Technologia 5G odmieni gry wideo

by Jason Johnson
Freelance writer and editor

W ciągu najbliższych dziesięciu lat sieci 5G stworzą graczom nowe możliwości – od grania bez opóźnień, przez rozszerzoną rzeczywistość (AR) nowej generacji, po wirtualną rzeczywistość (VR) w chmurze.

W popularnej grze komputerowej Dota 2 jedna dziesiąta sekundy to rozstrzygający moment dla drużyn e-sportowych. To dlatego w przededniu największych corocznych kwalifikacji drużyna MVP.Hot6ix z Korei Południowej poleciała do Singapuru tylko po to, aby skorzystać z nieznacznie szybszego Internetu.

„Narzekaliśmy na opóźnienia w grze. Przenieśliśmy się zatem do Singapuru, gdzie umiejscowione są serwery obsługujące Azję Południową” – powiedział Wong Jeng Yih (pseudonim Nutz) w wywiadzie.

W Korei Południowej opóźnienie wynosiło 0,16 sekundy, ale w Singapurze czas zwłoki był krótszy – tylko 0,06 sekundy. Chociaż jedna dziesiąta sekundy może wydawać się mało znaczącym parametrem, drużyna była przekonana, że to wystarczająco długi czas, aby drużyny zlokalizowane w Singapurze uzyskały przewagę.

Opóźnienia to odwieczny problem w internetowych grach komputerowych. Jest to czas pomiędzy połączeniem się urządzenia z siecią a otrzymaniem odpowiedzi zwrotnej. Opóźnienia w połączeniu sprawiają, że dochodzi do sytuacji, w której jeden z graczy jest wolniejszy od przeciwnika i dzieje się to całkowicie bez jego winy. Owszem, często szanse są równe dla wszystkich.

Łączność 5G może rozwiązać ten problem raz na zawsze. Ta bezprzewodowa technologia nowej generacji, której globalna inauguracja planowana jest na rok 2020, ma – zgodnie z zapowiedziami – zagwarantować „ultraniezawodną komunikację bez opóźnień”. Przy opóźnieniach rzędu niecałej milisekundy połączenia będą odbywać się w trybie prawie natychmiastowym.

Jeśli prognozy te się sprawdzą, opóźniona komunikacja przejdzie do historii. Taka prędkość w radykalny sposób zmieni funkcjonowanie branży gier komputerowych.

gracze przy komputerach

 

Technologia 5G otwiera nowe możliwości w branży gier

W roku 2019 Korea Południowa stanie się pierwszym krajem, który wdroży superszybkie sieci 5G, a tym samym zapewni graczom znacząco większe możliwości w zakresie połączeń internetowych. Według Aleksa Choi, głównego specjalisty ds. technologii w firmie SK Telecom, gracze mogą liczyć na istotne usprawnienia. Dotyczą one e-sportu, gier w rozszerzonej rzeczywistości (AR) i gier w wirtualnej rzeczywistości (VR).

W testach laboratoryjnych technologia bezprzewodowa 5G już osiągnęła zawrotne prędkości. W idealnych warunkach połączenia były 10 razy szybsze od najszybszych połączeń szerokopasmowych oraz nawet 100 razy szybsze od sieci komórkowych 4G. Na tych zaawansowanych sieciach mają w przyszłości opierać się prawdziwie unikalne innowacje, od całkowicie autonomicznych samochodów, przez zdalną chirurgię i roboty, po Internet rzeczy (IoT). Analogicznie technologia 5G może stworzyć niesamowite możliwości dla świata gier.

przyszłość gier komputerowych

 

Rozwój pokemonów w sieci 5G

Przez kilka tygodni w zeszłym roku można było odnieść wrażenie, że cały świat oszalał na punkcie gry Pokemon Go. W Nowym Jorku setki ludzi przemierzały Central Park, próbując upolować Vaporeona, pokemona przypominającego czteronożne stworzenie morskie. Polowanie na Pichu i spółkę za pomocą urządzeń przenośnych w rozszerzonej rzeczywistości (AR) okazało się nieodpartą pokusą.

