmowy na temat ewentualnego partnerstwa z pomysłodawcami pilota SPIN. Dwie spółki już zdecydowały się na wykorzystanie tej szansy i wpłaciły po 5 tys. euro. Tą młodą firmą mogą się również zainteresować inne spółki. – Wystąpiliśmy już o kilka patentów – chcemy zarejestrować nowe funkcje, które dopiero powstaną, ale także istniejący prototyp.

Inteligentny dom

Dzięki pilotowi SPIN można połączyć posiadane urządzenia na podczerwień w inteligentny dom. Pilot może też komunikować się z inteligentnymi urządzeniami przez Bluetooth, a przez specjalną aplikację może połączyć się z każdym innym urządzeniem. – Wciąż dodajemy nowe urządzenia. Docelowo chcielibyśmy stworzyć otwarty interfejs API, tak aby programiści mogli sami pracować nad pilotem SPIN.

Zespół jest też zainteresowany sprzedażą detaliczną pilota SPIN. – W dużych sieciach sklepów detalicznych jest coraz więcej miejsca na produkty związane z inteligentnymi domami i automatyzacją mieszkań. Chcielibyśmy zobaczyć wśród nich nasze rozwiązania. Liczba inteligentnych urządzeń z własnymi aplikacjami stale rośnie; atutem pilota SPIN jest to, że umożliwia on sterowanie nimi wszystkimi, a zarazem stanowi świetną dekorację.

pilot-spin-inteligentna-kontrola-oświetlenia

Rozmowa przez Skype’a z RPA

Trzech holenderskich projektantów pilota SPIN przez kilka najbliższych miesięcy będzie dopracowywać produkt, pracując między innymi nad dodaniem do gładzika na spodzie urządzenia pięciu obszarów dotykowych, które będą mogły służyć za przyciski nawigacyjne. Dotknięcie i przytrzymanie gładzika pozwoli na uruchomienie dodatkowych funkcji. – Jeśli odwrócisz pilot SPIN do góry nogami, możesz obsługiwać gładzik kciukiem – wyjaśnia Vaessen.

Obecnie planuje się rozpoczęcie produkcji urządzenia. – Formy są gotowe, mamy już też wersję produkcyjną płyty głównej. Ruud de Vaal, współzałożyciel i jeden z naszych specjalistów technicznych, ma duże doświadczenie w projektowaniu sprzętu. De Vaal mieszka obecnie w RPA. – Różnica czasu wynosi w tej chwili tylko godzinę, więc praktycznie nie wyłączamy Skype’a.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story