STEM

Technologia 5G – przyszłość Internetu przedmiotów

Deb Miller Landau iQ Managing Editor

Wyobraź sobie, że wybierasz się na kilka dni do oddalonego od skupisk ludzkich domku letniskowego, ale musisz w tym czasie dokończyć kilka ważnych zadań. Już po przyjeździe odkrywasz, że brak jest stałego połączenia internetowego, jakiegokolwiek punktu dostępowego Wi-Fi, a nawet zasięgu telefonii komórkowej.

Oferowane obecnie usługi telefonii 3G i 4G mają swoje ograniczenia.

Zbliżająca się wielkimi krokami technologia 5G zapewni znacznie lepszą dostępność sygnału. Tak przynajmniej twierdzi Aicha Evans, wiceprezes i dyrektor generalny grupy ds. komunikacji i urządzeń firmy Intel. Jej zdaniem – choć użytkownicy nadal nie obędą się bez dobrego operatora i rozbudowanej sieci – zyskają możliwość automatycznego wykonywania wielu czynności, takich jak synchronizowanie danych czy parowanie urządzeń.

„W uproszczeniu można powiedzieć, że standard 5G łączy w sobie to, co najlepsze we wszystkich dostępnych dziś technologiach komunikacji bezprzewodowej” – wyjaśniła Evans w rozmowie z zespołem iQ. Wyraziła też nadzieję, że połączenie możliwości istniejących dziś sieci – 2.5G, 3G, 4G, LTE czy Wi-Fi – odmieni sposób, w jaki komunikujemy się ze światem i wchodzimy z nim w interakcję.

Obecnie większość technologii komunikacji bezprzewodowej opiera się na trybie jednokanałowym, co oznacza, że użytkownik wysyła zapytanie, po czym wraca do niego odpowiedź. Albo dzwoni do kogoś, co powoduje przesyłanie sygnału raz w jedną, raz w drugą stronę.

Wraz z nastaniem ery telefonii 5G komunikacja stanie się interaktywna i bardziej elastyczna.

Evans jest przekonana, że do 2020 roku, kiedy to standard 5G przypuszczalnie rozpowszechni się już na całym świecie, będzie się ze sobą komunikować mniej więcej 50 miliardów urządzeń i przedmiotów. Jakich? Choćby samochodów autonomicznych z możliwością komunikowania się z systemem sygnalizacji świetlnej, systemów czujników obsługujących infrastrukturę inteligentnych miast, inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego, systemów automatyki przemysłowej, innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej, prywatnych dronów czy robotów.

Wszystkie te systemy, urządzenia i przedmioty będą musiały łączyć się bezprzewodowo z Internetem.

„Technologia 5G sprawi, że Internet przedmiotów (IOT) stanie się bardziej efektywny i wydajny” – dodała Evans. „Każde urządzenie i każda sieć IOT będą używać tylko tych zasobów, których potrzebują – i tylko wtedy, gdy będzie to konieczne – co znacząco różni się od obecnego modelu polegającego na wykorzystaniu zasobów dostępnych”.

Jak szacuje Evans, dziś w przybliżeniu od 30 do 40 proc. ludności na świecie korzysta z jakiejś formy komunikacji elektronicznej.

„Mamy nadzieję, że za 10–20 lat ten odsetek wzrośnie do 100 procent” – powiedziała. Oznacza to, że dostępu do sieci będzie potrzebować dodatkowe 8–9 miliardów osób.

„Z użyciem tej technologii ludzie będą się kształcić i pozyskiwać informacje” – dodała Evans.

Stosowane dziś sieci nie odejdą jednak od razu do lamusa. Będą stopniowo ewoluować w kierunku standardu 5G, wraz z powiązanymi urządzeniami i technologiami. W ocenie Evans dzięki wprowadzeniu technologii 5G czas potrzebny do przesłania danych skróci się drastycznie – dane wysyłane/odbierane obecnie w ciągu kilku sekund, minut czy nawet dni będzie można wysłać/odebrać w ciągu zaledwie kilku milisekund.

Aicha Evans podczas swojego wystąpienia i samochód marki Tesla, który Evans nazywa „połączonym urządzeniem na kołach”

Magazynowanie tych wszystkich danych i zarządzanie nimi będzie nie lada wyzwaniem dla branży. Firma Intel podchodzi do tej kwestii kompleksowo, opierając się na swoim ogromnym doświadczeniu w dziedzinie komputerów, sieci i komunikacji bezprzewodowej.

„Uważamy, że ze względu na konieczność zapewnienia obsługi tak dużej ilości danych nowa technologia stanie się podstawą kolejnej fali przemian nowoczesnej gospodarki” – wyjaśniła Evans.

W celu stawienia czoła największym wyzwaniom technicznym w kontekście poszczególnych rodzajów systemów firma Intel nawiązała współpracę z producentami urządzeń i sprzętu, operatorami sieci, dostawcami usług, ośrodkami akademickimi i innymi podmiotami z branży.

Evans znana jest ze swego powiedzenia: „każde urządzenie obliczeniowe wymaga łączności”. Upowszechnianie się technologii komunikacji – począwszy od monitorów aktywności fizycznej i samochodów, a na zrobotyzowanych zakładach produkcyjnych i bankowości skończywszy – prowadzi nieuchronnie do zmiany stylu życia.

„Domy moich dzieci i ich wnuków będą diametralnie różniły się od dzisiejszych” – dodała. Choć Evans wątpi, aby Internet kiedykolwiek stał się całkowicie bezpłatny, jest przekonana, że z czasem będzie dostępny dla każdego.

„Myślę, że nowe możliwości zapewnione przez technologię 5G zrewolucjonizują styl życia” – dodała.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story