W przyszłości szybkie i niezawodne sieci 5G pozwolą umieszczać w rozszerzonej rzeczywistości (AR) stworzenia bardziej inteligentne i sprawne. „Pokemony to głupiutkie, małe stworzonka, rzucone w konkretne miejsce bez żadnego szerszego kontekstu” – mówi Tawny Schlieski z firmy Intel, nawiązując do tego, w jaki sposób postacie te po prostu stoją w miejscu, wisząc na ekranie. „Stworzenia te nie są świadome otoczenia, po którym się poruszają”.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości w technologii 5G ta sytuacja może ulec zmianie. Poprzez wprowadzenie danych geograficznych, które wymagają większej przepustowości łącza, takich jak funkcja „widok ulicy” w mapach Google, twórcy gier mogliby dać postaciom ze świata AR więcej możliwości do nawiązania interakcji ze światem rzeczywistym.

Na przykład pokemony mogłyby bawić się z graczem w chowanego. Zgodnie z tym, co mówi Schlieski, cyfrowe stworzonka mogłyby wspinać się po drzewach, przykucnąć za krzesłem lub robić uniki, chowając się w jakimś budynku. Szybsze sieci mogłyby także stworzyć nowe możliwości grania w środowisku rzeczywistości rozszerzonej (AR) z innymi ludźmi. Na przykład można by umówić się ze znajomymi na wspólny pościg za pokemonami po całym mieście.

„Aby takie rozwiązania mogły zaistnieć w najbliższej przyszłości, musimy znacząco zwiększyć szybkość działania Internetu – to parametr krytyczny” – mówi Schlieski. „W idealnych warunkach każdy musi mieć możliwość przesyłania jak największych ilości informacji”.

przyszłość gier komputerowych

 

Gry VR i chmura

Łączność 5G to także zapowiedź obniżenia kosztów grania w produkcje VR.

Aktualnie gry VR wiążą się z zaporowymi kosztami. Gracz musi posiadać drogi sprzęt komputerowy. Bez najbardziej zaawansowanej karty graficznej i procesora systemy VR, takie jak Oculus Rift czy HTC Vive, nie są w stanie odtworzyć bogatych i realistycznych światów wirtualnych. Technologia 5G może pozwolić na obejście tego problemu. Przetwarzanie w chmurze to potężne narzędzie, ale zasięg chmury jest obecnie ograniczony przez prędkość transmisji szerokopasmowej.

„Wraz ze wzrostem prędkości sieci możliwe stanie się wykonywanie w chmurze większej liczby operacji, na przykład renderingowych” – mówi Anthony Batt, współzałożyciel wydawnictwa VR Wevr. Gry VR mogłyby korzystać z szybkich sieci 5G w celu przerzucania skomplikowanych operacji przetwarzania oraz zadań, normalnie wykonywanych na domowym sprzęcie, na rzeszę komputerów obsługujących chmurę.

Batt głęboko wierzy w to, że docelowo możliwe będzie korzystanie z zaawansowanych gogli VR w zestawie z tak prostymi urządzeniami jak telefony komórkowe. W ten sposób gry VR ostatecznie trafiłyby do mas. Ostrzega jednak, że technologia 5G nadal znajduje się w fazie testów i jest wiele znaków zapytania co do tego, jak będzie działał produkt końcowy. Podobną opinię wyrazili już wcześniej producenci urządzeń telekomunikacyjnych.

Tak czy inaczej, gracze mają wiele powodów do optymizmu. Technologia 5G bez wątpienia zaoferuje im wiele – od gier VR w chmurze, przez precyzyjną geolokalizację AR, aż po e-sport bez opóźnień.

Inne materiały firmy Intel poświęcone grom znajdziesz tutaj

Udostępnij ten artykuł

Read Full Story