Technologie pomocnicze

Tańcząc z trójwymiarowym, wirtualnym „ja”

Mama Paige Fraser pracowała w pobliżu studia tańca w Bronksie. Gdy jej nadpobudliwa córka miała cztery lata, zapisała ją na lekcje baletu. Ten dzień na zawsze odmienił życie Fraser – to właśnie wtedy odkryła swoje powołanie.

Fraser pochodzi z Jamajki. Dziś ma 24 lata i jest zawodową tancerką. Była także pierwszą afroamerykańską Klarą w wystawianym przez jej szkołę „Dziadku do orzechów”. W swojej karierze podróżowała za granicę ze sławną trupą Ailey II. Jest także współzałożycielką szkoły tańca współczesnego Visceral Dance Company z siedzibą w Chicago.

Mimo iż dziś możemy uznać ją za kobietę sukcesu, Fraser ma za sobą również znacznie trudniejsze czasy. W wieku 12 lat zdiagnozowano u niej skoliozę – poważne skrzywienie kręgosłupa. Lekarze powiedzieli jej, że nigdy nie zostanie zawodową tancerką.

– To było bardzo trudne i skomplikowane – wspomina Fraser. Gorset ortopedyczny towarzyszył jej w szkole i w czasie snu. Lekarze poinformowali ją, że konieczne będzie przeprowadzenie operacji polegającej na umieszczeniu metalowych prętów w jej ciele. Ta wiadomość była przerażająca.

INCOH30996_RealSense_Dance_9600-e1456856218737

Rodzice Fraser zdołali jednak znaleźć kręgarza specjalizującego się w pracy z tancerzami, który udowodnił, że operacja to niejedyne rozwiązanie. Rehabilitacja wymagała ciężkiej pracy, wielu poświęceń i ogromnej wytrwałości, jednak państwo Fraserowie byli przekonani, że ich córka zdoła sprostać temu zadaniu.

Jesienią ubiegłego roku firma Intel, Paige Fraser, choreograf Tone Talauega oraz Mirada Studios nawiązali współpracę mającą na celu odnalezienie unikalnego sposobu przedstawienia inspirującej historii tancerki z pomocą nowoczesnej technologii.

Dzięki zastosowaniu 18 kamer Intel RealSense sterowanych za pomocą komputerów z procesorami Intel Core szóstej generacji zespół zdołał stworzyć eteryczne odbicie Fraser śledzące jej ruchy w czasie tańca.

Tone Talauega to człowiek odpowiedzialny za choreografię takich artystów jak Backstreet Boys, Jennifer Lopez, Chris Brown oraz Pink. Do stworzenia choreografii dla Fraser wykorzystał historię jej życia. Tancerka rozpoczyna układ, klęcząc i przybierając abstrakcyjne pozy symbolizujące jej chorobę i walkę. Te zaczynają stopniowo przeobrażać się w postawy wyrażające siłę, opowiadające o odkryciu właściwej drogi, uwolnieniu się od gorsetu i osiągnięciu pełnej swobody.

INCOH30996_RealSense_Interview_8075-e1456856041118

– To niezwykły sposób na połączenie ludzkiej kreatywności i potęgi technologii – podkreśla Talauega. – Przekraczamy granice możliwości, które nigdy wcześniej nie zostały osiągnięte. Ilekroć udaje nam się znaleźć sposób na połączenie ludzi i technologii, spoglądamy w przyszłość z entuzjazmem.

paige_pic_paige-prefers

– Technologia to narzędzie, które pozwoliło nam opowiedzieć tę historię – wyjaśnia Andy Cochrane, dyrektor ds. technologii cyfrowych w Mirada Studios, pracowni specjalizującej się w efektach specjalnych, która zdołała wykorzystać technologię i jej możliwości do współprowadzenia narracji. Jak zaznacza Cochrane, celem studia było ukazanie cierpienia i wytrwałości w uniwersalny sposób, pozwalający odbiorcom instynktownie utożsamić się z bohaterką.

Zbudowanie otoczenia reagującego na każdy ruch tancerki pozwoliło zespołowi opowiedzieć jej unikalną historię. Jak podkreśla Paul Tapp, Director of Technology działu Intel Marketing, technologia Intel RealSense i jej zdolność wykrywania głębi odsłaniają dziś przed nami nowe pokłady ekspresji i kreatywności, których potencjał dopiero zaczynamy poznawać.

– To dobry sposób na pokazanie, jak technologia RealSense oraz systemy obliczeniowe dużej skali są w stanie wesprzeć kreatywność tancerki – mówi.

INCOH30996_RealSense_Dance_9123-e1456856113787

Na scenie targów Consumer Electronics Show 2016 widzowie mieli okazję zobaczyć występ Fraser na żywo.

Dla Fraser, która ma za sobą wiele lat wzlotów, upadków i ciężkiej pracy, projekcja pełni rolę osobistego tanecznego partnera, symbolizującego jej własne alternatywne „ja”. W czasie tańca na ekranie widocznym za artystką z góry nieustannie spadają ogromne głazy. Dynamiczny taniec i wymachy nóg pozwalają niszczyć je za pośrednictwem trójwymiarowej sylwetki, naśladującej każdy jej ruch i wspierającej ją w czasie całego układu.

– Czuję, jakby moja własna esencja towarzyszyła mi w tańcu – mówi Fraser. Jak sama podkreśla, technologia Intel RealSense pozwala ucieleśnić jej walkę i pokonywanie trudności oraz przekaz, jaki niesie innym artystom – podkreślający, jak ważne jest, aby nie porzucali swoich marzeń. Artystka podkreśla, że ilość emocji, jaką wyraża w czasie występu, jest tak przytłaczająca, że w efekcie niemal opada z sił.

– Tancerz RealSense ucieleśnia hart ducha, który towarzyszy mi na każdym kroku – mówi. – To cichy głos w mojej głowie, który wspiera mnie, zachęca do dalszego działania i przypomina o sile, jaką noszę w sobie. Gdy wykonuję tę partię solową, mogę poczuć prawdziwą wolność.

Zdaniem Cochrane’a ze studia Mirada technologia Intel RealSense to rozwiązanie, które pozwala komputerom rozumieć otaczający je świat w zupełnie nowy sposób. – To jak nowa para oczu.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story